Czy VEXA Global oszukuje swoich użytkowników?

przez Piotr Hoffmann

Takiej dziwnej historii w Network Magazynie jeszcze nie było. A przecież zajmujemy się systemem MLM już 15 lat. Pamiętacie postać Dr Jeckylla i Mr Hyde’a? Dwie różne osobowości w jednym ciele. Rozdwojenie jaźni. Dualizm duszy i ciała. Zabieg podobny, tylko cel nieco inny…

źródło: Pixabayźródło: Pixabay

Projekt występujący pod nazwą VEXA Global, funkcjonujący za pośrednictwem strony internetowej https://vexaglobal.com przedstawia się jako nowoczesna platforma, działająca na rynku od 2015 roku. Więcej informacji na temat samego projektu oraz historii jego powstania możemy przeczytać po przejściu w zakładkę ABOUT (https://vexaglobal.com/about). Niestety nie możemy jednak nigdzie znaleźć informacji na temat tego, kim dokładnie jest Ernest Bogdanov oraz skąd się w ogóle pojawił w biznesie. W dostępnych materiałach przedstawiany jest jako ekspert oraz założyciel tej platformy, a także spółki Global Partner LLC z siedzibą w Stanach Zjednoczonych (stan Delaware) występujący jednocześnie jako usługodawca całej platformy VEXA Global.

Postanowiliśmy sprawdzić, czy historia założenia firmy jest prawdziwa lub czy może została zmyślona po to, aby oszukać użytkowników platformy i w odpowiednim dla faktycznych właścicieli czasie ją zamknąć, pozostawiając swoich klientów bez pieniędzy, zrzucając jednocześnie winę na tajemniczego Ernesta Bogdanova.

SPÓŁKA W DELAWARE

Jak już wiemy usługodawcą platformy jest Global Partner LLC. Dokumenty samej spółki w postaci Apostille oraz dokumentu założycielskiego spółki, są dostępne na stronie internetowej platformy, w zakładce ABOUT (https://vexaglobal.com/about). Spółka faktycznie istnieje, co można sprawdzić przechodząc na stronę rejestru spółek zarejestrowanych na terenie Stanów Zjednoczonych w stanie Delaware, dostępnego pod adresem: https://icis.corp.delaware.gov/Ecorp/EntitySearch/NameSearch.aspx Wystarczy wyszukać firmę wpisując numer rejestrowy spółki (5786769) lub jej nazwę (Global Partner LLC).

Same dokumenty udostępnione na stronie https://vexaglobal.com zostały jednak poddane obróbce graficznej, co dość łatwo zauważyć, ale zacznijmy od początku… Każda spółka rejestrowana w stanie Delaware otrzymuje stosowną dokumentację (corporate kit) w postaci segregatora wraz z całą dokumentacją firmy. Na potrzeby niniejszej publikacji załączamy poglądowo zdjęcie, obrazujące jak to wygląda w rzeczywistości (na razie proszę nie zwracać uwagi na nazwę spółki – tym zajmiemy się później):

Całość dokumentacji (nawet oryginalnej) jest wydawana w kolorze czarno-białym (podpisy oraz pieczątki także). Dlaczego tak? Możemy przeczytać o tym na stronie Departamentu Stanu Delaware w tym miejscu: https://icis.corp.delaware.gov/Ecorp/ValidateCert/authver.aspx

Jest to również adres strony, za której pośrednictwem można zweryfikować czy certyfikat wydany dla danej spółki, która się nim posługuje, faktycznie został wydany dla niej, a nie np. dla kogoś innego. Na stronie możemy przeczytać, że od 1 lipca 2006 roku wszystkie certyfikaty wydawane przez Delaware Division of Corporations nie będą już generowane z użyciem niebieskiego tuszu, a całość będzie drukowana w kolorze czarnym, włącznie z pieczęcią i podpisem sekretarza.

Wiemy już zatem, że dokumentacja spółki, która została udostępniona na stronie projektu, została poddana obróbce graficznej, chociażby w zakresie samego certyfikatu w celu nadania mu złotego koloru (zarówno Apostille, jak i dokument założycielski spółki). Takie „upiększenie” jest najprawdopodobniej zabiegiem marketingowym i jeszcze niczemu nie dowodzi, jednak pokazuje, że ktoś lubi podrabiać oficjalne dokumenty.

ERNEST BOGDANOV

Jak wspominaliśmy na wstępie, niestety nie wiemy kim jest Ernest Bogdanov, czyli założyciel spółki oraz usługodawca platformy. Czy jest to postać prawdziwa, czy być może zmyślona przez kogoś, w celu ukrycia swojej prawdziwej tożsamości? Postanowiliśmy to sprawdzić. Skontaktowaliśmy się z rzekomym Ernestem Bogdanovem w celu założenia spółki o dźwięcznej nazwie VEXA GLOBAL IS A SCAM LLC (oczywiście forma prawna musi zostać zachowana – w tym wypadku jest to LLC). Poniżej znajdują się dokumenty założycielskie spółki (oryginalne, czarno białe, nie poddane obróbce graficznej).

Zachęcamy Państwa do sprawdzenia również samodzielnie, czy spółka naprawdę istnieje. Można to zrobić wyszukując spółkę w rejestrze spółek zarejestrowanych w stanie Delaware. Oficjalna wyszukiwarka rejestru to: https://icis.corp.delaware.gov/Ecorp/EntitySearch/NameSearch.aspx Podobnie jak w przypadku spółki Global Partner LLC, należy podać numer rejestrowy spółki (7520112) lub jej nazwę (VEXA GLOBAL IS A SCAM LLC).

Możemy również potwierdzić czy certyfikat, którym posługuje się spółka, został faktycznie wydany dla niej. Możemy tego dokonać za pośrednictwem oficjalnej strony: https://icis.corp.delaware.gov/Ecorp/ValidateCert/ValidateCertificate.aspx Skąd wziąć File No. oraz Authentication Number? Są to oczywiście indywidualne numery spółki, a to gdzie je możemy znaleźć, najprościej sprawdzić ponownie na oficjalnej stronie: https://corpfiles.delaware.gov/authvercert.pdf W przypadku spółki VEXA GLOBAL IS A SCAM LLC, File No. to 7520112, natomiast Authentication Number to 203238441. Po zweryfikowaniu spółki, naszym oczom powinna ukazać się strona potwierdzająca weryfikację:

Dokument możemy sobie również wydrukować – np. na pamiątkę. Pozostał jeszcze jeden, bardzo ważny dokument. Mianowicie dokument założycielski spółki, w którym wskazane są dane organizatora całego przedsięwzięcia w postaci spółki. W przypadku spółek w stanie Delaware istnieje główny Member of Company, który jest jednocześnie organizatorem oraz beneficjentem.

Oczywiście analogiczny dokument nie został przedstawiony na stronie firmy Global Partner LLC, występującego jako usługodawca platformy VEXA Global, ponieważ wprost wskazuje, kto jest założycielem spółki. Kto więc jest właścicielem spółki VEXA GLOBAL IS A SCAM LLC? Sprawdźmy.

Moi Drodzy, tak. To niejaki Ernest Bogdanov – założyciel spółki Global Partner LLC. Może to wydawać się dziwne, ale z jednej strony Ernest wspiera i założył firmę występującą pod marką VEXA Global, z drugiej zaś twierdzi, że to SCAM. Sugerując się datami, można zauważyć, że spółka Global Partner LLC została założona w 2015 roku, natomiast spółka VEXA GLOBAL IS A SCAM LLC została założona w roku 2019. Ktoś mógłby zasugerować, że informacja z 2019 roku jest świeższa niż ta z roku 2015. Być może szanowny pan Ernest zrozumiał czym ten projekt jest naprawdę i postanowił w porę się z niego wypisać?

PAWEŁ WOJNICZ TO ERNEST BOGDANOV?

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie kim tak naprawdę jest Ernest Bogdanov, warto sprawdzić adres jaki został podany przez niego przy rejestracji spółki. Po długich poszukiwaniach udało nam się przyporządkować adres do jednego z polskich rezydentów działających w branży MLM, który dodatkowo prowadzi swoją firmę na terenie Warszawy. Kto to zatem jest?

Okazuje się, że adres wskazany przez Ernesta Bogdanova odpowiada adresowi działalności gospodarczej prowadzonej przez pana Pawła Wojnicza – dość znanego w środowisku menadżera MLM. Czy to faktycznie możliwe?! Zachęcam do sprawdzenia, również samodzielnie i potwierdzenia powyższego adresu. W Polsce jednoosobowe działalności gospodarcze można wyszukać za pośrednictwem oficjalnej strony CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). Bezpośredni adres do wyszukiwarki firm to: https://prod.ceidg.gov.pl/CEIDG/CEIDG.Public.UI/Search.aspx Wystarczy wpisać w polu NIP numer 1132916506 a naszym oczom ukaże się następująca strona:

Po kliknięciu w ikonkę drukarki po prawej stronie system automatycznie wygeneruje dla nas dokument w postaci pliku pdf, gdzie są wskazane wszystkie dane firmy prowadzonej przez Pawła Wojnicza, w tym również adres prowadzonej działalności – Libijska 16/37. Jak już wiemy, adres ten odpowiada adresowi, który został podany przez Ernesta Bogdanova przy rejestracji spółki o nazwie VEXA GLOBAL IS A SCAM LLC.

PODSUMOWANIE

Po przeczytaniu powyższego tekstu łatwo zauważyć, że firma występująca pod marką VEXA Global już na etapie budowania podwalin swojego projektu zaczyna kłamać, wymyślając fałszywe historie na temat założenia spółki i osób występujących w zarządzie. Oznacza to, że firma nie ma żadnego oficjalnego podmiotu, który reprezentuje spółkę na zewnątrz, w tym również na arenie międzynarodowej i tym samym, który byłby odpowiedzialny za rozwój, jak również bezpieczeństwo środków wpłacanych przez użytkowników platformy. To fikcja. Osoba reprezentująca spółkę i będąca mózgiem projektu przedstawiana jako Ernest Bogdanov jest zmyślona. Jak wiele tajemnic skrywa jeszcze VEXA Global? Zobaczmy komu starczy odwagi (i pieniędzy) na to, żeby się o tym przekonać. Wnioski wyciągnijcie sami.

WAŻNE

  1. Całą dokumentację spółek, wraz z protokołem zabezpieczenia strony internetowej, mogą Państwo pobrać pod linkiem: https://gofile.io/?c=WEwirb
  2. Hasło do odszyfrowania archiwum to: vexaglobalscam
  3. Wszystkie kroki opisane powyżej, w tym również sprawdzenie rejestrów (recaptcha itp.) były otwierane za pomocą przeglądarki Google Chrome.

Mogą Cię również zainteresować