Portale społecznościowe a bezpieczeństwo

przez Maciej Badowski

Blisko 80% użytkowników serwisów społecznościowych twierdzi, że ich dane są dobrze chronione przez politykę prywatności. Jednak znaczna część użytkowników ma problemy z jej skomplikowanymi zapisami.

Czterech z pięciu użytkowników internetu uważa, że omijają ich potencjalne niebezpieczeństwa związane z zagrożeniami w tych serwisach. Mamy tu na myśli fałszywe aplikacje pozyskujące dane osobowe, czy też niechciane wiadomości. Większość z użytkowników tego nie dostrzega.

źródło: www.sxc.hu
źródło: www.sxc.hu

Badania, które zostały przeprowadzone przez Harris Interactive wskazują, że młodsi respondenci częściej czują się pewniej samodzielnie zmieniając ustawienia prywatności swoich kont. Jednak większość z użytkowników, niezależnie od grupy wiekowej, o bezpieczeństwie nie myśli i stosuje ustawienia domyślne. Osoby te są przekonane, że działają zgodnie z oczekiwaniami użytkowników.

Ponadto badania wskazują, że tylko 7% użytkowników doświadczyło faktycznie jakiegoś zagrożenia w serwisie społecznościowym. Osoby te, bez zachowania odpowiedniego poziomu zabezpieczeń, napotkały problemy w swoim miejscu pracy. Główną przyczyną tych problemów było publikowanie postów widocznych dla wszystkich osób. Warto tu przytoczyć przykład dziennikarki CNN, która pod własnym nazwiskiem opublikowała na Twitterze wiadomość, że jest wstrząśnięta śmiercią antyizraelskiego działacza Mohammeda Husejna Fadlallaha. Wiadomość składająca się ze 140 znaków spowodowała reakcję organizacji chroniących prawa Żydów, ta z kolei zmusiła stację telewizyjną do wyciągnięcia konsekwencji wobec dziennikarki. Dodatkowo Harris Interactive wskazuje, że brak zainteresowania polityką prywatności wynika z jej skomplikowanych zapisów i sposobów ustawień na portalach.

Mogą Cię również zainteresować