Inwestycje w czasie kryzysu

przez Maciej Badowsk
500 odsłony

Poprzez ostatnie zawirowania na rynku finansowym najbogatsi zaczynają poszukiwać alternatywnych sposobów inwestowania. Zamiast złota wybierają sztukę z najwyższej półki. Dzięki temu chcą przetrwać niepewny okres rynkowych zawirowań.

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

Złoto zawsze kusiło zamożnych tego świata. Wiele najbogatszych rodzin utrzymało swoje udziały na rynku złota przez ponad 10 lat, aż do tej pory. Pieniądze ulokowane w złoto stanowiły ok. 15% ich portfela inwestycyjnego. Teraz bogacze zgarniają zyski i przestawiają się na rynek sztuki. Kolejne 15% swoich rodzinnych oszczędności bogacze lokują w fundusze hedgingowe, a 20-25% w produkty o stałej stopie procentowej. Inwestorzy zwiększają swoje zaangażowanie w sztukę, gdyż rynek ten radzi sobie w czasie kryzysu znacznie lepiej, niż wiele innych rynków.

Dużą popularnością zaczynają się cieszyć inwestycje w ziemię rolną oraz w lasy i aktywa „lifestylowe”, takie jak dzieła sztuki. Kryzys finansowy sprawił, że majętni inwestorzy bardziej skupiają się na kwestii zarządzania ryzykiem i mocno redukują dźwignię finansową. Starają się też unikać zbyt złożonych produktów finansowych, takich jak produkty strukturyzowane, na rzecz prostszych rozwiązań. Zbyt ryzykowna staje się również spekulacja na rynku walutowym, więc ograniczają ją do minimum. Kolejnym sposobem na inwestowanie pieniędzy są obligacje korporacyjne emitowane przez duże firmy o solidnej pozycji na rynku. Groźba bankructwa wielkich koncernów jest teraz mniejsza niż ryzyko upadku niektórych państw strefy euro.

Mogą Cię również zainteresować