Rozsyłasz spam? Microsoft Cię dorwie!

przez Tomasz Głowacki

Blady strach powinien spaść niebawem na spamerów. Amerykański sąd zezwolił gigantowi Microsoft ścigać firmy zaśmiecające skrzynki mailowe osób na całym świecie. A wszystko zaczęło się od tworu zwanego Waldedac.

Waldedac, to system, który codziennie rozsyła nawet 1,5 miliarda maili ze spamem. Jest botnetem, a jeszcze jaśniej, jest grupą komputerów, nad którymi kontrolę przejęli hakerzy. To właśnie oni rozsyłają po całym świecie spamy, a także wirusy i programy szpiegowskie.

Po orzeczeniu sądu, spółka VeriSign, zarządzająca domeną najwyższego poziomu „com”, ma tymczasowo odłączyć od internetu 277 adresów, które służą hakerom do sterowania przepływami danych w botnecie – informuje „Gazeta Prawna”.

Wygrana w sądzie zajęła Microsoftowi wiele miesięcy. Jednak nawet taki wyrok nie załatwi problemu spamu w internecie. Jak twierdzą amerykańscy eksperci, odłączanie od internetu podejrzanych adresów nie jest cudowną bronią w walce z botnetami. – Spamerów jest dużo, trzeba również innych sposobów eliminowania spamerów z internetu – dodają amerykańscy specjaliści od rynku komputerowego.

Mogą Cię również zainteresować