Ekologia czy finanse?

305 odsłony

Co jest ważniejsze w firmie? To, że dba o środowisko naturalne i jest proekologiczna czy to, że jest zamożna? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo zaskakująca. Mianowicie ekologia ma wpływ na zadowolenie pracowników, a finanse firmy nie.

źródło: www.sxc.hu
źródło: www.sxc.hu

Dwóch badaczy z University of Massachusetts Dartmouth – Cassandra Walsh i Adam Sulkowski, postanowiło sprawdzić, na ile postawa proekologiczna firmy wpływa na morale pracowników. Ponadto przetestowali znaczenie wartości finansowej firmy. Za pomocą metody analizy regresji porównali dane ze 113 firm obejmujące tysiące pracowników sprawdzając, czy istnieją jakieś korelacje. Uzyskane wnioski są dość zaskakujące.

Okazało się, że w firmach, które inwestują w ekologiczne rozwiązania i dbają o naturalne środowisko, zadowolenie pracowników z pracy jest wyższe niż w tych przedsiębiorstwach, które ekologią się nie przejmują. W podobny sposób przeanalizowano związek między wartością finansową firmy a zadowoleniem pracowników. Tu okazało się, że związek nie istnieje. Więc według wyników tych badań fakt, czy firma jest dużo warta pod względem finansowym, czy też nie, nie ma znaczenia dla zadowolenia zatrudnionych w niej osób. W badaniu porównywano wartość finansową firmy, a nie to, jakie zarobki osiągają pracownicy. Można tu założyć, że nie zawsze dobre wyniki finansowe firmy idą w parze z wysokim wynagrodzeniem.

Mogą Cię również zainteresować