Słodki biznes Young Living i współpraca naukowa ze specjalistami od pszczół rodzimych

przez Maciej Maciejewski

Network marketingowa firma Young Living nawiązała bardzo ciekawą współpracę z dr Josephem Wilsonem, autorem dzieła „Pszczoły na Twoim podwórku”. Chodzi o niecodzienną, nietuzinkową i ważną inicjatywę naukową, mającą na celu przeprowadzenie szeroko zakrojonych badań nad populacją pszczół.

źródło: Pixabay

Projekt badawczy prowadzony na farmach koncernu Young Living w Mona, Utah (USA) i Simiane-la-Rotonde (Francja), ma na celu zbadanie rodzimych gatunków pszczół w obu lokalizacjach, aby zapewnić bardzo potrzebny wgląd w rozwój nauki o tych niezmiernie ważnych dla nas i natury owadach. Dzięki spostrzeżeniom uzyskanym z obserwacji, spółka Young Living będzie w stanie zmodyfikować krajobraz na swoich farmach w taki sposób, aby je lepiej dostosować do otaczającego środowiska.

– Jesteśmy bardzo podekscytowani współpracą z dr Wilsonem, gdyż wspólnymi siłami możemy zagłębić się w badania nad rodzimymi pszczołami – powiedział Deven Patten, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Young Living. – Pszczoły są tak ważne, ponieważ zapylają rośliny, z których wiele nie może zostać zapylonych. Te badania będą niezwykle przydatne, gdy zaczniemy czynić z naszych lawendowych farm schronienie dla wielu różnych gatunków pszczół, kontynuując zaangażowanie Young Living w służbę naszej planecie – dodał.

Wiele rodzimych zapylaczy należy do grupy wybrednych – jak mówią naukowcy i specjaliści – dlatego odwiedzają tylko niektóre rodzaje roślin lub kwiatów. Gdy spółka Young Living zbierze wszystkie informacje i dane, podejmie działania mające na celu dywersyfikację, ochronę i poprawę życia pszczół na swoich farmach, zaczynając od odpowiedniego dostosowania krajobrazu.

Pierwsza faza badań rozpocznie się w stanie Utah, gdzie dr Wilson zbada, które rodzime gatunki pszczół zamieszkują obecnie farmę Mona i oszacuje wskaźniki odwiedzin roślin i kwiatów przez te niezwykle pożyteczne owady. Później firma przeprowadzi podobne badania na swojej farmie lawendy w Simiane-la-Rotonde. Badania te są jednymi z pierwszych tego rodzaju na świecie i torują drogę do dalszych akcji  mających na celu ratowanie rodzimych populacji pszczół w nadchodzących latach.

Projekty badawcze w Mona i Simiane-la-Rotonde dostarczą danych na temat tego, ile różnych gatunków pszczół może wspierać lawendę i inne rodzime rośliny. Gdy firma Young Living określi, jakie gatunki owadów tam egzystują, dalsze obserwacje określą konkretne potrzeby, jakie rodzime rośliny przyciągają i jakich siedlisk lęgowych wymagają.

– Warto podkreślić, że te przełomowe badania wykraczają poza Young Living i gospodarstwa spółki. Tego typu doświadczenia nad pszczołami miodnymi trwają od lat, ale niewiele wiadomo o ponad 1000 rodzimych gatunkach pszczół. Zanim zaczniemy ratować pszczoły, musimy wiedzieć, które konkretnie gatunki żyją na każdej farmie lawendy. Dane, które zbieramy, będą miały ogromne znaczenie dla pszczół i ogólnie dla nauki. Jesteśmy bardzo zadowoleni z faktu, że firma Young Living zdecydowała się przeprowadzić te badania i wybrała nas na partnera – skomentował dr Wilson.

Mogą Cię również zainteresować