Coś dla małych i średnich firm

przez Marek Wyrzychowski
596 odsłony

Jak twierdzą założyciele Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, w Polsce brakuje organizacji walczącej o interesy małych i średnich firm. Zapowiadają przedsiębiorcom, że będą pomagać w walce z biurokracją i urzędnikami.

źródło: www.sxc.hu
źródło: www.sxc.hu

Pomysł stworzenia organizacji zrodził się w trakcie kryzysu finansowego. Jak twierdzi Robert Gwiazdorski, na gospodarkę patrzy się z punktu widzenia rynków finansowych. I tym samym stawia się wóz przed koniem. Bo polska gospodarka może funkcjonować bez Giełdy Papierów Wartościowych, a może nawet bez banków, ale nie bez małych i średnich przedsiębiorstw. Przekonuje ponadto, że to małe i średnie firmy są podstawą gospodarki. To one generują 67% PKB i tworzą trzy czwarte miejsc pracy.

Mimo to, jak twierdzi Gwiazdowski, MSP wciąż stykają się z mnóstwem barier. Gdy porówna się sposób prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, Europie i na świecie to widać, że właśnie nasi przedsiębiorcy działają w szczególnie trudnych warunkach, najgorszych w całej Europie. Nasz system podatkowy należy do najbardziej skomplikowanych na świecie.

Nowa organizacja zapowiada inicjowanie i wspieranie działań zmierzających do wyeliminowania z polskiego prawodawstwa ograniczeń działalności gospodarczej przekraczających wymagania UE. Związek planuje rozpoczęcie kampanii, której celem będzie uświadomienie, z jakimi problemami borykają się polscy przedsiębiorcy.
ZPP chce także dostarczać przedsiębiorcom porady z zakresu wiedzy ekonomicznej i prawniczej. W przypadku naruszenia ich praw przez urzędników zapowiada, że będzie prowadzić szerokie działania w ich obronie. Gwarantuje przy tym pomoc prawną oraz zaufanych prawników w przypadku spraw sądowych. Oprócz tego ZPP chce uruchomić „platformę zakupową”. Przedsiębiorcy będą mogli organizować się w grupy negocjujące atrakcyjniejsze dla siebie ceny.

Mogą Cię również zainteresować