Państwo chce pomóc sprzedawcom

przez Tomasz Głowacki, źródło: PAP
824 odsłony

Sprzedawcy nie będą musieli obniżać ceny towaru wadliwego bądź uszkodzonego. Jak poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu, zmianę taką przewiduje przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o cenach oraz ustawy o kontroli skarbowej.


Według CIR, zmiany wprowadzone do ustawy o cenach polegają głównie na uchyleniu zbędnych przepisów powodujących wątpliwości interpretacyjne. „Podstawowe zmiany wprowadzono do ustawy o cenach, aby zmniejszyć obciążenia biurokratyczne przedsiębiorców, inspekcji i organów skarbowych, a w szczególności podatkowych.” – napisano w komunikacie.

Ponadto przestanie obowiązywać przepis, zgodnie z którym przy uzgadnianiu ceny umownej oraz przy stosowaniu ceny urzędowej przedsiębiorca ma obowiązek określić w formie pisemnej.

„Z ustawy zniknie także przepis, zgodnie z którym przedsiębiorca będący producentem lub sprzedawcą ma obowiązek obniżyć cenę w przypadkach, gdy towar nie posiada wymaganych cech, określonych w szczegółowej charakterystyce jakościowej bądź posiada wady lub uszkodzenia.” – napisały służby prasowe rządu.

Ministerstwo finansów argumentuje uzasadnieniu do projektu tym, iż przepis nakazujący zmianę ceny towaru, gdy towar ten nie posiada cech określonych w charakterystyce jakościowej, jest nieprecyzyjny. Według MF, organy nadzorujące sprzedawców nie mają podstaw do określenia, na gruncie ustawy o cenach, w jakim stopniu brak cech określonych w charakterystyce miałby się przełożyć na obniżkę.

Zdaniem MF, wydanie specjalnej regulacji w tym celu jest praktycznie niemożliwe, poza tym, byłoby niecelowe. „Co do zasady – to mechanizm rynkowy oraz sprzedawca i indywidualny konsument powinni określać zakres i poziom odpowiedniej zmiany (obniżki) ceny danego towaru (usługi) w drodze umownej.” – napisał resort finansów.

Mogą Cię również zainteresować