Majątki przestępców nie dla policji

przez Piotr Hoffmann
429 odsłony

Spada wartość zabezpieczanych kwot u gangsterów i różnorakich oszustów. Do 2007 roku wartość zabezpieczonych majątków rosła, osiągając rekordowy poziom 412 milionów złotych. Natomiast w 2008 roku było to już 344, a w rok później zaledwie 277 milionów.

źródło: www.sxc.hu
źródło: www.sxc.hu

Po pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku kwota sięga trochę ponad 241 milionów złotych. Tymczasem liczba przestępstw wcale nie spada, a wręcz przeciwnie cały czas utrzymuje się na podobnym, wysokim poziomie. Cała ta sytuacja zwróciła uwagę ekspertów z Komisji Europejskiej. Prokuratorzy z antymafijnych jednostek i doświadczeni oficerowie służb śledzący finanse organizacji terrorystycznych sprawdzają, jak Polska stosuje się do rozporządzeń i dyrektyw KE.

Od ponad roku w Polsce działa Biuro Odzysku Mienia przy Komendzie Głównej Policji. Zdaniem ekspertów, aby skutecznie wykonywać swoje czynności, powinno ono działać przy Ministerstwie Finansów. Policjanci nie mają bowiem dostępu do tajemnicy skarbowej, nie mogą podejrzeć danych gromadzonych przez fiskusa, a pójście drogą służbową zajmuje mnóstwo czasu.

Kolejnym, chociaż nie najważniejszym powodem spadku skuteczności policji i urzędników skarbowych w tym zakresie jest odebranie im w 2008 roku dodatku motywacyjnego. Wcześniej mogli liczyć nawet na 10% sądownie odebranego przestępcom majątku. Przy największych sprawach było to po kilkadziesiąt tysięcy złotych. Teraz muszą wystarczyć goła pensja i dobro służby.

Mogą Cię również zainteresować