Jak pokonać lęk i strach przed działaniem w MLM?

przez Sławomir Luter
2437 odsłony

Każdy praktyk budowania zespołów wie, że na sto osób, które dołączają do projektu, tylko kilka z nich nie boi się kontaktować z obcymi czy pokazywać prezentacji dla większego grona osób. Tak jak w życiu, tak i w biznesie network marketing ludzie boją się odrzucenia, wyśmiania, publicznej krytyki czy odmowy…

źródło: Flickr.comźródło: Flickr.com

Z jednej strony pragną tego wszystkiego co oferuje perspektywa profesjonalnego budowania sieci MLM ale z drugiej jednak są hamowani przez swoje przekonania, opinie innych ludzi czy lęki związane z emocjami odczuwanymi podczas usłyszanego NIE. Zatem na pewno tysiące dystrybutorów i partnerów biznesowych jest zainteresowana tym, jak pokonać lęk i strach przed działaniem, pokazywaniem prezentacji czy kontaktowaniem z nowymi osobami.

Pierwszą rzeczą, którą ja musiałem przełamać w sobie, aby przejąć odpowiedzialność za osobiste ID, to zrozumienie co reprezentuje. Zadanie sobie pytania – „Z czym idę tak naprawdę do ludzi?” – spowodowało olbrzymią wiarę w siebie, przypływ odwagi w działaniu i poczucie sensu tego, co robię. Zrozumienie co tak naprawdę reprezentujesz i jakie narzędzie dajesz innemu człowiekowi na spotkaniu, to fundament postawy lidera i profesjonalizmu.

Zrozum, że na rozmowę nie idziesz tylko z produktem, planem finansowym, rozwojem osobistym – choć to jest bardzo ważne – ale przekazujesz informację odnośnie lepszej przyszłości. Network marketing rozwiązuje olbrzymią ilość współczesnych problemów ludzkości – brak perspektyw finansowych, brak bezpieczeństwa emerytalnego, zabezpiecza dodatkowe dochody i przepływy gotówki, czyli zapewnia pieniądze dla rodziny. Chroni przed nagłą stratą płynności finansowej w razie poważnej choroby, utraty pracy czy nagłym pogorszeniem koniunktury w biznesie. Lęk i strach przed działaniem minie, jeżeli zmusisz się do zrozumienia tego, jakie problemy rozwiązujesz pokazując komuś plan marketingowy. Nie idziesz „wciągać”, rejestrować, sprzedawać – idziesz dać komuś rozwiązania dla jego problemów oraz podzielić się informacją na temat jak może stworzyć lepsze życie z godniejszymi zarobkami.

Kolejnym krokiem do przełamania lęku przed działaniem w MLM jest odpowiednie przygotowanie się do tej profesji. Od dawna wiadomo, że najpierw trzeba „być” aby kiedyś „mieć”. A „liderzy” pozerzy komunikują nieprawdę dotyczącą naszej branży. Mówią, że „wystarczy wciągnąć trzech” i wszystko samo pójdzie. Nie pójdzie. Musisz stać się odpowiednią  „osobowością” aby ludzie mogli Ci ufać, aby czuli się przy Tobie bezpiecznie. Najpierw trzeba „być” świadomym roli promotora i lidera marketingu sieciowego, być przygotowanym i gotowym do profesjonalnego działania, aby zdobyć w końcu wiedzę, umiejętności i postawę, która pozwoli dobrze komunikować to, co reprezentujesz.

Ktoś, kto bez przygotowania się do nowej roli życiowej idzie od razu „komunikować” pali rynek, psuje ten biznes i opinię o branży. Niszczy swoje kontakty – często kilkudziesięcioletnie przyjaźnie.

Dlaczego? Bo nie ufa się ludziom, którzy nie są ekspertami w tym, co robią. Jeśli ludzie idą na spotkania bez „być”, bez odpowiedniej postawy i świadomości, osoby rekrutowane czują się wciągani, czują jakby ktoś chciał od nich wyciągnąć pieniądze na starter. Odczuwają taką energię, jakby ktoś chciał tylko mieć ich „pod sobą” i chciał spowodować, aby pracowali na niego. Tak to się dzieje jeśli dany dystrybutor idzie „budować” biznes bez przygotowania i zrozumienia tematu. Po kilku usłyszanych NIE, po kilku szyderczych uśmiechach a nawet atakach słownych – przestaje działać i rodzi się w nim przekonanie – „Ten biznes jest trudny”. Dlatego przygotuj się maksymalnie do profesji lidera MLM.

Lęk przed działaniem minie, jeśli sobie zaufasz. Tak – to najważniejszy przełom Twojego biznesu i główny aspekt do bycia profesjonalnym liderem. Zaufanie do siebie jest kluczem do samodzielności, do stania się przywódcą. Jeżeli przestaniesz „potrzebować” innych do działania w Twoim biznesie, przestaniesz chować się za plecami Twoich sponsorów i uplinów a Twoje ID stanie się Twoim biznesem… to zaczniesz działać z ogromną pasją i energią, dając wspaniałe rozwiązania tysiącom ludzi. Ale musisz sobie zaufać, że potrafisz stać się samodzielnym, efektywnym liderem, który wie kim jest, dokąd zmierza i zna drogę oraz jest gotowy zabrać tam ze sobą innych ludzi. Lęk przed działaniem zniknie jak przejmiesz pełną odpowiedzialność ze swoje życie i innych, którzy do Ciebie dołączają.

Pracując z tysiącami ludzi poznałem ich lęki. Boją się odmowy, bo nie chcą zrozumieć, że nikt im nie odmawia. Ktoś, kto nie dołącza do Ciebie odmawia po pierwsze sobie – nie Tobie. To on traci szansę na zbudowanie bezpieczeństwa i niezależności mówiąc NIE. Po drugie ktoś, kto mówi Tobie nie – nie odrzuca Ciebie jako człowieka, tylko Twoją propozycję współpracy. Zrozum, że to nie jego miejsce i czas. Nie bój się działać tylko dlatego że usłyszysz „nie”, gdyż właśnie ilość usłyszanych „nie” decyduje tylko i wyłącznie o wysokości Twoich przelewów i poziomie kariery.

Na tym właśnie polega sukces w naszym świecie, że każdy kto go odniósł, miał odwagę iść dalej, mimo iż był „odrzucony” setki razy. Przeciętniak się podda i wycofa, świadomy lider z każdym „nie” poprawi umiejętności, wyciągnie wnioski i pójdzie dalej.

Podsumowując, lęk przed działaniem w systemie network marketing zniknie, jeśli zrozumiesz jakie są realia życiowe, co ludzi spotka jeżeli będą czekać do 67 roku życia na emeryturę rządową i nic nie zrobią, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo finansowe na przyszłość, a jakie perspektywy mają w naszej branży. Lęk zniknie jeśli zrozumiesz ile lat ludzie pracują w swoich zawodach i ile zarabiają po 20-30 latach pracy, a co im proponuje branża marketingu sieciowego. Lęk zniknie jeżeli zrozumiesz, jak wielkie pieniądze są potrzeba na otwarcie tradycyjnej działalności gospodarczej i jakim ryzykiem obarczony jest biznes klasyczny. Strach przed działaniem zniknie, jeżeli będziesz wiedział po co to robisz, dlaczego to robisz, wyznaczysz cele i nigdy się nie poddasz!

Powodzenia w działaniu życzy Sławomir Luter, niezależny promotor network marketingu (www.slawomirluter.pl).

Mogą Cię również zainteresować