Prokrastynacja, pożeracze czasu i brak priorytetów

przez Monika Pikor
866 odsłony

Czy zdarza Ci się odkładać obowiązki na później, przeglądać internet podczas pracy lub tworzyć zbyt długie listy rzeczy do zrobienia? Jeśli tak, to znaczy, że doświadczyłeś trzech najpopularniejszych utrudnień stojących na drodze do skutecznej organizacji czasu. Mowa o prokrastynacji, pożeraczach czasu i braku priorytetów.

źródło: Flickr.comźródło: Flickr.com

Jak sobie z nimi poradzić? Każdy przynajmniej raz doświadczył wspomnianych trudności. Ważne, by umieć sobie z nimi poradzić i skutecznie wykonywać swoje obowiązki, a w efekcie nie martwić się zbliżającymi się deadline’ami. Jak to zrobić?

Prokrastynacja czyli zrobię to jutro

Często na drodze do bycia top liderem MLM i mistrzem organizacji staje prokrastynacja, czyli odkładanie swoich obowiązków w czasie. Jeśli zdarza Ci się myśleć lub mówić: „mogę jeszcze poczekać, zrobię to zadanie jutro albo pojutrze…”, możliwe, że korzystasz właśnie z tej strategii radzenia sobie z nieprzyjemnymi, nudnymi lub trudnymi zadaniami.

Jak nie odkładać obowiązków na później? Aby przestać prokrastynować, warto dowiedzieć się, co jest przyczyną tego zachowania. Oto najczęstsze z nich:

  • nie masz jasno określonego celu lub planu działania;
  • nie posiadasz wystarczającej wiedzy potrzebnej do wykonania zadania;
  • brakuje Ci chęci i motywacji do działania lub po prostu nie lubisz wykonywać danej czynności;
  • jesteś zdekoncentrowany, myślisz o sprawach niezwiązanych z pracą.

Kiedy określisz już przyczynę prokrastynacji, w następnym kroku czyli na drodze po sukces możesz podjąć działania:

  • zaplanować etapy realizacji danej czynności,
  • poszukać informacji o tym, jak wykonać dane zadanie,
  • nagrodzić się za ukończenie pracy nad konkretnym zadaniem,
  • pozbyć się dystraktorów w celu zwiększenia koncentracji.

Pożeracze czasu, czyli bezproduktywne czynności

W skutecznym zarządzaniu sobą w czasie przeszkadzają liczne bezproduktywne czynności, które odwracają uwagę od pracy. W systemie network marketing mamy takich sporo. Do najpopularniejszych pożeraczy czasu można zaliczyć wielogodzinne przeglądanie internetu, częste sprawdzanie swoich profili w kanałach społecznościowych lub skrzynki pocztowej, nieplanowane rozmowy telefoniczne czy przedłużające się rozmowy ze współpracownikami. Najczęstszą przyczyną marnowania czasu jest jednak brak organizacji, w tym jasno sprecyzowanych celów i czynności do wykonania.

Aby skutecznie poradzić sobie ze złodziejami czasu, musisz dowiedzieć się, jakie formy przybierają oni w Twoim przypadku. W tym celu dobrze jest rejestrować swój czas pracy, czyli przez tydzień zapisywać wszystkie wykonywane przez siebie czynności wraz z godzinami, w których je realizowałeś. Później, po przeanalizowaniu wyników, możesz odkryć, jakie czynności zabierają Ci najwięcej czasu, by sukcesywnie je eliminować. Pomocne w tym mogą okazać się różne techniki zarządzania czasem np. technika Pomodoro, macierz Eisenhowera czy metoda GTD (dokładne opisy tych technik znajdziesz tutaj).

Brak priorytetów i delegowania czyli nie wszystko musisz robić sam

Jeśli już pozbędziesz się pożeraczy czasu i nauczysz walczyć z prokrastynacją, może dopaść Cię ostatnie utrudnienie na drodze do bycia mistrzem w zarządzaniu sobą w czasie. Jest nim brak umiejętności delegowania i ustalania priorytetów, a przecież w biznesie MLM takie rzeczy również są możliwe. Jeśli wszystkie obowiązki uważasz za równie ważne, łatwo możesz wpaść w pułapkę, w której czujesz, że masz za mało czasu dla siebie. Jak z niej wyjść?

Warto spośród obowiązków wybierać zawsze maksymalnie trzy najważniejsze zadania i poświęcić im najwięcej czasu. Pozostałe zadania warto delegować innym. O takim podziale obowiązków mówi m.in. zasada Pareta, według której już 20% wysiłków prowadzi do 80% rezultatów. Co oznacza, że nie musimy skupiać się na wszystkich zadaniach, ale wybierać te czynności, które przynoszą największe korzyści.

Mogą Cię również zainteresować