Fiat najczęściej złomowany w Polsce

przez Piotr Hoffmann
408 odsłony

Ponad połowa wszystkich samochodów z tych, które trafiają na polskie złomowiska to Fiaty. Najwięcej jest popularnych Fiatów 126, które powoli znikają z polskich dróg. Zaskakujący jest brak w tej czołówce lubianych w naszym kraju Volkswagenów.

źródło: www.sxc.hu
źródło: www.sxc.hu

Organizatorzy kampanii ekologicznej „Odwracamy Polskę” i firma Olmet z Tarnowskich Gór, podliczyli marki samochodów, które Polacy najczęściej oddawali na złom w tym roku. Z obliczeń wynika, że na polskich złomowiskach zdecydowanie królują fiaty. Stanowią one 66% wszystkich wraków. Wśród nich najwięcej jest Fiatów 126. Ogólnie złomowane są te pojazdy, których najwięcej poruszało się po polskich drogach piętnaście, dwadzieścia lat temu.

Wśród najczęściej złomowanych marek zaskoczeniem może ta, która znalazła się na drugim miejscu. Według danych Polacy najczęściej złomują Fordy, których jest na złomowiskach aż 10%. Tuż za nimi plasują się Polonezy z wynikiem 8,5%. Na czwartym miejscu znalazły się niemieckie Ople, które stanowią 7,5% wszystkich złomowanych samochodów.

Zaskakujący jest fakt braku Volkswagenów w czołówce tego raportu. Zdaniem znawców motoryzacji, auta produkowane przez naszego zachodniego sąsiada jeszcze kilka lat pojeżdżą po polskich drogach. Fiat i Polonez są w czołówce z racji tego, że jeździło ich najwięcej. Ford i Opel doszły do czołówki ponieważ są tanie. Volkswageny są tanie i również jest ich bardzo dużo, ale łatwo się je naprawia. Polacy patrzą na samochód jak na dobro, które musi być zawsze nasze, niczym dom. Dlatego jeśli tylko mogą, to wolą naprawić swój pojazd.

W 2009 roku do recyklingu Polacy oddali 190 tys. samochodów. Ta liczba z roku na rok powinna się zwiększać. Według statystyk Polska ma najstarszy park samochodowy w Europie. Niemal 70% pojazdów jeżdżących po polskich drogach ma więcej niż 10 lat.

Mogą Cię również zainteresować