Charyzma, szczęście czy ciężka praca?

przez Maciej Badowski

Co takiego wpływa na to, że menadżer jest postrzegany jako osoba charyzmatyczna? Czy bardziej łączymy charyzmę z ciężką pracą? A może większym autorytetem cieszy się człowiek, któremu odniesienie sukcesu przychodzi z „łatwością”?

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

Uczeni z Columbia Business School’s i UCLA stwierdzili, że przyjrzą się od strony naukowej osobowości charyzmatycznych liderów. Następnie sprawdzą, jakie osoby uważane są za pełne wizji i energii a jakie tej charyzmy mają mniej. Czy każdy sukces powiązany jest z osobą charyzmatyczną?

Aby to sprawdzić badacze przeprowadzili w tym celu trzy eksperymenty. W pierwszym sprawdzali czy jeśli wiedza lidera wydaje nam się bardziej mistyczna, tzn. jeśli nie wiemy, że ciężko pracował aby ją uzyskać, to bardzie będziemy wierzyć jego przewidywaniom rozwoju rynku. W kolejnym sprawdzano, czy jeśli nie wiemy ile czasu i umiejętności poświęcił menadżer na opracowanie planu, to czy bardziej będziemy skłonni doszukiwać się w tej osobie niezwykłości. W trzecim sprawdzano czy znajdzie się różnica w postrzeganiu menadżerów, z których o jednym wiemy, że ciężko pracował na sukces, a w przypadku drugiego wydaje nam się, że sukces po prostu mu się „wydarzył”.

Po przeprowadzeniu tej serii eksperymentów badacze uznali, że jeśli nie mamy jasności ile pracy kosztowało menadżera wypracowanie planu czy zdobycie rynkowego sukcesu, to oceniamy go jako bardziej charyzmatycznego wizjonera o większym poziomie kreatywności. Świetnym przykładem może być tutaj Steve Jobs, który oceniany jest jako niezwykle charyzmatyczna osoba, która potrafi niemal w magiczny sposób przewidzieć trendy w biznesie. Jego wystąpienia cieszą się ogromną popularnością, a ich uczestnicy uważają, że ma dar opowiadania i przekonywania. Jednak mało kto wie, że na każde 10 minut wykładu Steve Jobsa przypada ok. 10 godzin treningu.

Mogą Cię również zainteresować