Zeus zainfekował tysiące polskich serwerów

przez Katarzyna Wagner

Już ponad 5 tysięcy polskich serwerów zostało zainfekowanych przez trojana o nazwie Zeus, za pomocą którego wyłudzane są dane. Jest to bardzo niepokojące ponieważ oznacza, że co 14 zaatakowany na świecie serwer znajduje się właśnie u nas.

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

Zeus infekował komputery instytucji państwowych i firm w 196 krajach. Skutecznie atakował m.in.: Bank of America, NASA, Amazon. W Polsce na cel wziął sobie serwisy banków. Za jego pomocą przestępcy wyłudzali poufne dane dotyczące rachunków bankowych, a następnie okradali konta. Amerykańska firma zajmująca się bezpieczeństwem sieciowym NetWitness podsumowała szkodliwą działalność jednego z najprężniejszych jego botnetów.

Z analiz wynika, że spośród 74 tys. zaatakowanych serwerów te należące do polskich firm i organizacji stanowiły aż 7%, a Polska zajęła pod tym względem 7 miejsce.
Jednostka CERT zajmująca się bezpieczeństwem sieciowym przy Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej otrzymała w ubiegłym roku ponad 12 mln automatycznych zgłoszeń o zagrożeniach dotyczących polskich sieci. W rocznym raporcie wyraźnie ostrzega właśnie przed Zeusem. Według niej ataki tego trojana na polskie domeny były trzynastymi najpopularniejszymi na świecie. Śledztwa w sprawie ataków Zeusa na polskie firmy prowadzą policja i ABW. Osobne postępowanie w sprawach ataków trojana na europejskie serwery prowadzi też Europol.

Mogą Cię również zainteresować