źródło: www.flickr.com
„Małe i średnie przedsiębiorstwa stanowią ponad 99% wszystkich firm w Europie i zatrudniają ponad 90 mln osób. Są siłą napędową gospodarki” – stwierdził tak Antonio Tajani, komisarz ds. przemysłu i przedsiębiorczości, podczas prezentacji poprawek do Small Business Act, unijnego programu wspierania sektora MŚP. Swoją działalność rozpoczął trzy lata temu i zakładano, że ułatwi życie małych i średnich firm. Ile z jego zaleceń udało się wdrożyć? Zdaniem komisji całkiem dużo.
Większość państw promuje przedsiębiorczość, oferuje firmom pomoc finansową i znosi bariery administracyjne, ale sporo jest jeszcze do zrobienia. Większość krajów, w tym także Polska, nie ma przepisów, które pozwalają zakończyć postępowanie upadłościowe w ciągu roku. Nie wszędzie badane jest jak nowo powstające przepisy wpłyną na przedsiębiorstwa i nie wszędzie są ułatwienia dla MŚP przy zamówieniach publicznych. W Polsce wciąż za mało jest wsparcia dla współpracy pomiędzy biznesem a nauką.
Komisja chciałaby, aby więcej małych przedsiębiorców działało poza granicami swojego kraju, też poprzez internet. Ci, którzy dziś na to się decydują, skarżą się m.in. na trudności z płatnościami i rozwiązywaniem spornych spraw, dlatego planuje się, aby powstały przepisy, które ułatwią ściąganie długów od zagranicznych partnerów i pozwolą szybciej oraz taniej starać się o odszkodowanie. Ma się również pojawić propozycja jednolitego podatku oraz strategia wspierania sektora MŚP na globalnych rynkach. Będziemy obserwować czy decydenci realizują swoje slogany i na bieżąco informować o tych zagadnieniach.