Jak wybrać płytę główną do komputera? Porady

przez Piotr Hoffman

Płyta główna jest jednym z najważniejszych elementów składowych komputera. Jej zadaniem jest zapewnienie płynności pracy poprzez odpowiednią komunikację z wszystkimi jego podzespołami. Musi być ona kompatybilna z całością sprzętu. Przy zakupie warto więc kierować się odpowiednimi parametrami.

Jakie są rodzaje płyt głównych?

Płyta główna występuje w wielu rodzajach, różniących się rozmiarem, gniazdem na procesor oraz chipsetem. Najpopularniejsze formaty płyt głównych to: Extended ATX (największe na rynku, o wymiarach 305 × 330 mm), ATX (standardowy rozmiar, czyli 305 × 244 mm), Micro ATX (o znacznie zmniejszonych wymiarach 244 × 244 mm) oraz Mini lTX (najmniejsze na rynku, o wymiarach 170 × 170 mm).

Płyta główna, która zawiera pakiet rozszerzeń oraz wsparcie dla takich technologii, jak Bluetooth czy Wi-Fi, określana jest także jako „domowa chmura”.

Czym kierować się podczas zakupu płyty głównej?

Poza formatem płyty głównej, równie istotne jest określenie rodzaju zamontowanego w niej złącza oraz typu gniazda procesora. Aby jednak podjednostka ta działała sprawnie i wydajnie, należy zwrócić uwagę na kilka parametrów, w tym:

  • BIOS – czyli podstawowy system wejścia-wyjścia, odpowiedzialny za sprawne działanie podzespołów systemu operacyjnego. Najtańsze modele pozwalają na zarządzanie podstawowymi funkcjami, m.in. bootowaniem, konfiguracją określonych jednostek czy też prawidłowym funkcjonowaniem myszy komputerowej. Jeśli podczas pracy komputera pojawiają się błędy, BIOS ma za zadanie poinformować użytkownika odpowiednim sygnałem dźwiękowym lub komunikatem wyświetlonym na ekranie monitora;
  • układy zintegrowane – płyty główne wyposażone w odpowiednie karty zintegrowane, w tym dźwiękowe, graficzne i sieciowe, nie cieszą się zbyt dużą wydajnością, jednak dobrze sprawdzają się w przypadku podstawowych operacji, na użytek domowy lub biurowy;
  • rodzaj zasilania – to m.in. od niego zależy wytrzymałość sprzętu. Obecnie dostępne są dwa rodzaje zasilania: 20-pinowy oraz 24-pinowy. Do celów domowych w zupełności wystarczy zasilanie 20-pinowe;
  • chłodzenie – klasyczne radiatory doskonale sprawdzają się w przypadku osobistych laptopów. Bardziej zaawansowane modele pracują na rozbudowanym systemie.

Wybierając płytę główną, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim jej przeznaczenie, liczbę portów i złączy. Kluczowe jest także dopasowanie chipsetu do parametrów użytkowych i typu procesora oraz rodzajów obsługiwanych technologii.

Drogie płyty główne przeznaczone są do bardziej zaawansowanych zadań. Z myślą o rozszerzonych układach warto rozważyć m.in.: socket typu OC, guard-pro (który ma na celu ochronę sprzętu przed obciążeniem), TUF components (świadczący o wzmocnionych materiałach, z których stworzono sprzęt) oraz killer Ethernet (z szybkim portem LAN).

Mogą Cię również zainteresować