O drugiej edycji Top 500 Innovators

przez Katarzyna Wagner

80 naukowców i menedżerów innowacji wyjedzie do najlepszych ośrodków naukowych świata, by tam szkolić się, jak przekuć efekty badań naukowych w sukces wdrożeniowy. Rusza druga już edycja rządowego programu „Top 500 Innovators”.

– „Top 500 Innovators” to największy w historii program szkoleniowy dla osób zajmujących się badaniami naukowymi i komercjalizacją ich wyników. Wierzę, że pomoże on zrewolucjonizować polskie myślenie o współpracy nauki z gospodarką – mówi minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka. – Wyszukujemy utalentowanych i pełnych pasji ludzi, którzy podczas dwumiesięcznych staży w najlepszych ośrodkach świata mają okazję spotkać najwybitniejszych współczesnych innowatorów nauki i biznesu. Przywożą do Polski inspiracje, którymi zarażają innych. Wspólnie budujemy nową kulturę innowacyjności – dodaje.

Program jest w całości finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Do 2015 roku na staże i szkolenia zagraniczne do uczelni z czołówki rankingu szanghajskiego (Academic Ranking
of World Universities) wyjedzie łącznie aż 500 osób. Podczas dwumiesięcznych staży będą szkolić się w zakresie współpracy nauki z gospodarką, zarządzania badaniami naukowymi i komercjalizacji ich efektów. Uczestnicy programu przyglądają się też działaniu zagranicznych firm, w których istotną rolę odgrywa komercjalizacja wyników badań, spotykają się z przedsiębiorcami i przedstawicielami venture capital oraz wzbogacają swoje pomysły na prowadzenie badań naukowych.

W pierwszej pilotażowej edycji programu wzięło udział 40 naukowców, którzy trafili na staż w Stanford University w sercu Doliny Krzemowej. Do drugiej edycji zgłosiło się aż 235 kandydatów z wyższych uczelni, instytutów badawczych, instytutów Polskiej Akademii Nauk i centrów transferu technologii w całej Polsce. Po formalnej ocenie wniosków, 158 kandydatów zaproszono na rozmowy kwalifikacyjne w języku angielskim, w których oceniano dotychczasowe sukcesy komercjalizacyjne, innowacyjność podejmowanych projektów, ale też zdolności komunikacyjne i znajomość języka obcego. Z tego grona wyłoniono ostatecznie 80 finalistów drugiej edycji „Top 500 Innovators” – reprezentują aż 50 instytucji naukowych z całej Polski. Wyruszą na szkolenia w dwóch grupach, w kwietniu i październiku 2012 roku.

– Gratuluję wszystkim finalistom. Znalezienie się w gronie tak znakomitych innowatorów jest wielkim sukcesem. Życzę by udział w programie „Top 500 Innovators” był początkiem wspaniałej przygody, która zaowocuje nowymi technologiami, wdrożeniami i odkryciami na które czeka naukowy świat – podkreśla minister Kudrycka.

Mogą Cię również zainteresować