Hałas źle wpływa na serce

przez Maciej Badowski, źródło:Eurekalert.org
417 odsłony

Nie od dziś wiadomo, że dla naszego serca szkodliwe są konflikty i zbyt długa praca. Jak wynika z badań opublikowanych w Occupational and Environmental Medicine, do tego dochodzi jeszcze jeden czynnik – nadmierny hałas. Stale podwyższony poziom hałasu, podwaja ryzyko chorób serca.

źródło: www.sxc.hu
źródło: www.sxc.hu

W ramach badań National Health and Nutrition Examination Survey przeanalizowano historię chorób ponad 6 000 pracowników. Zostali oni podzieleni na dwie grupy – tych, którzy pracowali w głośnym środowisku oraz tych, którzy pracowali w normalnych warunkach pod względem hałasu. Aby uniknąć wpływu innych zmiennych, pod uwagę wzięto osoby, które pracowały w głośnym środowisku minimum od trzech miesięcy.

W grupie osób pracujących w głośnym środowisku, ryzyko wystąpienia chorób serca była 2 do 3 razy większe, w zależności od grupy wiekowej oraz takich zmiennych, jak palenie tytoniu. W obu grupach porównano też zmienne wpływające na ryzyko zachorowania na serce – takie jak poziom cholesterolu, stany zapalne czy ciśnienie. Okazało się, że wśród pracowników nie było różnic w poziomie cholesterolu, za to w grupie pracującej w głośnym środowisku, ciśnienie rozkurczowe było wyraźnie wyższe. Lekarze prowadzący badania uważają, że hałas w miejscu pracy generuje zewnętrzny stres, który wpływa na wzrost ciśnienia, co w efekcie może prowadzić do pojawienia się problemów z sercem.

Mogą Cię również zainteresować