Firma widmo

przez Maciej Maciejewski
736 odsłony

Szok ze stresem. Jeden z naszych Czytelników przesłał niedawno do redakcji maila z prośbą o dodanie do naszej listy firm DS/MLM nowego przedsięwzięcia o nazwie Aurum System Limited. Zgodnie z redakcyjną procedurą zaczęliśmy weryfikację firmy.

Takiego przebiegu zdarzeń nie spodziewali się najstarsi Indianie… Podczas niedawnej wizyty na Klubie TOP Liderów MLM, Michael Strachowitz, jeden z najlepszych na świecie znawców MLM, zapytany o to, jak powinno się dzisiaj budować wizerunek i markę branży, żeby odnieść sukces powiedział:


„Pierwszą ważną kwestią jest transparentność. Ukazanie ludziom spoza branży, czym MLM się zajmuje, dlatego że wciąż panuje wielkie niezrozumienie i uprzedzenie do tego rodzaju biznesu. Nadrzędną kwestią jest uświadomienie ludziom, że MLM to realny, zwykły biznes. Powinniśmy to ludziom uświadomić i pozwolić im na wgląd w nasz biznes, by pomóc im go zrozumieć, a nie traktować jako rodzaj sekty czy coś podobnego.”

Właśnie. TRANSPARENTOŚĆ. To klucz do zrozumienia, a później do sukcesu.
W dzisiejszej dobie, czyli w czasach społeczeństwa informacyjnego i nowych mediów, każde nowe przedsięwzięcie MLM zaczynamy weryfikować od zapoznania się z jego stroną internetową. W pierwszym rzędzie rzut oka na grafikę, w drugim na zakładkę kontakt (czy aby znajduje się w niej kontakt), a później rzecz najważniejsza, która mówi nam, czy firma MLM jest poważnym biznesem MLM, czy piramidą finansową.
Zaglądamy więc na stronę www.aurumsystem.com.

Kwestie wizualne pomijam bo nie ma czasu. Kontakt jest, aczkolwiek brak jakichkolwiek informacji o firmie. DG, SA, Sp. z o.o.? Nie mamy pojęcia… No i zostaje produkt. Hm. Nie ma. To znaczy może jest, ale na stronie, czyli wizytówce firmy, nie ma o nim ani jednej literki. Cóż. Może ktoś zapomniał? Może strona jest dopiero w budowie? Trzeba grzecznie zapytać… Oto dokładny zapis dość obszernej, kilkudniowej korespondencji pomiędzy naszą redakcją a przedstawicielami Aurum System Limited. Żeby później nie było jakichkolwiek niedomówień:

Network Magazyn: Szanowni Państwo, jakie produkty znajdują się w Państwa ofercie?

Waldemar Kujawski: Witam. Domyślam się, że Pańskie pytanie ma na celu umieszczenie naszej firmy w zamieszczonej na Waszej stronie internetowej „Liście Firm”. Z założenia nie chcemy, by do naszej firmy został „przypięty” jeden produkt lub pewien rodzaj (gama) produktów. Chcemy być przede wszystkim postrzegani jako firma umożliwiająca poprawę stylu życia i wzrost zamożności osób z nami współpracujących lub tych, którzy podejmą ją z nami w przyszłości. Chcemy przy tym być utożsamiani z MLM i Marketingiem Sieciowym a nie jak pisałem wyżej i jak jest to w przypadku dużej większości firm o tym profilu z danym produktem, ponieważ taki obraz byłby przynajmniej częściowo mylny i z pewnością niepełny. Jako uzupełnienie dodam, że jako nieliczni a może jedyni w Polsce oddajemy osobom współpracującym z nami teraz i w przyszłości nad wyraz przyjazny SYSTEM naliczania wynagrodzenia co z pewnością wybija nas na tle innych. Co do produktu w naszym odczuciu traktujemy go jako pomost pomiędzy dniem dzisiejszym a lepszym i bardziej zamożniejszym jutrem osób współpracujących z nami, stawiając równocześnie na najwyższą jakość oferty produktowej oraz 100% zadowolenia klienta. Równocześnie kładziemy duży nacisk właśnie na wspomniany SYSTEM, który oferujemy czyli SYSTEM AURUM.
Podsumowując jeśli zamierza Pan dodać AURUM System Limited do „Listy Firm” przy pozycji „produkt” proszę podać „MLM”. W przypadku dodatkowych pytań proszę o ponowny kontakt.

Network Magazyn: Szanowny Panie, MLM to nie jest produkt. Nie zadaliśmy pytania odnośnie produktu/usługi w celu dodania go do listy firm, tylko, aby się dowiedzieć, czy Pana firma jakiś produkt/usługę w ogóle w ofercie posiada. Bo na stronie http://www.aurumsystem.com/ nie ma informacji na ten temat żadnej. Dlaczego?

Radosław Rossa: Witam serdecznie i przepraszam, że dopiero teraz na nią odpowiadam ale w jakiś sposób umknęła mi wcześniej w programie pocztowym. Zgadza się, że na naszej stronie nie ma informacji odnośnie produktu i jest tak celowo. Zdecydowaliśmy, że tak będzie ponieważ nie chcemy przynajmniej w początkowej fazie rozwoju być utożsamiani z produktem a bardziej zależy nam na zaistnieniu jako marka. Oczywiście ma Pan rację, że sam MLM w sobie nie jest produktem i na tę chwilę posiadamy w naszej ofercie jeden konkretny produkt. Jest on związany ze zdrowym stylem życia oraz służy również poprawie zdrowia. W odniesieniu do tego można nas zakwalifikować jak sądzę do wellnes. W przypadku dodatkowych pytań chętnie na nie odpowiem.

Network Magazyn: Panie Radosławie, Pan jest współpracownikiem tej firmy, członkiem zarządu czy właścicielem?

Radosław Rossa: Witam Pana. Aktualnie sytuacja wygląda następująco, że formalnie firma jest zarejestrowana na mojego znajomego jednak razem tj. we dwójkę nią zarządzamy. W przyszłości ma zostać przekształcona w spółkę.

Network Magazyn: Rozumiem. Czy w takim razie Pana wspólnikiem jest Waldemar Kujawski?

Radosław Rossa: Tak, zgadza się. Proszę również o informację czy i jeśli tak kiedy nasza firma zostanie dodana do Listy Firm?

Network Magazyn: Szanowni Panowie, to co od jakiegoś czasu piszecie do naszej redakcji w mailach wygląda jak jakiś żart, ewentualnie dobrze przygotowany skecz (zwłaszcza informacje, które przeniosłem do załącznika). Po pierwsze nie ma takiego produktu, jak MLM. Po drugie, jeśli macie w ofercie produkt wellness, to powinniśmy poznać jego nazwę, skład, właściwości oraz niezbędne atesty, dzięki którym można go wprowadzić do obrotu na terenie RP. Po trzecie, nawet jeśli stawiacie na promocję marki, a nie produktu, to z punktu widzenia etyki i rzetelności biznesowej oraz w stosunku do swoich klientów, współpracowników, opinii publicznej a przede wszystkim w imię transparentności branży MLM, która i tak już ma w tym zakresie wiele problemów, wszelkie informacje o produkcie powinny być zamieszczone na stronie internetowej firmy. Zasady i warunki współpracy również. Czekam na odpowiedź.

Radosław Rossa: Szanowny Panie oraz redakcjo, Jeśli odebrał Pan przesłane z naszej strony wcześniej informacje w ten sposób to jest mi bardzo przykro z tego powodu. Nie był to nasz zamiar. Jeśli nie zagłębiać się w drobiazgi można się oczywiście z tym zgodzić. Jednak „diabeł tkwi w szczegółach” jak mówią, ale to dłuższy temat i bardziej do dyskusji. Jeśli rozpatrywać to w ramach dodania ewentualnego wpisu w „Liście Firm” na Waszej stronie mogę się z tym zgodzić. I jeśli uważa Pan to za element konieczny, by wpis taki został umieszczony informuję w imieniu własnym oraz naszej firmy, że rezygnujemy z niego. (…) AURUM System Limited według przyjętej wcześniej strategii przez wiele najbliższych miesięcy działania oferowany produkt przedstawiany będzie jedynie w oparciu o bezpośrednią prezentację a nie przy pomocy internetu. I żadne stanowisko, Pańskie czy redakcji w imieniu, której Pan pisze również tego nie zmieni. (…) Teraz ja czekam na Pańską odpowiedź choćby przez wzgląd na to, że użyte przez Pana we wcześniejszej (ostatniej) korespondencji stwierdzenia i słowa odbieram jako obraźliwe w stosunku do mojej osoby, jak i firmy AURUM System Limited.

Radosław Rossa z czasów firmy Mc Key&Networking Group
Radosław Rossa z czasów firmy Mc Key&Networking Group

Network Magazyn: Szanowny Panie, ostatnio pisaliśmy o Panu ponad trzy lata temu, gdzie podawał się Pan za inicjatora tajemniczej fimy wellness o nazwie McKey & Networking Group. Widzę, że owa tajemniczość nie wychodzi więc na dobre, skoro już Pan zaczyna nowy biznes. Ale mniejsza z tym. Jeśli zdecydował się Pan poinformować dziennikarzy o tajemniczej firmie Aurum, to powinien Pan najpierw poinformować o tym, co się na dzień dzisiejszy dzieje z firmą McKey & Networking Group. Nawet pomijając ten fakt, bardzo proszę o informację, jaki firma Aurum posiada produkt w swojej ofercie. W przypadku nie dostarczenia nam konkretnych informacji do tego piątku, poinformujemy Czytelników, że tworzycie Państwo MLM bez produktu. (…)

Radosław Rossa: Szanowny Panie Macieju, jeśli tak mogę się do Pana zwracać. Wspomniana przez Pana firma Mc Key&Networking Group nie była nigdy jak Pan twierdzi firmą tajemniczą. Od jej zarania po sam koniec zajmowała się dystrybucją ekskluzywnych pościeli wełanianych. (…) Po drugie nic mi nie wiadomo o wspomnianym obowiązku poinformowania o zakończeniu wcześniejszej działalności danej firmy, o którym Pan nadmienia. Nigdzie nie znalazłem takiej informacji, ale może coś przeoczyłem? Jeśli tak proszę o informację.
„Nawet pomijając ten fakt, bardzo proszę o informację, jaki firma Aurum posiada produkt w swojej ofercie. W przypadku nie dostarczenia nam konkretnych informacji do tego piątku, poinformujemy Czytelników, że tworzycie Państwo MLM bez produktu” – Ufff Panie Macieju na Pańskim poziomie, takie zwroty. Po pierwsze nie mam zamiaru czegokolwiek, jak Pan pisze pomijać i proszę najlepiej wyzbyć się tego zwrotu przynajmniej w naszej korespondencji. Po drugie forma Pańskiego żądania zawarta w cytacie zakrawa o… zakładam, że sam Pan wie… Jeśli się Pan nie domyśla proszę dać znać dopowiem resztę… Żądnej informacji na temat produktu nie otrzyma ani Pan, ani redakcja do tego, ani do kolejnego piątku. Natomiast w przypadku opublikowania treści, o których Pan wspomniał zostanie to przez nas odebrane jako pomówienie, które działać może na szkodę naszej firmy i sprawa nabierze innego wymiaru. Przy tym zamierzam podkreślić, że w moim odczuciu żaden MLM nie jest nim jeśli nie działa w oparciu o produkt. I w szczególności firma AURUM posiada go, lecz do pewnego etapu swojego rozwoju nie zamierza upubliczniać informacji o nim przy pomocy Internetu. Tak będzie nieodwołalnie. Teraz czekamy na Pańskie stanowisko w omawianej sprawie.

Konkluzje: Do dzisiaj, a jest niedziela, nie otrzymaliśmy od firmy jakichkolwiek informacji na temat produktu. Mamy więc prawo przypuszczać, że firma Aurum jest piramidą finansową. TRANSPARENTOŚĆ. To klucz do zrozumienia, a później do sukcesu. Czy firma Aurum ze swoją metodą działania ma coś wspólnego z transparentnością? Ocenę pozostawiam Wam, Drodzy Czytelnicy.

Rezultaty: Firmę Mc Key&Networking Group usuwamy z naszej „Listy firm DS/MLM”. Firma Aurum System Limited trafia na naszą czarną „Listę antyfirm DS/MLM”. Oczywiście, tak, jak życzyła sobie sama, w kategorii MLM.

Z poważaniem, redakcja

Mogą Cię również zainteresować