FutureNet – zarzuty oraz ostrzeżenie konsumenckie

przez Katarzyna Wagner

UOKiK ostrzega przed systemami funkcjonującymi na portalu FutureNet oraz platformie reklamowej FutureAdPro – to mogą być piramidy finansowe. Prezes urzędu wszczął postępowanie i postawił zarzuty firmom, które są administratorem tych portali. Śledztwo prowadzi też Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu.

źródło: Gazeta Prawnaźródło: Gazeta Prawna

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podejrzewa, że na portalach FutureNet i FutureAdPro funkcjonują systemy, które mogą być systemami promocyjnymi typu piramida. Konsumenci mogą stracić swoje pieniądze. Dlatego urzędnicy oficjalnie ostrzegają: nie kupujcie oferowanych pakietów, nie wprowadzajcie znajomych do systemu. Na ryzykowne inwestycje m.in. w FutureNet i FutureAdPro urząd zwracał uwagę konsumentów już w 2017 roku.

Stronami internetowymi zarządzają dwie firmy: BCU Trading z Dubaju i Futurenet Ukraine ze Lwowa. UOKiK wszczął przeciw nim postępowanie i postawił im zarzuty. Serwisami interesuje się również Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu, prowadząc śledztwo pod sygnaturą PO 2 Ds. 63.2016.

FutureNet i FutureAdPro obiecują „zyski” za to, że ktoś namówi inne osoby do kupienia pakietów uczestnictwa, które kosztują od 10 do nawet ponad 1 tys. dolarów. – Obie firmy uzależniają korzyści od tego, że ktoś będzie werbował kolejnych uczestników. System przestanie działać, gdy nie będą do niego przystępowały inne osoby. Zazwyczaj w tego typu schematach pieniądze trafiają głównie do pomysłodawców piramidy – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Postępowania UOKiK w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów mogą zakończyć się decyzją, w której zostanie nałożona kara finansowa w wysokości do 10% obrotu firmy. Urząd może też nakazać firmie zaniechanie niekorzystnych praktyk oraz usunięcie ich skutków.

Po czym poznasz piramidę? Schemat działania piramidy jest następujący: wpłacasz pieniądze, następnie polecasz inne osoby, za wprowadzenie których otrzymujesz wynagrodzenie. Pochodzi ono z wpłat osób, które bezpośrednio i pośrednio poleciłeś. W ten sposób Ty, Twoi znajomi i znajomi znajomych finansujecie piramidę. Jednak po pewnym czasie system musi upaść, gdyż wpłacane pieniądze nie są inwestowane w żadne aktywa i nie przynoszą zysków. Trafiają do organizatorów piramidy i osób zajmujących wyższą pozycję w łańcuszku piramidy. System działa, dopóki więcej pieniędzy jest wpłacanych niż wypłacanych. Warunkiem jest jednak, aby lawinowo rosła liczba osób uczestniczących w piramidzie – taki stały, lawinowy wzrost klientów nie jest możliwy. W efekcie piramida upada, przepadają twoje pieniądze, a jeśli wprowadziłeś swoich znajomych lub rodzinę – także ich pieniądze. Urywa się kontakt z właścicielami. Systemy typu piramida maskowane są hasłami „program”, „inwestycje”, „zarabianie w internecie”, „zarabianie w domu”, „platforma reklamowa”. Oszustwo zgłoś organom ścigania (policja, prokuratura).

Ostrzeżenie konsumenckie. Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów UOKiK wydaje ostrzeżenie konsumenckie, gdy ma uzasadnione podejrzenie, że przedsiębiorca stosuje nielegalną praktykę, która może narazić szeroki krąg konsumentów na znaczne straty finansowe lub niekorzystne skutki. Ostrzeżenia są zamieszczane na stronie internetowej urzędu.

Przedsiębiorcy, wobec których prezes UOKiK wydał ostrzeżenie, to: BCU Trading z siedzibą w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie) i FutureNet Ukraine z siedzibą we Lwowie (Ukraina). Oszczędzasz? Inwestujesz? Obejrzyj spot, który przygotował UOKiK. 

Dziś w papierowym wydaniu Gazety Prawnej ukazał się bardzo ciekawy artykuł na temat przedsięwzięcia FutureNet autorstwa Jakuba Styczyńskiego i Patryka Słowika zatytułowany „Piramidy to są w Egipcie”. Polecamy lekturę: Facebook.com

Przypomnijmy jeszcze archiwalne publikacje Network Magazynu o FutureNet i FutureAdPro:

„Krótki news o firmie FutureNet. Po czynach ich poznacie”

„Prezes FutureNet znów wprowadził ludzi w błąd?”

„Pozamiatane. Red. Maciejewski wygrał w sądzie z Piotrem T.”

„Maciejewski wygrał sprawę z FutureNet i R. Ziemianem”

Mogą Cię również zainteresować