Nawet 500 000 PLN dotacji

przez Marek Wyrzychowski

Już wkrótce osoby rozpoczynające działalność w e-biznesie kolejny raz będą mogły zawalczyć o pół miliona złotych dotacji. Jak się o nie starać i jak wyeliminować wszystkie błędy przy składaniu wniosku?

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

To właśnie ta dotacja zawsze cieszyła się największym zainteresowaniem. Wnioski o półmilionowe unijne wsparcie w ramach popularnego działania 8.1 „Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej” składa się już tylko elektronicznie. Według danych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, instytucji odpowiedzialnej za rozdysponowanie pieniędzy na e-biznes, w tym roku na przedsiębiorców czeka ok. 77,1 mln euro.

Pierwszy i jedyny w tym roku nabór wniosków o dotację na e-biznes rusza 9 maja i potrwa do 3 czerwca. Przedsiębiorcy mogą się starać o kwotę stanowiącą 70% wydatków kwalifikowanych, których limit wynosi 700 tys. złotych. To oznacza, że na konto innowacyjnej firmy może wrócić maksymalnie 490 tys. złotych. Wyjątkiem są osoby, które nie ukończyły jeszcze 27 lat. W ich przypadku dotacja może wynosić 80% kosztów kwalifikowanych, czyli nawet 560 tys. złotych. W 2010 r. według PARP średnia wartość dofinansowania wyniosła ok. 430 tysięcy złotych.

Czas, który został do rozpoczęcia naboru wniosków na e-biznes warto wykorzystać na rzetelne przygotowanie wniosku. Eksperci PARP narzekają bowiem na niską jakość wielu z nich. Opisy merytoryczne, które mają uzasadnić powodzenie planowanego e- biznesu są mało konkretne i bardzo pobieżne, często nie podparte twardymi danymi. Tym samym praktycznie nie mają szans, by przejść przez merytoryczne sito. Przed rejestracją wniosek należy także dokładnie przejrzeć, aby wyeliminować ewentualne błędy. To bardzo ważne, bowiem, gdy przedsiębiorca już zarejestruje wniosek, nie może go wycofać. A drugiego, poprawionego wniosku złożyć nie można, bowiem przepisy przewidują, że wnioskodawca może złożyć tylko jeden dokument. Jeśli będzie ich więcej, zostaną odrzucone wszystkie.

W kolejnych latach pieniądze będzie zdobyć dużo trudniej. Z danych PARP wynika, bowiem, że z 385,6 mln euro przeznaczonych na całe działanie projektu 8.1, na nabory w kolejnych dwóch latach zostanie już tylko ok. 49,5 mln euro, czyli dwie trzecie kwoty przeznaczonej na jeden, obecny rok.

Mogą Cię również zainteresować