Ballada o przestępstwach gospodarczych

przez Maciej Badowski
468 odsłony

Przestępcy gospodarczy na główne dziedziny swojego działania wybrali alkohol, paliwo, papierosy i złom. Szacuje się, że w roku poprzednim przez ich działalność skarb państwa stracił ponad 3 miliardy złotych. Tak wynika z najnowszego raportu o stanie bezpieczeństwa państwa.

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

Raport przygotowało MSWiA. Według niego rosną straty spowodowane działalnością przestępców kryminalnych i aferzystów. W 2009 r. było to ponad 5 mld zł. Najwięcej, ponad 3 miliardy, budżet traci na przestępstwach gospodarczych. Niemal 300 stronicowy dokument trafił do sejmowej komisji spraw wewnętrznych i administracji. Analitycy z resortu spraw wewnętrznych oszacowali dokładne straty, jakie państwo i indywidualni Polacy ponieśli w wyniku działań przestępców. Kwota oscyluje na 5,191 mld zł czyli o 190 mln zł więcej niż w poprzednim roku.

Według danych najbardziej kosztowni byli przestępcy działający w województwie śląskim i w stolicy, gdzie straty z ich działalności wyniosły odpowiednio 1,166 mld zł oraz 743 mln zł. Na przeciwnym biegunie uplasowały się województwa podlaskie z wynikiem 58 mln zł oraz województwo opolskie, gdzie straty oszacowano na 75 mln zł. Analitycy resortu wskazali, że największe straty związane są z działaniami przestępców gospodarczych – uszczuplili oni skarb państwa oraz indywidualne majątki Polaków o niemal 3 mld zł. Ponad 30% tej sumy to przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu, czyli np. nieregulowanie faktur z opóźnioną płatnością lub oszustwa. Potężną wyrwę stanowi problem prania brudnych pieniędzy. Tu straty wynoszą niemal 850 mln zł. Na kolejnych pozycjach jest wyłudzanie VAT, na którym straciliśmy 450 mln zł.

Mogą Cię również zainteresować