Co może Ci dać lichwiarz a co zabrać komornik?

przez Marek Wyrzychowski

Dlaczego hochsztaplerzy mają w polskim biznesie szerokie pole do działania? Bo zawsze mają kogo nabić w butelkę. Z jednej strony jest to kwestia pazerności i naiwności wielu Polaków, chęci szybkiego zysku bez wysiłku, ale druga strona medalu to bardzo słaba edukacja w kierunku zjawisk o charakterze przestępczym…

ee

Jak można temu zaradzić? Jak wyedukować społeczeństwo na temat przestępstw ekonomicznych (gospodarczych) popełnianych przez lichwiarzy, parabanki, piramidy finansowe czy nierzetelnych windykatorów i komorników? Na świetny pomysł w tym temacie wpadł Waldemar Ruszel, który zainicjował Stowarzyszenie Edukacji i Wsparcia Poszkodowanych Majątkowo, zajmujące się edukacją społeczeństwa w zakresie inteligencji finansowej, wyszukiwania prawdziwie wartościowych szans i możliwości oraz budowania trwałych i zyskownych biznesów, a przekazywana wiedza oparta jest na realnych przypadkach oraz uzyskana od biznesowych praktyków. Działaniami obejmuje również osoby, które poniosły porażkę i poprzez praktykę pomaga im skutecznie i szybko „stanąć na nogi.” Zadaniem stowarzyszenia będzie m.in. organizacja rzetelnych i kompetentnych konferencji edukacyjnych, poruszających wymienione wyżej tematy.

Pierwsza konferencja z cyklu „Lepszy świat wokół nas” odbyła się 9 czerwca 2016 roku na Politechnice Rzeszowskiej. W jej trakcie specjaliści poruszali zagadnienia dotyczące tematyki, o której niewiele się mówi, przez co spora część społeczeństwa wpada w kłopoty. Tematem przewodnim rzeszowskiego spotkania były przestępstwa majątkowe (ekonomiczne), a głównym celem tego wydarzenia była edukacja społeczeństwa o ryzyku i zagrożeniach współczesnego świata w kontekście coraz częściej pojawiających się różnych oszustw w skali całego kraju. Omówione zostały również możliwości zabezpieczania się oraz skutecznej obrony przed działalnością oszustów. Dużo mówiono również o budowaniu uczciwego i etycznego biznesu, który wnosi ogromną wartość w życie nie tylko przedsiębiorstw, ale przede wszystkim klientów/konsumentów.

Jako pierwszy podczas konferencji wystąpił Maciej Maciejewski, redaktor naczelny „Network Magazynu”, który poruszył temat piramid finansowych. Dowiedzieliśmy się jaka jest różnica pomiędzy normalną firmą a piramidą finansową, jak piramidy rozpoznawać, co kieruje ludźmi, że dają się w tej dziedzinie nabrać oraz jak w tym zakresie radzi sobie polskie prawo. Tutaj redaktor stwierdził jednoznacznie, że sprawa nie wygląda obiecująco albowiem piramidy finansowe wykorzystujące schematy podobne do marketingu sieciowego, gdzie działającym współpracownikom wypłaca się prowizje za wprowadzenie nowych uczestników danego systemu, a fundusze na to pochodzą wyłącznie w wcześniejszych wpłat a nie z obrotu towarem, żerują i rozwijają się właśnie dzięki źle, zbyt krótkowzrocznie opracowanym w 2004 roku ustawom. Jego zdaniem, aby ukrócić funkcjonowanie piramid finansowych w Polsce, niezbędna jest rzetelna edukacja społeczeństwa zorganizowana przez kompetentne urzędy i polityków, ale przede wszystkim natychmiastowa nowelizacja kilku ustaw.   

Następnie o działalności para banków edukowała Patricia Mitro – prezes Fundacji Prawnikon, która opowiedziała o różnego rodzaju akcjach antyinformacyjnych realizowanych przez niektóre parabanki, dzięki czemu pozyskują one masę naiwnych klientów. Poznaliśmy nieuczciwe praktyki rynkowe w parabankach, najważniejsze zapisy w umowach, niedozwolone klauzule, przepisy prawne dotyczące parabanków, stanowisko UOKiK oraz wskazówki jak szukać wyjścia z trudnej sytuacji i jakie powinniśmy przyjąć mechanizmy działania, kiedy mamy „nóż na gardle.”

Anna Stankiewicz-Malec, prawnik w kancelarii Anuluj-Dlug.pl to specjalista, który wie wszystko w zakresie nadużyć, jakich dopuszczają się niektórzy komornicy i firmy windykacyjne. Ona zapoznała nas ze schematem niebezpiecznego handlu długami, jak działa e-sąd, co to jest i jak działa Elektroniczne Postępowanie Upominawcze, jakie uprawnienia ma komornik i windykator, co robić, kiedy dostaniemy dziwny nakaz zapłaty lub ktoś molestuje nas dziwnymi atakami za pomocą telefonu, czym różni się windykacja od egzekucji. Bardzo ciekawa była część o zmowie milczenia dotyczącej prawa przedawnienia przysługującego rzekomym dłużnikom oraz o działalności Rzecznika Praw Dłużnika. Anna Stankiewicz-Malec odpowiedziała na pytanie „czy aby na pewno jest to instytucja praworządna?”

Stowarzyszenie 304 KK to młotek na lichwiarskie hieny, a w Rzeszowie reprezentował je Wojciech Perliński. Zagadnienia, którymi zajął się prezes stowarzyszenia obejmowały m.in. wytłumaczenie na czym polega cały proces lichwy, dlaczego ludzie w ogóle dają się nabrać na lichwiarskie pożyczki i kim oni są, notariusze – jaka jest ich rola w tym procederze, czy zawsze stawką są mieszkania i domy, dlaczego często lichwiarze są bezkarni, jak działa ustawa antylichwiarska no i wreszcie dlaczego ofiary lichwy boją się mówić.

Na koniec podsumowania konferencji dokonał Waldemar Ruszel w rozmowie z Elżbietą Wisz – psycholog ze Stowarzyszenia Wspierania Zasobów Ludzkich „Nowy Horyzont”. Pani psycholog zwróciła szczególną uwagę na mentalność ludzi zadłużonych jako ofiary systemu wykorzystującego niewiedzę. Wytłumaczyła również jak się zabezpieczać i co zrobić, kiedy stwierdzimy już, że zostaliśmy wystrychnięci na dudka, gdzie i jak szukać pomocy… I w ten sposób pierwsza konferencja z cyklu „Lepszy świat wokół nas” przeszła do historii. A gdzie Waszym zdaniem powinny się odbyć kolejne edycje? 

Mogą Cię również zainteresować