Współczesny biznes za sprawą rosnącej konkurencyjności stał się dla przedsiębiorców prawdziwą walką o przetrwanie. Dlatego coraz częściej, żeby wygrać, biznesmeni kształtują w sobie charakter wojownika. Ciągłe wyzwania, ryzyko, współzawodnictwo to w świecie biznesu chleb powszedni. Jak radzić sobie w takich warunkach? Otóż odpowiedź jest prosta: ćwiczyć!
Skuteczność przede wszystkim
Na biznesowym polu bitwy przyda się przede wszystkim mocny charakter. Jeśli prześledzimy życiorysy znanych miliarderów i ludzi sukcesu, to zauważymy, że łączą ich pewne cechy. Przede wszystkim wytrwałość i upór. Doskonałym przykładem jest Tomasz Edison, który podejmował aż 1600 prób znalezienia odpowiedniego materiału na żarnik do swojej żarówki. Udało mu się, ponieważ kierował się maksymą:
Naszą największą słabością jest poddawanie się. Najpewniejszą drogą do sukcesu jest zawsze próbowanie po prostu jeden, następny raz.
Umiejętność szybkiego powstania po porażce i wyciąganie wniosków z popełnionych błędów są cechami każdego dobrego biznesmena. Samodyscyplina i silna wola to kolejne przymioty podnoszące skuteczność. Poza tym wielcy kochali to co robili, dlatego nie tracili entuzjazmu i dążyli do celu. Sam Walton – multimilioner, założyciel Wal-Martu, leżąc w szpitalu śmiertelnie chory na raka, nieustannie zapraszał swoich współpracowników, by móc porozmawiać z nimi o pracy.
Przyjrzyjmy się także wielkim sportowcom osiągającym spektakularne sukcesy. Jakie cechy ich wyróżniają? Wszyscy wskazują na ich ogromną determinację i samodyscyplinę. Droga do osiągnięcia sukcesu w sporcie jest długa i dlatego wymaga koncentracji na celu. Poza tym liczne treningi i próby powodują, że sportowcy nabywają umiejętności radzenia sobie ze zwątpieniem i porażkami. Zatem siła zwycięzcy wypływa nie tylko z jego ciała, ale przede wszystkim z umysłu.
Biznes w trampkach
Psychologowie zaobserwowali analogię pomiędzy umysłem sportowca a umysłem biznesmena. Okazuje się, że łączy ich silna potrzeba wygrywania. Zarówno sportowcy jak i biznesmeni stawiają na doskonalenie własnych umiejętności, co stanowi drogę do osiągnięcia celów. W walce o podium – w sporcie i biznesie – ogromną rolę odgrywa determinacja, siła charakteru i wola walki. Mark Cuban, znany miliarder, za najważniejszy składnik sukcesu uznał właśnie wysiłek i pot. Jak widać liczy się nie tylko cel, ale również sama droga do jego osiągnięcia.
Rywalizuj zdrowo
Rywalizacja to nieodzowny element sportu i biznesu. Na obydwu płaszczyznach zasady są podobne. Tak w sporcie, jak i w biznesie, należy grać fair play. Poza uczciwością liczy się solidność i wola walki. Warto również dążyć do sytuacji win-win, wtedy rywalizacja staje się przyjemnością i daje satysfakcję. Sport uczy przemyślanej, a zarazem dynamicznej reakcji, co przekłada się na umiejętność zachowania się podczas kryzysowych sytuacji w biznesie. Zawsze podejmując wyzwanie oczekujesz wygranej, jednak trenerzy podkreślają, że to przegrana jest najważniejszą lekcją. Porażka pokazuje jakie aspekty naszego charakteru należy jeszcze doskonalić.
Żelazne zasady
Patrząc na postawy dawnych wojowników czy rycerzy, można dostrzec, że wyróżniały ich takie cechy jak honor, odwaga, męstwo, lojalność i uczciwość. Ćwiczenia fizyczne i dyscyplina kształtowały ich charakter. Okazuje się, że współcześnie te przymioty wchodzą w skład etyki biznesu i stają się mocno pożądane w kontaktach zawodowych. – Jeżeli nauczymy się w sporcie, a potem w biznesie oczekiwać nieoczekiwanego na naszej drodze rozwoju, wygrywać bez pychy, przegrywać bez urazy, a z niemożliwego uczynić możliwe, na pewno odniesiemy sukces. Ludzie, którzy poważnie myślą o wkroczeniu do świata biznesu, powinni uprawiać sport, który nauczy ich jak postępować i z jakich korzystać narzędzi w przyszłym życiu przedsiębiorcy – radzi Paweł Zaremba, mistrz świata w sztukach walki i właściciel Akademii Sportu i Biznesu.
A zatem, jeśli chcesz osiągać sukcesy zawodowe, chcesz stać się skutecznym przedsiębiorcą, zacznij uprawiać sport. Nacisk na kształtowanie charakteru pod tym kątem jest szczególnie widoczny w sztukach walki. Walki wschodu to sposób na poznanie samego siebie, jak również innych osób, zdrowa ocena sytuacji, lekcja pokory, praca nad własnymi zachowaniami. Takie umiejętności przekładają się na Twoją skuteczność w biznesie!
Od redakcji
Zafrapował naszą redakcję już jakiś czas temu Paweł Zaremba i jego Akademia Sportu i Biznesu. Paweł trenuje, ze świetnymi wynikami sportowymi, unikalną, bardzo słabo znaną w świecie dyscyplinę sportową. W związku z tym mamy nowy konkurs. Kto w komentarzu pod niniejszą publikacją poda nazwę tego sportu i najtrafniej w kilku zdaniach ujmie charakterystykę tej dziedziny, otrzyma od nas:
- Najnowszą książkę Piotra Zarzyckiego.
- Pierwszą książkę Pawła Boreckiego.
- Pierwszą książkę dr Aliny Warzechy.
- Płytę DVD Roberta Kiyosaki „Biznes XXI Wieku”.
Najlepszy naszym zdaniem komentarz wybierzemy w najbliższy wtorek. Do boju wojownicy!