JAK ZDOBYWAĆ KLIENTÓW?

przez Joanna Ceplin

Większość biznesów obecnie stąpa po cienkiej linii. Linii pomiędzy sukcesem, a porażką. Ich właściciele i osoby decyzyjne nie wiedzą jak zdobywać klientów. Brak klientów to brak gotówki, a wiadomo – brak gotówki w biznesie to nic dobrego. Dlatego przygotowałam dla Ciebie poniższy materiał wideo.

Obejrzyj go, a poznasz 4 kluczowe elementy, które możesz wykorzystać po to, aby dzięki mediom społecznościowym zapewnić sobie ciągłość w biznesie. Nazwałam je „przyspieszaczami”, dzięki którym możesz szybciej i skuteczniej osiągnąć sukces. Daj znać w komentarzu, czy zastosujesz te elementy w swoich działaniach.

W JAKI SPOSÓB DOTRZEĆ DO KLIENTA?

Jeżeli nie możesz w tej chwili obejrzeć poniższego wideo bądź wolisz po prostu o tym przeczytać, pod filmem znajdziesz jego streszczenie:

Chcesz mieć markę, którą Twoi klienci rozpoznają, lubią, mają z nią relacje? Chcesz osiągać dochody systematycznie zwiększające się? Chcesz dowiedzieć się jak zdobywać klientów? Poniższe 4 „przyspieszacze” Twojego biznesu są na tyle ważne, że jeżeli nie będziesz ich stosować, nic z tego nie wyjdzie. Ten system działa zarówno dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z marketingiem online, jak i dla tych, którzy już sprzedają swoje usługi poprzez marketing online, natomiast jeżeli w ogóle zastanawiasz się jak prowadzić biznes przy pomocy internetu, przeczytaj mój artykuł na ten temat. Przedstawiam w nim 5 punktów, o których ja pamiętałam rozwijając swój biznes w sieci. Wiem, że wiele osób je pomija i nie zaczyna od tej strony, od której powinno się zacząć, więc dzielę się z Tobą moim doświadczeniem. Zaczynamy!

1. ZNAJDŹ SWÓJ RYNEK

Ja wiem, że często o nim mówię, ale muszę od niego zacząć, bo jest to klucz do wszystkiego. Konkretnie mam na myśli TWÓJ RYNEK. To Ty musisz wiedzieć do kogo mówisz, co mu chcesz przedstawić. Na pewno słyszałeś o zasadzie PARETO czyli o teorii, która mówi o tym, że 80% efektów przynosi zazwyczaj 20% działań. Poruszając się zgodnie z tą zasadą możemy powiedzieć, że 80% naszych przychodów generuje zazwyczaj 20% naszych klientów. Dlatego tak ważna jest znajomość naszych klientów. Ja proponuję Ci z tych 20% wyodrębnić kolejne 20%. Czyli warto skupić się właśnie na tych 4% (20% z 20% to właśnie 4%) i je przeanalizować. Patrząc na dzisiejszy świat, na rynek mediów społecznościowych, jest on ogromny i niezależnie od tego czym się zajmujesz, konkurencja jest bardzo duża. Coraz trudniej jest się przebić i pojawić przed oczami wymarzonych klientów. Jeżeli masz podjąć jakieś działania, które będą kosztowały Cię czas, energię i zasoby finansowe, to ukierunkuj te działania na 4% Twoich najlepszych klientów. A każdego Twojego klienta zawsze do działania popycha jedna rzecz…

Naszymi decyzjami kierują emocje, dlatego warto poznać 4% takich Twoich najlepszych klientów i zastanowić się jakie emocje skłaniają ich do działania. Poniżej przedstawiam rysunki, gdzie rozrysowuję to na dwóch osiach, co pomoże nam zrozumieć jak zdobywać klientów.

Po pierwsze wyobraź sobie, że na osiach mamy dwa przeciwne kierunki. Na jednym końcu mamy to, co możemy zdziałać TERAZ, a na końcu tej samej osi jest odległe MARZENIE. Tak samo druga oś. Możemy być od czegoś bardzo DALEKO (klient będąc w tym punkcie nie zdaje sobie sprawy, że potrzebuje danego rozwiązania). Po przeciwnej stronie drugiej osi jest osoba, która wie, w którym kierunku iść, jest BLISKO. Tym rysunkiem chcę Ci pokazać, że możemy nazwać emocje, które powodują, że klienci podejmują działanie:

Joanna CeplinJoanna Ceplin

Ktoś kto jest daleko, ale ma problem, który musi teraz rozwiązać, czuje najczęściej FRUSTRACJĘ. Ktoś, kto jest tak samo daleko i nie ma jeszcze pojęcia czego potrzebuje, czuje najczęściej STRACH. Ktoś, kto jest już blisko, czyli zna problem i szuka rozwiązania i chce je nabyć teraz, chce POSIADAĆ to ROZWIĄZANIE. Ktoś, kto jest na osiach w pozycji, że ma marzenie i jest coraz bliżej, ma najczęściej ASPIRACJE.

Joanna CeplinJoanna Ceplin

Podsumowując, mamy 4 kluczowe emocje. Jeżeli będziesz analizował swoich klientów to ważne jest, żeby zastanowić się, która z tych emocji nimi kieruje. Przeanalizuj je i zastanów się, które z nich kierują Twoimi klientami.

Pomogą Ci w tym TRZY PYTANIA, dzięki którym lepiej poznasz 4% Twoich wymarzonych klientów. Jeżeli myślisz sobie „ok, Joanna, ale ja nie mam jeszcze swoich klientów!” – wtedy wyobraź sobie swojego wymarzonego klienta. Może znasz kogoś takiego w swoim otoczeniu? Zacznij go obserwować, porozmawiaj z nim, zadaj pytania. Część z Was te pytania może już znać, ale mimo wszystko warto je sobie przypomnieć:

1. Kogo obserwują Twoi odbiorcy? Patrz szeroko! Może to jest jakiś coach, może osoba, która uczy jak zdrowo się odżywiać, a może jakaś organizacja, program informacyjny?

2. Co robi systematycznie Twój wymarzony klient? Zastanów się, co systematycznie powtarza Twój wymarzony klient. To bardzo dużo o nim powie. Jakie blogi czyta? Jakie kanały na YT ogląda? Kogo obserwuje na Instagramie? Na jakie eventy systematycznie chodzi? Oczywiście w zależności od tego kim Twój klient jest, warto wyłapać te elementy, które robi systematycznie. Znajomość tych rzeczy ułatwia potem np. ustawianie reklam.

3. Na co Twój klient wydaje najwięcej pieniędzy? Trudne pytanie, ale jeżeli zaczniesz obserwować swoich dotychczasowych klientów lub tych, do których starasz się dotrzeć, możesz zauważyć np. że bardzo często wydają dużo pieniędzy na to, aby zdrowo się odżywiać, a może na gadżety związane z uprawianiem sportu, samochody, podróże itd. Wszystko zależy od tego, kim jest Twój klient.

To co jest najważniejsze (i dlatego omówiłam to właśnie w punkcie pierwszym) to fakt, że jeżeli nie będziesz w ogóle wkładał jakiegokolwiek wysiłku w to, żeby poznać Twoich klientów, to dzisiaj nie odniesiesz sukcesu. Jeżeli nie chce Ci się tego zrobić, to nie będzie Ci się chciało zrobić kolejnych kroków i tym samym nie dowiesz się jak zdobywać klientów.

2. PRZYCIĄGNIJ ODBIORCĘ


Ten „przyspieszacz” jest związany z najczęstszym pytaniem, jakie dostaję od moich odbiorców: „jaki błąd popełniam chcąc dotrzeć do swoich klientów w mediach społecznościowych?” Odpowiedź jest jedna: Zaczynasz od sprzedaży. Nie możesz tego robić! Musisz pamiętać o dwóch zasadach. Wszystkie Twoje treści nie powinny zaczynać się od tego, że chcesz od razu sprzedawać. Powinny najpierw doprowadzić do tego, aby lody zostały przełamane między Tobą jako firmą/marką a odbiorcą. To oznacza, że najpierw należy przyciągnąć klienta, żeby się zainteresował tym co robisz po to, żeby w punkcie drugim prosić, aby przeszedł do transakcji. Ponadto każda Twoja treść w mediach społecznościowych powinna dawać jakąś wartość.

3. WIADOMOŚĆ DO ODBIORCY

Jaką wiadomość wysyłasz do klientów i co ona powinna zawierać? Pisząc „wiadomość” mam na myśli dwa typy. Pierwsza to ta, którą publikujesz na swojej tablicy, a druga, którą publikujesz jako reklamę. Nie zapominaj o tym, że dzisiaj coraz trudniej dotrzeć takimi organicznymi działaniami do odbiorców. W reklamie powinny znaleźć się trzy elementy.

Musi przyciągnąć uwagę. Na przykład poprzez odpowiednią grafikę, film, kolory – powinna zainteresować klienta. Kiedy już zwróci na nią uwagę, powinna zawierać teksty, które do niego przemawiają i przekaz, który dotyczy jego potrzeb lub emocji, o których wspominałam w punkcie pierwszym. Powinna zawierać konkretne wezwanie do działania. Czyli wytłumaczyć (czasami dokładnie – punkt po punkcie), jakie działanie ma wykonać. Czy ma kliknąć w link, zarejestrować się gdzieś, skomentować. A może gdzieś zapisać, zapamiętać? Podpowiadaj mu o tym w swojej komunikacji online. W dzisiejszym świecie ludzie nie zastanawiają się i odkładają wiele rzeczy na później.

4. UKIERUNKOWANIE NA KLIENTA


Ten element może zapewnić Ci sukces, jeżeli będziesz stosował trzy powyższe rady. Jest to ukierunkowanie na Twojego klienta, na odpowiednią ścieżkę. To, że przyciągniesz uwagę i podejmiesz odpowiednie działania doprowadzi do tego, że klient być może kliknie, być może znajdzie się na Twojej stronie, ALE pamiętaj o tym, że każdy z nas jest inny. Są klienci, którzy będą gotowi podjąć działanie od razu i dokonają od razu zakupu. Natomiast większość klientów potrzebuje więcej tak zwanych punktów styku. Co to oznacza? Klient musi się z Twoją marką oswoić, musi ją poznać i jej zaufać. Ty musisz mieć system, który doprowadzi oba rodzaje klientów do sprzedaży. Kluczem jest to, aby mieć systemy, które będą domykały transakcje i tym samym zwiększały liczbę Twoich  klientów.

To również krok bliżej do tego, aby zostać influencerem. Czyli osobą, która publikuje swoje treści i która ma wpływ na inne osoby. Gromadzi wokół siebie społeczność i ta społeczność jej ufa. Jeżeli myślisz, że odnalazłbyś się w tej roli, ale masz pewne dylematy, powinieneś przeczytać mój materiał o tym jak zostać influencerem.

Joanna CeplinJoanna Ceplin

Autorka materiału to kobieta, której misją jest dzielenie się wiedzą i doświadczeniem zdobytym przez ponad 20 lat prowadzenia biznesu w różnych obszarach: strategii marketingowej, public relations, relacji inwestorskich i mediów społecznościowych. Obecnie skupia się na wykorzystaniu komunikacji online. Jej szkolenie stacjonarne „Ty i Twoja marka online” ukończyło już ponad 3000 osób. Regularnie odwiedza największe miasta w Polsce, gdzie podczas 8 godzin szczegółowo omawia 4 platformy : Facebook, Instagram, Youtube, Linkedin. Zbudowała społeczność 40 000 osób i 26000 subskrybentów. Zaufało jej już ponad 15 500 klientów. W ostatnie 3 lata stworzyła 7 kursów online, 3 różne szkolenia stacjonarne, jest autorką książki „Uwierz w swoją markę online” i planera „Marka online”. Zbudowała kompaktową Akademię Smart Brand, którą ukończyło kilkaset osób i samodzielnie potrafi stworzyć własny biznes od podstaw. W modelu subskrypcyjnym stworzyła również projekt „Progres nie perfekcja”, w którym co miesiąc odbiera się 1 z 12 sprawdzonych i prostych do wdrożenia strategii marketingu online. Więcej o Joannie Ceplin tutaj:

 BLOG: https://joannaceplin.pl

FACEBOOK: https://www.facebook.com/joannaceplinbiznes/

INSTAGRAM: https://www.instagram.com/joannaceplin_pl/

LINKEDIN: https://www.linkedin.com/in/joannaceplin/

YOUTUBE: http://www.youtube.com/c/JoannaCeplin

SZKOLENIE „TY I TWOJA MARKA ONLINE”: https://markaonline.pl

Mogą Cię również zainteresować