Idealne biuro? To możliwe!

przez Katarzyna Wagner

Coraz częściej firma staje się dla pracownika drugim domem. Co zrobić, by w miejscu pracy panowała przyjazna atmosfera? Idealne i bezpieczne dla zdrowia osób zatrudnionych biuro jest możliwe, jeśli spełni się kilka optymalnych warunków.

Idealnie zaprojektowane biuro sprawia, że praca w nim przynosi oczekiwane efekty, a jednocześnie daje osobom zatrudnionym w firmie dużą satysfakcję. Obecnie nacisk kładzie się na ergonomię, której celem jest jak najlepsza organizacja stanowiska pracy. Znaczenie mają również panujące aktualnie trendy przy aranżacji wnętrz i poczucie komfortu pracowników.

W trosce o zdrowie

Ergonomia to dziedzina nauki, która zajmuje się dostosowaniem miejsca pracy do możliwości psychofizycznych człowieka. Chodzi w niej o to, by pracownik jak najmniejszym kosztem biologicznym i nakładem wysiłku osiągał jak największą efektywność. Może mu w tym pomóc odpowiednie zaprojektowanie miejsca pracy. Badanie Loudhouse wykonane w 2016 roku na zlecenie Fellowes wykazało, że pracownicy biurowi w Europie spędzają średnio 7 godzin w pozycji siedzącej. Praca w takich warunkach może doprowadzić do wielu schorzeń oraz uporczywego bólu w obrębie szyi, karku, pleców czy nóg. Dobrze wyposażone stanowisko pracy to kluczowa zasada ergonomii. Bardzo ważne jest kupno właściwych mebli i sprzętów biurowych, jak również taki sposób ich ustawienia, aby optymalnie dopasować je do potrzeb jednostek. Istotny jest wybór odpowiedniego biurka, które powinno mieć regulowaną wysokość blatu w zależności od indywidualnych wymagań danej osoby. Taki model z elektryczną regulacją wysokości znaleźć można w ofercie AJ Produkty. Możliwość dopasowania mebla do wzrostu pracownika przekłada się w sposób znaczący na odciążenie mięśniowo-szkieletowe towarzyszące pracy siedzącej, co redukuje potencjalne dolegliwości bólowe.

Nowoczesne trendy

W biurach coraz częściej zdarza się, że pracownicy nie mają przypisanych na stałe miejsc pracy. Pozwala to w pewnym sensie na obniżenie kosztów eksploatacyjnych powierzchni biurowej. W osiągnięciu takich celów pomaga zastosowanie nowoczesnych technologii w aranżacji przestrzeni. Dużą popularnością cieszą się np. meble mobilne, które można swobodnie przemieszczać. Poza tym w ostatnich latach obserwuje się zamiłowanie do minimalizmu. Do lamusa odeszły ciężkie przestrzenie pełne niepotrzebnych elementów. Minimalizm i przestronność to znaki współczesnego komfortu. Światowe trendy pokazują, że obecnie w biurach są wykorzystywane stonowane barwy, czasem przełamywane elementami kontrastowymi, a meble są proste, co daje poczucie lekkości.

Miejsce pracy i strefa relaksu

Wielogodzinna praca musi odbywać się w komfortowych warunkach. Wykonywanie codziennych obowiązków nie powinno odbijać się w jakikolwiek sposób negatywnie na samopoczuciu pracownika. Wpływa na to wiele czynników. Jednym z nich jest sama aranżacja przestrzeni. Współczesne firmy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że biuro jest ich wizytówką. Dbają zatem o to, by odpowiednio motywować pracowników do efektywności w działaniu. W przeprowadzonym w 2016 roku badaniu Ergotestu aż 93% Polaków przyznało, że wygodna pozycja za biurkiem pozwala im na zwiększenie produktywności i wydajności pracy. To cenna wskazówka dla pracodawców, których zadaniem jest tak zagospodarować przestrzeń biurową, by wyzwolić kreatywność osób zatrudnionych w biurze. Pracownik, który dostrzega troskę przełożonych o jego wygodę, nie tylko cieszy się lepszym zdrowiem i samopoczuciem, ale przede wszystkim odbiera sygnał od firmy, że jest dla niej ważny.

Mogą Cię również zainteresować