Zmarł Richard DeVos. Legenda Amway i Orlando Magic

przez Marek Wyrzychowski
2025 odsłony

7 września 2018 roku The New York Times napisał: „Z powodu komplikacji związanych z infekcją, w czwartek zmarł w swoim domu w amerykańskim mieście Ada w stanie Michigan, Richard DeVos – właściciel drużyny Orlando Magic i współtwórca koncernu Amway. Miał 92 lata.”

Rich DeVos, współzałożyciel największego na świecie koncernu MLM kupił drużynę Orlando Magic we wrześniu 1991 roku i nadzorował jej ścieżkę do finałów NBA w 1995 i 2009 roku. Do Hall of Fame został wprowadzony w roku 2016.

„Bezgraniczna hojność pana DeVosa, jego inspirujące przywództwo i wszechobecny entuzjazm, którym nas wszystkich zarażał, zawsze będą w mojej mojej pamięci. Był najlepszym właścicielem, jakiego Orlando Magic mogło kiedykolwiek chcieć” – stwierdził w oświadczeniu dyrektor generalny klubu Alex Martins.

DeVos urodził się w Grand Rapids w stanie Michigan 4 marca 1926 roku. Wraz ze szkolnym przyjacielem z ławki Jayem Van Andelem trafili do marketingu sieciowego w roku 1949, kiedy zainwestowali 49 dolarów, aby zostać dystrybutorami spółki Nutrilite – producenta i sprzedawcy bezpośredniego witamin. Dziesięć lat później założyli małą firmę Amway (skrót od „American Way”). Pierwszym produktem firmy był uniwersalny środek czyszczący L.O.C. W 1972 roku DeVos i Van Andel kupili Nutrilite. Dziś Amway – jeden z pierwszych na świecie podmiotów działających w systemie network marketing – jest numerem jeden w światowym sektorze DS/MLM. Ma obecnie prawa do nadawania swojej nazwy i statusu stadionowi Magic’s.

Anna Pietrzak, dyrektor naczelna Amway Polska, w swoim oświadczeniu napisała: „Z głębokim żalem informuję, że 6 września br. odszedł od nas, w wieku 92 lat, Rich DeVos, współzałożyciel Amway. Rich był prezydentem Amway od momentu założenia firmy w 1959 r. aż do przejścia na emeryturę w 1992 r. Zainspirował miliony ludzi na całym świecie swoim przesłaniem pełnym nadziei i optymizmu. Będzie go bardzo brakowało wszystkim, na życie których miał wpływ.

Aby dowiedzieć się więcej o życiu Richa i jego osiągnięciach, zapraszamy na stronę www.RichDeVos.com. Na tej stronie można również zostawić swój wpis na cześć Richa. Jesteśmy zasmuceni odejściem Richa DeVosa, ale jednocześnie pamiętamy o jego życiu i osiągnięciach. Najważniejsze jest, że jego spuścizna – to, że ofiarował ludziom wiele możliwości i nadzieję – żyje dalej w każdym z nas.”

Oświadczenie rodziny DeVos brzmi: „Tata zawsze i wszędzie zachęcał wszystkich, których spotkał, do działania. Robił to dla swoich dzieci i wnuków oraz dla niezliczonej rzeszy ludzi na całym świecie. Jego pozytywne nastawienie do życia było stałą, motywującą siłą, która wielu zainspirowała do dokonania znaczących zmian w ich własnym życiu i w całych społecznościach.

Był wizjonerskim przywódcą, budowniczym, motywatorem o bogatym życiu, mistrzem dla ludzi z różnych środowisk. Jesteśmy głęboko wdzięczni i błogosławieni ponad miarę, że byliśmy kochani przez niego bezwarunkowo, wychowani, wspierani i natchnieni przez niego. Był wzorem do naśladowania, jak żaden inny człowiek. Podczas, gdy jesteśmy smutni z powodu jego śmierci, nasze serca są pełne, gdy wspominamy jego  niezwykłe życie, które prowadził. Jesteśmy pocieszeni, że połączył się z mamą i że teraz razem doświadczają radości życia wiecznego”.

Amerykańskie Stowarzyszenie Sprzedaży Bezpośredniej (DSA) wydało specjalne oświadczenie po odejściu DeVosa: „Rich to gigant sprzedaży bezpośredniej. Jego wpływ w sprawy branży jest odczuwalny od wielu dziesięcioleci i będzie realizowany przez wiele lat. Pełnił rolę strażnika uczciwości, stewarda dla swojej firmy, pracowników i całego sektora. Przez te wszystkie lata Rich był mentorem i przyjacielem dla niezliczonej liczby dyrektorów sprzedaży bezpośredniej, a my pamiętamy go z jego niesamowicie inspirujących słów i czynów.”

„Możemy dalej posuwać się naprzód, wykorzystując to, czego się od niego nauczyliśmy. Możemy brać przykład, jaki dał nam wszystkim, w jaki sposób przeżył swoje życie. On wzbogacił nasze życie na tak wiele sposobów i rzucił nam wszystkim wyzwanie, abyśmy pozytywnie wzbogacali życie innych ludzi” – powiedział Doug DeVos, syn Richa i obecny prezydent Amwaya.

DeVos i jego zmarła wcześniej żona Helen, przekazali niezliczoną ilość darowizn na różne cele charytatywne, za pośrednictwem Fundacji Richarda i Helen DeVos, w tym dla wielu szpitali, chrześcijańskich szkół i kościołów. Na cele charytatywne przeznaczali regularnie co roku ponad 50 milionów dolarów, co pomogło stworzyć wiele instytucji, w tym Helen DeVos Children’s Hospital, DeVos Communications Center w Calvin College, DeVos Campus w Grand Valley State University oraz DeVos Place Convention Centre and Concert Hall. W 2016 roku rodzina DeVos przekazała 111 milionów dolarów na cele charytatywne, dzięki czemu zyskała sobie miejsce na liście największych darczyńców Forbesa. DeVos był także pasjonatem partii republikańskiej. Były prezydent USA George W. Bush powiedział w specjalnym oświadczeniu, że DeVos był zarówno wielkim przedsiębiorcą, jak i wielkim Amerykaninem.

„Wykorzystał swój biznes, aby wzmocnić pozycję innych i rozwinąć uniwersalne wartości wolności, możliwości, współczucia i osobistej odpowiedzialności” – napisał prezydent Bush. „Rich sprawił, że jego kraj i jego społeczność była lepsza, a on był oddanym mężem, ojcem, dziadkiem i pradziadkiem. Wiem, że jego rodzina będzie za nim tęsknić.”

Mogą Cię również zainteresować