Problem gotówkowy oddalony, ale nadal istnieje. Kiedy limity wejdą w życie?

przez Maciej Maciejewski

82% Polaków sprzeciwia się likwidacji gotówki z obiegu, zarówno z przyczyn gospodarczych, jak i tych związanych z bezpieczeństwem konsumentów – wynika z badania firmy Tavex zrealizowanego przez Opinia24. Dane te pokazują skalę problemu, który pomimo chwilowego odroczenia nadal nas czeka – mowa tutaj o planowanych limitach w płatnościach gotówkowych. Czy gotówka zniknie z obiegu?

źródło: Pixabay

Zacznijmy od gotówkowego zamieszania. Rząd zmodyfikował termin wejścia w życie przepisów ograniczających płatności gotówkowe jedynie do kwoty 20 tys. zł w transakcjach konsument – przedsiębiorca. Aktualnie mają one zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2024 roku. Limit ten już wcześniej wzbudził liczne głosy sprzeciwu nie tylko wśród przedsiębiorców, których przepis dotknąłby najbardziej, ale również u większości osób operujących na co dzień gotówką.

Dane firmy Tavex potwierdzają, że Polacy „lubią” mieć gotówkę w portfelu i szybko z tego nie zrezygnują. Aż 80% respondentów nosi fizyczny pieniądz przy sobie. Na co dzień ankietowani noszą ze sobą w portfelu kwotę powyżej 100 zł (26%) lub sumę w przedziale 51-100 zł (25%). Ciekawym faktem jest to, że „przy fizycznym pieniądzu” są również osoby młode. Przykładowo kwotę powyżej 100 zł w banknotach ma 20% respondentów zarówno w wieku do 24 lat, jak i w przedziale 25-34 lat.

– Pomimo tego, że planowane limity dotyczą większych kwot, to i tak w znaczący sposób mogą wpłynąć na nasz komfort dokonywania transakcji. Z wprowadzenia zmian nie zrezygnowano mimo, że – według naszych badań – dla ponad 30% Polaków gotówka jest preferowaną formą płatności – wskazuje Aleksander Pawlak, prezes zarządu Tavex. – Transakcje dokonywane za pomocą fizycznego pieniądza są krytycznym elementem infrastruktury płatniczej kraju. Chronią nie tylko przed cyberzagrożeniami, ale również przed gwałtownymi ruchami np. organizacji kartowych. Kolejnym argumentem „za” pozostawieniem gotówki w obiegu jest również niezależność samych konsumentów, która w ostatnim czasie nabrała na znaczeniu – dodaje.

Jak płacą Polacy? W Polsce bardzo mocno rozwinęły się płatności bezgotówkowe, jednak społeczeństwo nadal dostrzega, jak ważna dla kraju jest gotówka. 82% respondentów sprzeciwia się jej likwidacji z obiegu, zarówno z przyczyn gospodarczych, jak i tych związanych z bezpieczeństwem konsumentów – wynika z badania firmy Tavex.

– Związek Przedsiębiorców i Pracodawców od dawna opowiada się za swobodą i wolnym wyborem w zakresie akceptowanych przez firmy form płatności. Wszyscy mamy świadomość zalet płatności bezgotówkowych, fizyczny pieniądz wciąż jednak ma – i powinien mieć – swoje miejsce na rynku. Jedną rzeczą są przyzwyczajenia konsumentów – których część z różnych względów preferuje gotówkę – inną, jeszcze ważniejszą, są potencjalne ryzyka wynikające z ograniczeń obrotu gotówkowego. Odnoszą się one zarówno do ochrony prywatności konsumentów, jak i bezpieczeństwa kraju wskazuje Jakub Bińkowski, członek zarządu, dyrektor departamentu prawa i legislacji w ZPP. – Dobrze zatem, że zdecydowano się odroczyć przepisy ograniczające możliwość gotówkowych płatności za zakupy konsumenckie. W najbliższym roku zamierzamy jednak dalej przekonywać, że jest to rozwiązanie niepotrzebne i groźne w swojej istocie – dodaje.

Przy wyborze metody płatności, Polacy najczęściej kierują się wygodą (48%) i szybką dostępnością środków (13%). W dalszej kolejności wskazują na bezpieczeństwo transakcji i swoich finansów (8%) oraz przyzwyczajeniem do danej formy (8%), a także kwotą, jaką muszą zapłacić za dany produkt lub usługę (6%).

Z gotówki korzystają wszystkie grupy wiekowe. Najchętniej fizycznymi środkami pieniężnymi – jako preferowaną formą płatności – posługują się osoby w przedziale 45-54 lat (37%), 55-64 lat (35%), powyżej 65 lat (35%). Respondenci w wieku 35-44 lata (33%), 25-34 lata (18%) oraz do 24 lat (10%) również wykorzystują gotówkę do dokonywania płatności.

– Zaplanowany limit uderzy szczególnie w część społeczeństwa, która rzadko korzysta z bezgotówkowych płatności (część emerytów i rolników) oraz m.in. w branżę obrotu gotówkowego (cash-handling i bankomaty), kantorową, a także handlową – obcokrajowcy często realizują w naszym kraju duże zakupy właśnie za gotówkę – podkreśla Aleksander Pawlak.

– Warto również wiedzieć, że koszty obrotu gotówkowego pozostają w Polsce podczas, gdy opłaty z płatności kartowych w znacznej mierze wypływają za granicę (tak samo, jak dane o tych transakcjach). Zmiana przepisów jest znaczącym uderzeniem w swobodę obrotu gospodarczego i zawierania umów między konsumentem, a przedsiębiorcą – podsumowuje.

Mogą Cię również zainteresować