Jak efektywnie układać grafiki pracy w dobie pracy zdalnej?

przez Maciej Maciejewski

Obecnie na pracę w trybie zdalnym lub hybrydowym decyduje się wiele przedsiębiorstw. Można zauważyć, że pracodawcy przystosowują się do zmiennych warunków otoczenia. Wykonywanie pracy poza biurem miało być rozwiązaniem tymczasowym, jednak na stałe przyjęło je wiele firm…

źródło: Inewi.pl

To zdecydowanie korzystna forma, zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. Jednak, jak wszystko, ma to swoje minusy, zwłaszcza dla osób zarządzających kadrą. Jak efektownie układać grafik, biorąc pod uwagę pracę zdalną?

Technologia, która pomaga

Odpowiednie zaplanowanie czasu pracy to wyzwanie, przed którym stoi każdy planista. Wbrew pozorom, na jego barkach leży to, w jaki sposób funkcjonuje firma. Odpowiednie obsadzenie wszystkich miejsc jest kluczowe. Grafiki pracy, dawniej układane w żmudny sposób, teraz można opanować za pomocą technologii. Służą do tego specjalne oprogramowania, których celem jest rozplanowanie dnia pracy tak, aby drobne elementy tworzyły jedną, zwartą całość. Ważną cechą programów do planowania pracy jest to, że całość odbywa się na poziomie komputera. Grafik może zostać stworzony niezależnie od modelu, w jakim funkcjonuje firma. Automatyczne planowanie uwzględnia pracę zmianową, nienormowaną oraz równoważną.

Dodatkowo, pozwala na rozplanowanie pracy dla osób, które pracują zdalnie. Stosując to rozwiązanie, pracownicy dostają harmonogram w formie online. W razie zmian, jest on szybko aktualizowany, a interesant dostaje powiadomienie. Ważną cechą programów służących do automatyzowania harmonogramów jest możliwość przypisywania stanowisk do pracowników. To usprawnienie pokazuje, kiedy i przez kogo dane stanowisko jest zajęte. A co za tym idzie, pozwala uniknąć pozostawienia stanowiska pustego.

Grafik w dobie pracy zdalnej

Wydawać mogłoby się, że jeśli większość pracowników w firmie korzysta z możliwości home office, nie potrzeba już tworzenia harmonogramów. Jednak, w przedsiębiorstwach, w których liczba pracowników jest duża, a praca odbywa się w modelu hybrydowym, warto zadbać o rozplanowanie czasu pracy. Przede wszystkim dlatego, że grafik daje wgląd do tego, z jakiego miejsca pracownicy wykonują swoje obowiązki. Dodatkowo, osoba układająca grafik może rozplanować przestrzeń biurową tak, aby każdy miał swoje miejsce.

Obecnie wiele firm rezygnuje z ogromnych biur, wynajmując małe pomieszczenia, w których nie mieszczą się wszyscy pracownicy. Wgląd w sposób pracy podwładnych pozwala uniknąć niepotrzebnego zamieszania i chaosu. Tak więc niezależnie od sposobu wykonywania pracy, grafik jest niezbędnym zbiorem pomagającym w funkcjonowaniu firmy.

Praca zdalna a nienormowany czas pracy

Często mylonymi pojęciami są praca zdalna i nienormowany czas pracy. Praca zdalna polega na wykonywaniu obowiązków poza biurem. Nienormowany czas pracy to model, w którym pracownik jest dostępny do dyspozycji szefa w dowolnym momencie, w sumie 40 godzin w tygodniu. To nie jest równoznaczne z elastycznym czasem pracy, w którym pracownik sam decyduje o czasie wykonywania swoich obowiązków. Nienormowany czas pracy – których zawodów dotyczy? Zwykle model ten dotyczy zawodów, które wykonywane są poza siedzibą przedsiębiorstwa. W takich przypadkach koniecznym jest zastosowanie grafiku, w którym pracownik rejestruje czas pracy. Daje to pracodawcy realny wgląd w czas i miejsce, w których podwładni wykonują powierzone im zadania.

Mogą Cię również zainteresować