Co się dzieje z zarobkami w stolicy?

przez Marek Wyrzychowski

O prawie 4% w skali roku spadły w Warszawie pensje pracowników etatowych, przede wszystkim zatrudnionych naukowców i bankowców – poinformowało „Życie Warszawy”. Analitycy tłumaczą: „Zakończyły się kontrakty, trwa restrukturyzacja.”

Ile zarabiają Warszawiacy? Najbardziej w ciągu roku wzrosły płace osób pracujących w administracji. Najmniejsze podwyżki dostali pracownicy firm budowlanych, transportowcy i pracownicy magazynów. Przeciętna pensja w grupie najlepiej zarabiających Warszawiaków wynosiła w ub. miesiącu 7,1 tys. zł (brutto). Takie wynagrodzenie otrzymywali m.in. prawnicy, specjaliści od zarządzania i reklamy, nauczyciele akademiccy, architekci i księgowi.

Foto: Maciej Maciejewski
Foto: Maciej Maciejewski

W ciągu miesiąca zarobki w stolicy niemal się nie zmieniły, ale w skali roku spadły o prawie 4%. Przeciętne wynagrodzenie na Mazowszu wynosi według GUS 4,3 tys. zł i jest najwyższe w kraju. W większości województw wynosi 3-3,5 tys. zł. Najniższe jest w woj. kujawsko-pomorskim i podkarpackim. Tam przeciętna pensja to 2,9 tys. zł.

Również w podobnym kontekście „Dziennik Gazeta Prawna” donosi: „Rząd chce zrzucić z siebie odpowiedzialność za nauczycielskie pensje. Odpowiadać będą za nie samorządy. To one mają decydować o wysokości zarobków oraz pensum, czyli obowiązkowej liczbie godzin, które musi przepracować nauczyciel.”
Według dziennika nauczyciele będą zarabiać mniej, a jeśli zechcą zachować dotychczasowe dochody, muszą pracować więcej. Zdaniem gazety taki będzie efekt zmian w Karcie nauczyciela, jakie przygotowuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. Dokument ma być gotowy wiosną, a w życie wejdzie w 2012 roku.

Mogą Cię również zainteresować