4 kroki do zabezpieczenia Maca

przez Mateusz Strzałkowski
1200 odsłony

Malware co prawda nie jest tak rozpowszechnione na Mac OS jak na Windowsach czy Androidzie, jednak ataki na ten system operacyjny są jak najbardziej możliwe, a infekcja wywołuje realne szkody użytkownikom. Jak znacznie zmniejszyć ryzyko zagrożenia?

Usuń Javę, jeśli jej nie potrzebujesz

Jeśli niemożliwe jest całkowite wyeliminowanie Javy zawsze można wyłączyć jej używanie przez przeglądarkę internetową, ponieważ jest to miejsce, gdzie skupia się większość ataków na tę platformę. Ostatnio Apple wprowadza aktualizacje, dzięki którym coraz łatwiej jest unikać Javy. OS X Lion i późniejsze wersje tego systemu operacyjnego nie zawierają jej zainstalowanej fabrycznie, a po ręcznym zainstalowaniu wyłączają Javę po pięciu tygodniach nieużywania.

Zawsze aktualizuj oprogramowanie do najnowszej wersji

Hakerzy nieustannie znajdują ofiary, na których da się przeprowadzić ataki, które powinny być wyeliminowane wiele lat temu. Nie oznacza to, że nie istnieją nowe podatności wymagające naprawy – wrześniowa aktualizacja systemu OS X 10.8.5 załatała luki zdalnego wykonywania czynności w wielu miejscach systemu od CoreGraphics i ImagelO przez PHP i QuickTime.

Instaluj tylko aplikacje pobrane z Mac App Store

Pobieranie aplikacji z wiarygodnego źródła zapewnia dodatkową warstwę ochrony przed złośliwym oprogramowaniem. Weryfikacja ze strony użytkownika pochodzenia aplikacji, zakresu ich uprawnień przy ich mnogości jest niezmiernie istotna w kontekście bezpieczeństwa systemu Mac OS.

Nawet na Macu program antywirusowy powinien zawsze działać

Będąc użytkownikiem pracującym bez programu antywirusowego należy rozważyć instalację darmowego antywirusa np. Sophos Anty-Virus Mac Home Edition. Zapewnia on taką samą skuteczność ochrony jak rozwiązania przeznaczone dla klientów biznesowych.

Ataki na system Mac OS X

Ataki na system Mac OS X stale ewoluowały w 2013 roku, nawet pomimo braku spektakularnych akcji, takich jak Flashback z roku 2012. Typy zaobserwowanych ataków obejmowały Trojany, ataki przeciwko platformie Java oraz dokumentom programu Microsoft Word, dodatki do przeglądarek internetowych, złośliwe skrypty JavaScript i Python oraz malware podpisane kluczem jednego z deweloperów, którym udało się ominąć program ochronny Apple Gatekeeper.

W lutym 2013 roku agencja Reuters podała informację o zaatakowaniu komputerów pracowników Apple, przez hakerów wykorzystujących kolejną podatność typu zero-day w Javie – tą samą, której ofiarą padł tydzień wcześniej Facebook oraz nieco później zespół pracujący na Makach w firmie Microsoft. Atak przeprowadzony techniką „wodopoju” (watering hole) uświadomił, że hakerzy zdają sobie sprawę z tego, że często łatwiej jest zainfekować małe strony, z których muszą korzystać deweloperzy, zamiast porywać się na dobrze zabezpieczoną infrastrukturę dużych firm.

Darmowy antywirus dla systemu operacyjnego Mac OS można pobrać tutaj

Mogą Cię również zainteresować