Budowanie zespołów. Ukryte korzyści dla Twojego biznesu

przez Anna Goławska
769 odsłony

Prawdopodobnie już wiesz, że profesjonalne budowanie zespołów tworzy silniejszą więź między współpracownikami, poprawia komunikację w grupie i zachęca do działania. Ale co powiesz na niektóre z mniej znanych korzyści, o jakich nie mówi się tak często? Oto sześć ukrytych korzyści, które dodadzą wartości kulturze biznesu.

źródło: Pixabayźródło: Pixabay

Nie dla firmowej nudy? Team building to doskonałe narzędzie do przezwyciężenia problemów, z którymi boryka się wiele firm. Czasami menadżerowie mogą popaść w rutynę lub po prostu… pracować mniej. Badanie Office Team Robert Half wykazało, że ludzie nudzą się w pracy przez średnio 10,5 godziny tygodniowo. Nie zawsze jest to złe, jeśli praca jest wykonywana. Jednak nowa perspektywa może wzbogacić wiedzę o wyzwaniach. Usunięcie zespołu ze zwykłego środowiska pracy w celu przezwyciężenia wyzwań niezwiązanych z pracą może zachęcić do kreatywnego rozwiązywania problemów.

Team building – sposób na wyłonienie lidera? Budowanie i nadzorowanie zespołu podczas imprez integracyjnych daje osobom spoza kadry zarządzającej możliwość objęcia roli lidera, prowadząc grupę do pomyślnego ukończenia ćwiczenia. To dobry sposób dla kierownictwa, aby przyjrzeć się umiejętnościom przywódczym pozostałych współpracowników i zidentyfikować potencjalnych przyszłych kandydatów na liderów. Podczas wykonywania ćwiczeń team buildingowych w łatwy sposób można zauważyć, jakie role naturalnie przyjmują poszczególne osoby – kto jest planistą, kto taktykiem, a kto skupia wokół siebie resztę osób i prowadzi ich do wygranej.

Firmowe talent show? Ukryte talenty odkryte podczas rozmów na imprezach integracyjnych poza biurem mogą być cenne dla firmy, a nawet pomóc w wyznaczeniu nowej ścieżki działania. Dla przykładu – jeśli menadżer pisze blog o weekendowych wędrówkach, jego umiejętności pisania można wykorzystać w tworzeniu strategii content marketingu i zaangażować go w redagowanie bloga firmowego. Jeśli z kolei pomaga w organizacji wydarzeń – może w przyszłości zostać następnym liderem w firmie. Osoby, które codziennie wykorzystują swoje mocne strony w pracy, są o 8% bardziej wydajne i 15% rzadziej rezygnują z pracy. Dobrze przeprowadzone warsztaty team buildingu to doskonały sposób by dowiedzieć się więcej o swoich współpracownikach, odkryć ich ukryte talenty i wykorzystać ich mocne strony.

– Ekspozycja menadżerów i ich talentów to także dobre narzędzie z zakresu employer brandingu. Firma, która oficjalnie „chwali się” umiejętnościami i osiągnięciami swojej ekipy zwiększa ich lojalność, a jednocześnie zachęca potencjalnych współpracowników do udziału w rekrutacji – tłumaczy Bartosz Zieliński z Commplace.

Team building = Zmiana podejścia? Nawet najlepsi menadżerowie mogą onieśmielać współpracowników, a to uczucie z kolei może sprawić, że ci będą się wahać, aby omówić obawy dotyczące wykonywanej pracy, nowe pomysły i ścieżki kariery. Dobre relacje z kierownictwem mogą zwiększyć zadowolenie współpracowników, produktywność i zwiększyć obroty, pobudzając kulturę całej firmy.

– Ćwiczenia budowania zespołu mogą być świetnym sposobem na uczynienie menadżerów bardziej dostępnymi, ponieważ nie ma nic lepszego niż obserwowanie, jak Twój menadżer dobrze się bawi podczas prób rozwiązania zagadki kryminalnej, czy wykonywania innej zabawy, której celem jest team building – mówi Joanna Hoc-Kopiej z Dworu Korona Karkonoszy.

Człowiek zamiast adresu e-mail? Wyjazdy integracyjne dają ludziom możliwość łączenia się w zespoły i poznawania ich ról. Jakie korzyści z tego wynikają? Współpracownicy mają wgląd w to, co robią inni, mogą spokojnie porozmawiać o procesach, które zachodzą w organizacji, a nawet rozwiązać problem „wąskich gardeł”, zwiększając efektywność pracy. Wspólne rozwiązywanie zadań na warsztatach team buildingu sprzyja integracji całego zespołu, pozwala także „humanizować współpracowników”. Dzięki temu Kowalski przestanie być tylko adresem e-mail, na który wysyłało się tabelki, a stanie się wysokim, uśmiechniętym Jankiem, który lubi kryminały i umie poprowadzić zespół do zwycięstwa podczas wspólnej zabawy.

Zastrzyk energii? Kiedy zespół wraca z wyjazdu integracyjnego, energia w pracy może się zmienić, nadając kulturze firmy porywający wstrząs. Najlepiej, jeśli współpracownicy mogą stale przypominać sobie o wydarzeniu, na przykład otrzymując po nim koszulkę, idealną do noszenia w „luźne piątki”. Gadżety z imprez integracyjnych mogą przywracać wspomnienia dobrej zabawy i być dawką pozytywnej energii, pomagając utrzymać atmosferę w pracy. – Mimo, że nazwa „zabawy integracyjne” może kojarzyć się wielu osobom z luźnym sposobem spędzania czasu, to jednak warto pamiętać, że ich celem jest poprawienie atmosfery, zacieśnienia kontaktu, pogłębienie zaufania, czy po prostu budowanie relacji w zespole –dodaje Joanna Hoc-Kopiej.

Zadowoleni współpracownicy są o ponad 43% bardziej produktywni, o 86% bardziej kreatywni oraz generują aż do 61% mniejszą rotację. To jest ewidentny znak, że warto zapisać w planie na najbliższy kwartał hasło „imprezy integracyjne”.

Mogą Cię również zainteresować