Wieżowce mogą wywoływać trzęsienia ziemi

Znajdujący się w stolicy Tajwanu wieżowiec Taipei 101 to jeden z najwyższych i jeden z najcięższych budynków na świecie. Mierzy 508 metrów wysokości i waży przeszło 700 tysięcy ton. Właśnie te rozmiary wzbudziły niepokój wśród geologów.

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

Naukowcy podejrzewają, że Taipei 101 odpowiada za ostatnie dwa silne trzęsienia ziemi na Tajwanie. Obciążenie rzędu 700 tysięcy ton rozkłada się na ponad 15 tysięcy metrów kwadratowych, co daje ciśnienie 4,7 barów. Konstrukcja Tajpej 101 różni się od innych tego typu budynków. Wykorzystano tu struktury żelbetonowe mające chronić budowlę przed trzęsieniami ziemi i pożarami.

Tak ogromna konstrukcja na stosunkowo nie dużym obszarze wywiera ogromny nacisk na jej podstawę. Właśnie to mogło w dużej mierze przyczynić się do trzęsienia ziemi. Wiadomo powszechnie, że trzęsienie ziemi może wywołać praca kopalni. Podobnie jak budowa zbiorników wodnych, a także wydobywanie gazu i ropy naftowej. Wszędzie tam, gdzie dochodzi do ogromnego nacisku na wielkie obszary, powstaje ryzyko uruchomienia ruchów sejsmicznych. Doskonałym tego przykładem jest trzęsienie ziemi o sile 5 stopni w skali Richtera, jakie zanotowano w maju 2001 roku na Morzu Północnym. Prawdopodobnie zostało ono wywołane przez ogromne ciśnienie towarzyszące wydobyciu ropy naftowej i gazu w tym rejonie.

Mogą Cię również zainteresować