Co pogrąża Twoją rekrutację w multi level marketingu?

przez Dr Alina Vogelgesang
2276 odsłony

Wiele osób traktuje network marketing jako prosty biznes, w którym tylko musisz sprzedawać. Pokutuje takie stwierdzenie, że sprzedaż w MLM jest prosta, wystarczy tylko opanować kilka technik sprzedażowych i to wszystko. Ale praktyka pokazuje, że tak prosto niestety nie ma…

źródło: Flickr.comźródło: Flickr.com

I wtedy poziom frustracji prowadzi do błędnych zachowań niszczących własny biznes. Otóż multi level marketing nie jest zwykłym handlem. Network marketing polega na budowaniu rynku świadomych, lojalnych konsumentów danego produktu dostarczanego przez dany koncern DS/MLM. Tutaj niezbędne są umiejętności budowania teamu składającego się z osób chętnych do wykonywania takiej pracy oraz umiejętności budowania świadomej konsumpcji wśród klientów. Wszystko zaczyna się od skutecznej rekrutacji.

Co to znaczy skuteczna rekrutacja? To taki stan, w którym nowa osoba zachęcona do współpracy czy konsumpcji będzie chciała sama odnawiać te elementy, bez silnych elementów stymulacji jej do tego działania.

Innymi słowy osoba, która chce działać biznesowo w systemie sprzedaż bezpośrednia & network marketing będzie takie zachowania kontynuowała przez kolejne miesiące pnąc się po ścieżce awansu, którą daje jej konkretny plan marketingowy. Zaś osoba, która chce być tylko klientem jakichś produktów MLM, będzie kontynuowała sama zakupy i zachęcała innych do konsumpcji, ponieważ przekonała się co do jakości tych produktów, ich skuteczności i wyjątkowych wartości.

Często zastanawiasz się dlaczego rekrutacja do Twojej struktury multi level marketingowej jest tak oporna, czy sam określasz, że jest nieskuteczna. Wielu liderów MLM nastawionych jest na stałą, powiedziałabym fanatyczną rekrutację osób do swojego teamu MLM, zapominając o tych zrekrutowanych wcześniej. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim magnesem staje się pogoń za wynikami oraz fakt, że najszybsze i największe dochody uzyskuje się od osób nowo wprowadzanych. Magia tego mechanizmu doprowadza do zapominania o istniejącym, czy zrekrutowanym teamie w byłych okresach.

A czy wiesz, że najwięcej wysiłku i pracy wkładasz w rekrutację nowej osoby do biznesu MLM? Czy wiesz, że zapominając o Twoim zrekrutowanym teamie, a koncentrując się na rekrutacji nowych osób, marnotrawisz swoją pracę do stanu zerowego?! Zachowujesz się tak, jakby Twój szef powiedział Ci, że Twoja praca jest nieodpowiednia, zła i należy ją wyrzucić do kosza. Tylko, że w MLM tym szefem jesteś Ty sam, ciągle marnotrawiąc swoją własną pracę. Po prostu pokazujesz, że nie szanujesz siebie oraz osób, które zaprosiłeś do swojego teamu.

Czy wiesz, że nie pielęgnując kontaktu ze zrekrutowanym teamem doprowadzasz do silnych problemów w rekrutacji nowych potencjalnych osób? Przecież nie dotrzymujesz słowa, które deklarujesz danej osobie, nie uczysz duplikacji w systemie network marketing – uczysz rekrutacji, a raczej jednorazowej sprzedaży produktu.

Czy wiesz, że nie pracując z osobami zrekrutowanymi do biznesu MLM nie osiągniesz efektu duplikacji w MLM, tym samym nie sięgniesz po wyższe nagrody, które daje Tobie plan marketingowy Twojej firmy?

Czy wiesz, że koncentrując się na fanatycznej rekrutacji osób nowych doświadczasz porażek, a w rezultacie maleje Twoja pewność siebie? Twoja malejąca pewność siebie prowadzi do negatywnych myśli, które konsekwentnie obniżają Twoją pewność siebie, niszczą Twój entuzjazm i sprawiają, że czujesz się jak nieudacznik. Poczucie bycia nieudacznikiem pozbawia Ciebie niezbędnej, pozytywnej energii i motywacji do działań zarówno w stosunku do obecnego teamu, jak i potencjalnych osób nowych.

W systemie multi level marketing niezbędne jest rozdzielenie sił zarówno na rekrutację nowych osób, jak i na pracę z obecnym, zbudowanym już teamem. To niezbędna równowaga, abyś mógł osiągać stabilne obroty z Twojego biznesu. Ty oraz cały Twój team.

Tych m.in. elementów uczę na szkoleniach Master Business MLM, na które Ciebie serdecznie zapraszam. Są to niezbędne umiejętności, które musisz opanować, aby Twoja praca miała większą efektywność. Wszak nie chodzi o to, aby wykonywać mnóstwo czynności, które prowadzą do naszego zmęczenia, zaś nie mamy namacalnych efektów widocznych w Twojej pracy. Chodzi o to, aby umiejętnie selekcjonować nasze działania, tak aby efekty były jak największe. Zapraszam Ciebie do refleksji i do komentowania tego artykułu. Podziel się nim z Twoim teamem. Wykorzystuj go w swojej pracy.

Dr Alina VogelgesangDr Alina Vogelgesang

Alina Vogelgesang jest doktorem nauk ekonomicznych, absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, byłym rektorem Gliwickiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości. Członek Business Centre Club oraz Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, trener i doradca biznesu, autorka książek o branży sprzedaży bezpośredniej, m.in. pierwszej w Polsce monografii naukowej „MLM w gospodarce rynkowej”. Przedsiębiorca, założyciel i wykładowca Master Business MLM. Prowadzi bloga pod adresem: www.alinavogelgesang.com. Kontakt w sprawie szkoleń: [email protected]

Mogą Cię również zainteresować