Facebook we współpracy z hakerami

przez Piotr Hoffmann, Źródło: DailyNews

Największy portal internetowy chce do współpracy zaprosić hakerów. Identyczne rozwiązanie od dłuższego czasu prowadzi Mozilla czy Google. Nie tak dawno Sony na własnej skórze przekonało się, że złe podejście do pasjonatów, którzy zajmują się modyfikacją oprogramowania może być opłakane w skutkach.

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

Facebook, który w dalszym ciągu nie traci na swojej popularności siłą rzeczy również jest narażony na zwiększoną liczbę tego typu ataków. Z tego powodu władze witryny postanowiły rozpocząć program „WhiteHat”. W ramach działania tego programu użytkownicy dostają możliwość w prosty sposób zgłaszania do administratorów luki odnalezione w serwisie. Za każdą z nich mają otrzymywać po 500 dolarów, jednak Facebook zapowiedział, że za wskazanie poważnych błędów przewidziana jest dodatkowa premia.

Władze strony przyznają, że w przeszłości oferowali hakerom wyłącznie „rozpoznawalność” dzięki umieszczeniu ich danych na specjalnej stronie. Mogli oni później wykorzystywać tę informację np. starając się o pracę. Jednak teraz, jak przekonują przedstawiciele Facebooka, chcą ten proces rozszerzyć i i zacząć wręczać nagrody pieniężne.

Oczywiście administratorzy Facebooka przedstawili szereg warunków, jakich muszą przestrzegać osoby zgłaszające błędy. Przede wszystkim oddział ekspertów ds. bezpieczeństwa prosi o „racjonalną ilość czasu” na naprawienie problemu, zanim informacja o luce zostanie ogłoszona publicznie. Błędy powinny też być związane z informacjami publikowanymi przez użytkowników bądź ich prywatnością. Pomysł związany z płaceniem za odnalezienie błędów, choć bardzo dobry, nie jest wcale czymś nowym i oryginalnym. Już od dłuższego czasu podobne rozwiązanie stosuje Google, a także Mozilla. Firmy płacą za odnalezienie luk związanych z bezpieczeństwem w ich produktach.

Mogą Cię również zainteresować