Czy niektóre suplementy diety szkodzą?

przez Piotr Hoffmann
949 odsłony

Dwa portale internetowe – Telegraph.co.uk i polski o2.pl opublikowały informację, że duże dawki witamin C i E niosą ryzyko rozwoju raka w naszym organizmie. Czy to może być prawda?

„Te witaminy to przeciwutleniacze. I mówiąc krótko, im więcej ich jemy, tym groźniejsze są dla naszego zdrowia” – powiedział dr Eduardo Marbán, szef naukowców z Cedars-Sinai Heart Institute w Los Angeles.


Według niego witamina C i E naprawiają DNA rakowych komórek, a bez nich rak nie mógłby się rozwinąć. Dodał, że gdy bierze się jedną tabletkę multiwitaminy dziennie, to jest w porządku. Ale zwykle ludzie biorą więcej, bo sądzą, że będą zdrowsi. To właśnie jest niebezpieczne. Marbán mówi, że lepiej jeść więcej owoców i warzyw.

Wnioski te potwierdziło już ponoć badanie przeprowadzone w latach 90 przez US National Cancer Institute. Osoby, które przyjmowały popularne i reklamowane antyoksydanty, mające za zadanie wydłużyć ich życie, częściej zapadały na raka płuc i inne choroby, np. serca. „Przesłanie jest proste, nie kupuj suplementów diety zawierających antyoksydanty” – stwierdził z kolei dr David Gems z University College London’s Institute of Healthy Ageing.
A co na to nasi Czytelnicy – znawcy od wellness?

Mogą Cię również zainteresować