Systemy Ponziego czyli jak rozpoznać piramidę finansową

przez Piotr Hoffmann

Każdy człowiek ma swój system wartości i to, jak zarabia pieniądze, co promuje – to jego sumienie. W projektach referencyjnych występują olbrzymie różnice. Jak odróżnić normalny biznes od zakazanej piramidy finansowej? Fajnie wytłumaczył to Sławomir Luter…

źródło: Flickr.comźródło: Flickr.com

W dzisiejszej dobie to przede wszystkim dzięki internetowi szaleją na świecie systemy samofinansujące się, które są zakazane. To system wartości człowieka jest strażnikiem tego, jak zarabiamy, w czym zarabiamy, co promujemy. Niestety, piramidy finansowe powstają cały czas, gdyż nie brak ludzi, którzy się w nie angażują. Pazerność, głupota, chęć szybkiego, łatwego zysku bez pracy sprawia, że osoby te zapominają o tym, jakie spustoszenie ekonomiczno-psychologiczne potrafi spowodować w społeczeństwie działalność każdej piramidy finansowej. Nie liczą się również z tym – albo nie wiedzą, że od 2004 roku za działalność w piramidach finansowych grozi kara pozbawienia wolności do lat 8. I to nie tylko dla inicjatorów takiego przedsięwzięcia, ale dla uczestników systemu również. Wystarczy więc zwerbować do piramidy ciotkę i można iść do pierdla. Na długo.

Nie lada problemem jest tutaj również fakt, że piramidy finansowe bardzo często podczas promowania swojego haniebnego procederu podszywają się pod normalne firmy, używając sformułowań typu network marketing, MLM, marketing społecznościowy, system referencyjny, spółdzielnia… Takie ruchy działają na szkodę całego sektora sprzedaży bezpośredniej i marketingu sieciowego a przede wszystkim psują opinię ludziom, którzy ciężko i w zgodzie z prawem budują swoje struktury sprzedażowe zarabiające na obrocie realnymi towarami czy usługami. Warto więc wiedzieć jak odróżnić normalny biznes od zakazanej piramidy finansowej. Obejrzyj koniecznie ten film i udostępnij go, aby nauczyć i ostrzec innych:

Autorem wideo jest Sławomir Luter, niezależny promotor network marketingu (www.slawomirluter.pl). W ramach edukacji polecamy również zapoznanie się z materiałem nagranym podczas konferencji „Lepszy świat wokół nas”, która odbyła się 9 czerwca 2016 roku na Politechnice Rzeszowskiej, a zorganizowało je Stowarzyszenie Edukacji i Wsparcia Poszkodowanych Majątkowo. Na temat piramid finansowych mówił tam Maciej Maciejewski, redaktor naczelny „Network Magazynu”: http://konferencje.ewpm.org.pl/rzeszow/

Mogą Cię również zainteresować