Nissan Leaf Samochodem Roku 2011

przez Marek Wyrzychowski
338 odsłony

Elektryczny Nissan Leaf zdobył laury „Europejskiego Samochodu Roku 2011”. Jest to pierwszy na świecie produkowany masowo pojazd z zerową emisją. Pokonał 40 rywali i zdobył najważniejszą nagrodę w branży motoryzacyjnej.


Po raz pierwszy w historii tego dorocznego plebiscytu zwyciężył w nim pojazd elektryczny. W jury zasiadało 57 czołowych dziennikarzy motoryzacyjnych z 23 europejskich krajów. Jury przyznało, że Nissan Leaf jest przełomem w segmencie aut elektrycznych. Według nich to pierwszy pojazd elektryczny, który w wielu aspektach może dorównać tradycyjnym samochodom.

Samochód jest zasilany kompaktowym silnikiem elektrycznym umieszczonym z przodu i napędzającym przednie koła. Silnik elektryczny zasilany prądem zmiennym rozwija moc 80 kW i maksymalny moment obrotowy 280 Nm, co umożliwia rozwinięcie prędkości maksymalnej 145 km/h. Silnik jest zasilany opracowanym przez Nissana akumulatorem litowo-jonowym o konstrukcji laminowanej, wytwarzającym moc ponad 90 kW. Zasięg samochodu między ładowaniami wynosi 175 km.

Pojazd jest wyposażony m.in. w układ hamulcowy z systemem odzysku energii, klimatyzację, nawigację satelitarną, kamerę asystenta parkowania i zaawansowane pokładowe systemy informatyczne i telematyczne. Pierwsze egzemplarze tego Nissana trafią do klientów w Japonii i USA w grudniu tego roku. W Europie samochód będzie dostępny na początku 2011 r. w Portugalii, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Holandii.

Mogą Cię również zainteresować