źródło: Flickr.comźródło: Flickr.com

Jak sobie z nimi poradzić? Każdy przynajmniej raz doświadczył wspomnianych trudności. Ważne, by umieć sobie z nimi poradzić i skutecznie wykonywać swoje obowiązki, a w efekcie nie martwić się zbliżającymi się deadline’ami. Jak to zrobić?

Prokrastynacja czyli zrobię to jutro

Często na drodze do bycia top liderem MLM i mistrzem organizacji staje prokrastynacja, czyli odkładanie swoich obowiązków w czasie. Jeśli zdarza Ci się myśleć lub mówić: „mogę jeszcze poczekać, zrobię to zadanie jutro albo pojutrze…”, możliwe, że korzystasz właśnie z tej strategii radzenia sobie z nieprzyjemnymi, nudnymi lub trudnymi zadaniami.

Jak nie odkładać obowiązków na później? Aby przestać prokrastynować, warto dowiedzieć się, co jest przyczyną tego zachowania. Oto najczęstsze z nich:

  • nie masz jasno określonego celu lub planu działania;
  • nie posiadasz wystarczającej wiedzy potrzebnej do wykonania zadania;
  • brakuje Ci chęci i motywacji do działania lub po prostu nie lubisz wykonywać danej czynności;
  • jesteś zdekoncentrowany, myślisz o sprawach niezwiązanych z pracą.

Kiedy określisz już przyczynę prokrastynacji, w następnym kroku czyli na drodze po sukces możesz podjąć działania:

  • zaplanować etapy realizacji danej czynności,
  • poszukać informacji o tym, jak wykonać dane zadanie,
  • nagrodzić się za ukończenie pracy nad konkretnym zadaniem,
  • pozbyć się dystraktorów w celu zwiększenia koncentracji.

Pożeracze czasu, czyli bezproduktywne czynności

W skutecznym zarządzaniu sobą w czasie przeszkadzają liczne bezproduktywne czynności, które odwracają uwagę od pracy. W systemie network marketing mamy takich sporo. Do najpopularniejszych pożeraczy czasu można zaliczyć wielogodzinne przeglądanie internetu, częste sprawdzanie swoich profili w kanałach społecznościowych lub skrzynki pocztowej, nieplanowane rozmowy telefoniczne czy przedłużające się rozmowy ze współpracownikami. Najczęstszą przyczyną marnowania czasu jest jednak brak organizacji, w tym jasno sprecyzowanych celów i czynności do wykonania.

Aby skutecznie poradzić sobie ze złodziejami czasu, musisz dowiedzieć się, jakie formy przybierają oni w Twoim przypadku. W tym celu dobrze jest rejestrować swój czas pracy, czyli przez tydzień zapisywać wszystkie wykonywane przez siebie czynności wraz z godzinami, w których je realizowałeś. Później, po przeanalizowaniu wyników, możesz odkryć, jakie czynności zabierają Ci najwięcej czasu, by sukcesywnie je eliminować. Pomocne w tym mogą okazać się różne techniki zarządzania czasem np. technika Pomodoro, macierz Eisenhowera czy metoda GTD (dokładne opisy tych technik znajdziesz tutaj).

Brak priorytetów i delegowania czyli nie wszystko musisz robić sam

Jeśli już pozbędziesz się pożeraczy czasu i nauczysz walczyć z prokrastynacją, może dopaść Cię ostatnie utrudnienie na drodze do bycia mistrzem w zarządzaniu sobą w czasie. Jest nim brak umiejętności delegowania i ustalania priorytetów, a przecież w biznesie MLM takie rzeczy również są możliwe. Jeśli wszystkie obowiązki uważasz za równie ważne, łatwo możesz wpaść w pułapkę, w której czujesz, że masz za mało czasu dla siebie. Jak z niej wyjść?

Warto spośród obowiązków wybierać zawsze maksymalnie trzy najważniejsze zadania i poświęcić im najwięcej czasu. Pozostałe zadania warto delegować innym. O takim podziale obowiązków mówi m.in. zasada Pareta, według której już 20% wysiłków prowadzi do 80% rezultatów. Co oznacza, że nie musimy skupiać się na wszystkich zadaniach, ale wybierać te czynności, które przynoszą największe korzyści.