Firmy faktoringowe w Polsce

przez Maciej Badowski
436 odsłony

Po ożywieniu gospodarczym, firmy faktoringowe zaczynają powoli zwiększać swój udział w rynku. Lepsza sytuacja powoduje, że przedsiębiorstwa zaczynają szukać sposobów na finansowanie swojej działalności.

źródło: www.sxc.hu
źródło: www.sxc.hu

2010 rok to czas wzrostu zainteresowania alternatywnymi formami finansowania działalności przez przedsiębiorców. Dzięki temu zwiększa się obrót firm faktoringowych. W pierwszym półroczu 2010 roku obroty firm zrzeszonych w PZF przekroczyły 19 mld złotych, czyli ponad 30% więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Do końca roku obroty realnie powinny wynieść 20-30% więcej dla całej branży.

W Polsce z usług faktorów korzysta ok. 2% firm – na koniec 2009 roku było to ok. 5,5 tys. przedsiębiorstw. W niektórych krajach z lepiej rozwiniętym rynkiem usług finansowych, odsetek ten często przekracza 5%. W Polsce należy brać pod uwagę fakt, że wielu rodzimych przedsiębiorców nawet nie zdaje sobie sprawy z istnienia takich usług.

Niski poziom świadomości wśród przedsiębiorców uznaje się za główny powód słabego zainteresowania faktoringiem. Jak podkreślono na zorganizowanym przez Polską Izbę Faktorów I Międzynarodowym Kongresie Faktoringu, usługa ta jest skomplikowana, mało kto rozumie jej istotę i do czego tak naprawdę jest nam potrzebna.

Mogą Cię również zainteresować