źródło: flickr.comźródło: flickr.com

Pierwsza firma ucząca dzieci robotyki także stworzyła własny, unikatowy system franczyzowy. Wystarczy 10 000 zł, by rozpocząć działalność z RoboCAMP.

Co to jest franczyza?

Strach przed brakiem bądź utratą pracy w obliczu nadchodzącej trzeciej fali kryzysu oraz ponad 12% stopy bezrobocia staje się coraz bardziej powszechny. Coraz więcej osób myśli o założeniu własnej firmy. Franczyza zyskująca na coraz większej popularności w Polsce umożliwia skorzystanie z już sprawdzonego modelu biznesowego na rynku, bez ryzyka i przy małych kosztach. Dotyczy głównie branży odzieżowej, gastronomicznej, finansowej, a od teraz każdy będzie mógł spróbować swoich sił na rynku edukacyjnym.

RoboCAMP od wielu lat organizuje zajęcia edukacyjne, podczas których dzieci i młodzież buduje roboty, jednocześnie bawiąc się i ucząc przedmiotów ścisłych i przyrodniczych. Zajęcia niczym nie przypominają monotonnych lekcji w szkole. To ciekawa propozycja dla wszystkich szukających pracy oraz tych planujących rozszerzenie już istniejącej działalności, jak szkoły czy przedszkola, które poprzez ciekawe zajęcia z robotami mogą urozmaicić swoją ofertę edukacyjną.

– Założenie własnej firmy na zasadzie franczyzy jest o wiele prostsze niż rozpoczynanie działalności od podstaw. Poprzez nasze zajęcia, na których dzieci w atmosferze wspólnej zabawy budują roboty i jednocześnie uczą się przedmiotów ścisłych jak matematyka czy fizyka, chcemy zmieniać jakość edukacji w Polsce – tłumaczy Wojciech Syrocki, wiceprezes zarządu RoboCAMP. – Małe ryzyko, sprawdzony model biznesowy oraz szerokie zaplecze doradczo-szkoleniowe i przede wszystkim ciekawy pomysł na biznes, stanowią mocną stronę naszej oferty – dodaje.

Jak działa franczyza z RoboCAMP?

Wykupienie rocznej licencji kosztuje od 2 500 zł do 7 500 zł, natomiast zakup sprzętu dydaktycznego potrzebnego do prowadzenia zajęć, jak komputery i zestawy klocków to koszt od 10 000 zł do 15 000 zł. Dodatkowo każdy otrzymuje profesjonalne materiały, sprawdzony program edukacyjny, doradztwo i wsparcie techniczne oraz szkolenia z zakresu prowadzenia zajęć. RoboCAMP opracował także ćwiczenia w formie e-booków, umożliwiając dzieciom krok po kroku samodzielną budowę wybranego robota. Stanowią one ciekawe uzupełnienie oferty franczyzowej.

Oferta RoboCAMP to mały biznes, jednak wysoko-marżowy. W pierwszym półroczu zwykle zwraca się koszt franczyzy, natomiast rozliczając pierwszy rok działalności przychody mogą wynieść od około 75 000 zł do 150 000 zł przy marży w wysokości 40%. W pierwszym kwartale 2013r. RoboCAMP planuje powiększyć sieć franczyzową do około 25 placówek. Równolegle będą otwierane pierwsze placówki franczyzowe w Czechach i na Słowacji.

Kto już skorzystał z systemu franczyzowego?

Na zasadach franczyzy działa wiele znanych firm odnoszących sukcesy na całym świecie. Z branży gastronomicznej to Subway, franczyzowy potentat posiadający 36 tys. restauracji w 100 krajach, z czego w Polsce działa 55 restauracji. Kolejny wielki sukces to sieć pizzeri Pizza Hut, która posiada 53 restauracje w naszym kraju. Do najlepszych systemów franczyzowych na świecie zaliczamy także hotel Hampton należący do sieci Hilton – w sumie 1800 hoteli, w tym w USA i Europie.