Jak wynika z badania Loundhouse 2016 przeprowadzonego na zlecenie firmy Fellowes, jedna trzecia pracowników w Polsce codziennie odczuwa dolegliwości związane z nieprawidłowo urządzonym stanowiskiem pracy z komputerem. Najczęściej uskarżają się oni na bóle pleców (72 proc.), karku (51 proc.), głowy (47 proc.) i napięcie w ramionach (37 proc.). Ponad połowa ankietowanych, którzy cierpią z powodu takich kłopotów zdrowotnych twierdzi, że mają one znaczący wpływ na efektywność ich pracy. Jednocześnie 93 proc. badanych uważa, że wygodna pozycja za biurkiem sprawia, iż efektywniej wykonują swe obowiązki, a 95 proc. potwierdziło, że komfort w pracy poprawia ogólną jakość ich życia. Wobec tego warto przyjrzeć się najważniejszym elementom stanowiska pracy biurowej, zaczynając od krzeseł i biurek, przy których pracownicy spędzają najwięcej czasu.
Wygodnie znaczy efektywnie
Jak wynika z ostatniej edycji cyklicznego raportu Ergotest 2015, jedynie w przypadku 40 proc. pracowników odległość między ich stanowiskami w pracy biurowej jest prawidłowa, czyli większa niż 80 cm. Aż 17 proc. respondentów przyznało natomiast, że nie ma wystarczającej ilości miejsca na nogi pod biurkiem. Co czwarty badany pracownik stwierdza, że ma na swoim biurku za mało miejsca na dokumenty. W przypadku krzesła, powinno ono posiadać możliwość regulacji wysokości siedzenia w zakresie 50 cm licząc od podłogi, a także regulowaną wysokość oparcia i kąt jego odchylenia. Z badania wynika natomiast, że taką możliwość ma jedynie 40 proc. ankietowanych pracowników. Jednocześnie dla 35 proc. regulacja oparcia w ogóle nie jest możliwa. Takie stanowisko pracy w najmniejszym stopniu nie spełnia zasad ergonomii.
Paweł Bielawski z firmy AJ Produkty wskazuje na konieczność wyposażenia stanowiska pracy w fotel z odpowiednim oparciem, przylegającym do odcinka lędźwiowego kręgosłupa i wyposażonym w regulację wysokości, regulację rozstawu podłokietników. Ważny jest też rodzaj materiału, z którego jest on wykonany. Dla osób, które w ciągu dnia spędzają w pozycji siedzącej powyżej 6 godzin, bardzo istotna jest również kwestia dobrego podparcia szyi i ramion (mebel powinien mieć wbudowany zagłówek). Ergonomiczne krzesła dostępne na rynku są również wyposażone w pompowane poduszki lędźwiowe i mechanizm synchroniczny, dzięki któremu oparcia z siedziskiem poruszają się zgodnie z ruchami ciała.
Coraz większym powodzeniem na rynku cieszą się biurka z blatem regulowanym do pozycji stojącej, określane jako miejsca pracy sit-stand. Mogą być podnoszone siłą mięśni lub automatycznie za pomocą przycisku, który uruchamia mechanizm elektryczny wbudowany w blat. W przypadku drugiego z wymienionych rozwiązań biurko unosi się samoczynnie, bez konieczności przenoszenia czegokolwiek z blatu czy rozłączania sprzętu komputerowego, a cała operacja zajmuje kilkanaście sekund. Zmiana pozycji na stojącą jest zbawienna dla zdrowia i samopoczucia. Zdaniem czołowych amerykańskich naukowców badających negatywne skutki siedzącego trybu życia, aby uniknąć kłopotów zdrowotnych wynikających z pracy siedzącej, a zobrazowanych na opublikowanej w The Washington Post infografice, oprócz ćwiczeń konieczne jest jak najczęstsze wstawanie od biurka. Jeżeli jest to możliwe, doradzają oni popracowanie w pozycji stojącej lub kilkuminutowy spacer na każde przesiedziane pół godziny.
Wytłumić hałas
Polskie Normy: PN-N-01307:1994 oraz PN-87/B-02151/02 określają dopuszczalny poziom dźwięku w pomieszczeniach administracyjnych, biurowych i do prac koncepcyjnych. Dopuszczalny równoważny poziom dźwięku w czasie pobytu pracownika na stanowisku pracy wynosi 55 dB oraz 65 dB w sekretariatach i biurach obsługi klienta. Jednak normy te są często przekraczane. Jakie mogą być skutki pracy w hałasie? Zdaniem Państwowej Inspekcji Pracy, dźwięki o natężeniu przekraczającym 75 decybeli mogą wywoływać bóle głowy, pobudliwość, nadciśnienie tętnicze, nerwice, skutkują osłabionym czasem reakcji i chorobami wzroku. Hałas przekraczający poziom 80 dB w głównej mierze wpływa na zdolność koncentracji, a co za tym idzie utrudnia wykonywanie precyzyjnych prac.
W pomieszczeniach biurowych w największym stopniu narażone są na hałas osoby pracujące w biurach open space. W tej sytuacji rośnie konieczność absorpcji dźwięków oraz odpowiedniego zaplanowania i wydzielenia stanowisk, a także zapewnienia dostępu do cichych przestrzeni. Jednym z najpowszechniej stosowanych rozwiązań są ściany działowe, które poza redukcją poziomu hałasu, zwiększają prywatność pracowników. Ściany działowe czynią środowisko biurowe bardziej elastycznym, ponieważ pozwalają tworzyć oddzielne stacje robocze w biurach. Poza ścianami działowymi, popularnym sposobem wyciszania pomieszczeń są maty wygłuszające.
Dzięki zaplanowaniu w obszarze biura przestrzeni o różnym charakterze i przeznaczeniu, pracownicy mogą dostosować miejsce wykonywania pracy do aktualnych zadań i osobistych preferencji. Kolejnym czynnikiem jest elastyczność i wygoda przy stanowisku pracy: zapewnią ją biurka z możliwością pracy w pozycji stojącej, odpowiednio zaprojektowane krzesła czy szafki.