Polska i Rosja atrakcyjne dla inwestorów

614 odsłony

Prawie 5 miliardów euro w 2010 roku osiągnęła wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne w Europie Środkowo-Wschodniej. Daje to poziom 90% wyższy od odnotowanego w roku 2009., kiedy osiągnęła wartość 2,6 miliarda euro.

źródło: www.sxc.hu
źródło: www.sxc.hu

Ubiegły rok zapamiętamy jako ten, w którym przezwyciężono kryzys. Tylko w samym 4 kwartale odnotowano ponad 30 transakcji inwestycyjnych w nieruchomości komercyjne o łącznej wartości przekraczającej 1,7 mld euro. W 2010 roku największym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się nieruchomości zlokalizowane w Polsce i Rosji. Tylko w tych dwóch krajach przeprowadzono 74% wszystkich transakcji. W ostatecznym podsumowaniu Rosja pokonała Polskę, odnotowując największą wartość przeprowadzonych transakcji.

Stało się tak głównie dzięki zakupie przez Lenmar Capital’s portfela 5 projektów biurowych w Moskwie za łączną kwotę 690 milionów euro. Jedną z największych transakcji w Polsce w 2010 roku była sprzedaż budynku biurowego Horizon Plaza przez firmę IVG Development niemieckiemu funduszowi Union Investment za 102 miliony euro przy stopie kapitalizacji na poziomie 7,15%. Pomimo znacznego wzrostu aktywności inwestorów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, w większości krajów płynność rynku pozostaje nadal na niskim poziomie.

Mogą Cię również zainteresować