Kamiński zaprasza na wyprawę

przez Maciej Maciejewski

Fundacja Marka Kamińskiego zaprasza na etnograficzną wyprawę do Amazonii Peruwiańskiej. Czas: 15-29 października 2010 roku. Miejsce: Amazonia Peruwiańska, wioska Indian Bora niedaleko Pevas, Lima, Iquitos. Przewodnik: Marek Wołodźko – antropolog, doświadczony badacz kultury Indian obu Ameryk.

Marek Kamiński podczas wykładu
Marek Kamiński podczas wykładu

„Świat to naprawdę miliony możliwości” – to jedno z mott Marka Kamińskiego, fundacji jego imienia oraz tych, którzy chcą odkrywać różne światy, poznawać różnorodne regiony i kultury. Dla tych osób Biuro Wypraw w Nieznane działające przy Fundacji Marka Kamińskiego przygotowało ofertę niestandardowej i oryginalnej wyprawy do Amazonii Peruwiańskiej w październiku tego roku. Podczas dwutygodniowej ekspedycji będzie można dotrzeć do miejsc dostępnych dla wytrwałych eksploratorów, doświadczyć, jak wygląda tradycyjne życie Indian w puszczy amazońskiej, poznać ich rdzenną kulturę i jednocześnie pomóc podopiecznym Fundacji oraz plemionom Bora, którym uczestnicy przekażą dary, takie jak leki i środki odkażające.

Doświadczyć prawdziwego życia w dżungli amazońskiej


Październikowa wyprawa Fundacji Marka Kamińskiego to etnograficzna podróż do Indian Bora, mieszkających w 5 osadach nad rzeką Ampiyacu (dopływ Amazonki) w Amazonii peruwiańskiej. Od samego początku uczestnicy mają zapewnioną moc wrażeń oraz informacji, których dostarczy doświadczony przewodnik – znawca kultury Indian amazońskich Marek Wołodźko. Po aklimatyzacji w stolicy Peru, Limie i stolicy regionu Loreto, prowincji Maynas Iquitos, uczestnicy przeniosą się w świat dzikiej przyrody i nieznanej kultury – popłyną do wioski Bora tradycyjnym statkiem rzecznym lanchą. Podczas rejsu będą podziwiali zapierające dech w piersiach krajobrazy amazońskiej dżungli, a po zmroku wsłuchiwali się w jej nocne życie.


Przez cały swój pobyt w indiańskiej osadzie uczestnicy ekspedycji będą uczestniczyć w życiu plemiona Bora. Będą mieszkali w maloce, tradycyjnej chacie komunalnej i spali w hamakach. Wybiorą się na wyprawę do dżungli i indiańskich ogrodów oraz na połów ryb. Wezmą udział w przygotowaniu koki oraz tradycyjnych indiańskich potraw. Zostaną zaproszeni do wieczornych rozmów w maloce przy koce, ampiri i tytoniu oraz zobaczą pokazy tradycyjnych tańców i obrzędów oraz wyrobu tradycyjnego rzemiosła.
Dzięki temu będą mogli poznać kulturę Indian Bora „od podszewki” – w ich macierzystym środowisku przyrodniczym, społecznym i kulturowym. Będą mogli również doświadczyć różnorodności kulturowej w tym regionie, gdyż wybiorą się do wioski plemienia Yagua oraz do osady Izraelitów, którzy sposobem swojego życia nawiązują do starotestamentowych wzorców i zasad organizacji życia społecznego. Każdy dzień dostarczy wiele wrażeń, a dzięki obecności Marka Wołodźko, uczestnicy eskapady zdobędą również dużą wiedzę na temat historii i teraźniejszości tego regionu.

Rdzenna kultura

Amazonia peruwiańska jest zaludniona od tysięcy lat. Dziś indiańskie plemiona zamieszkujące te tereny nadal żyją w tradycyjny sposób – zachowały wiele elementów rdzennej kultury, posługują się swoim własnym językiem i tradycyjnymi wyobrażeniami o świecie, o których najwięcej wie „kuraka” – „człowiek wiedzy”, „nauczyciel życia”. Od 100 lat mają stały kontakt z cywilizacją, głównie poprzez Metysów zamieszkujących pobliskie Pevas, stare metyskie osiedle założone przez misjonarzy w XVII w. Mimo tego ich kultura uległa tylko powierzchownemu wpływowi kultury Zachodu, a większość rdzennych obrzędów, wierzeń czy zwyczajów została zachowana.


Ich życie jest nierozerwalnie związane z dżunglą, która daje im schronienie, żywi i ubiera. Kultura plemienna opiera się na wspólnych obrzędach – tradycyjnych śpiewach i tańcach, wieczornych spotkaniach w malocach, gdzie mężczyźni żują liście koki i przekazują sobie doświadczenie i wiedzę pokoleń. Komunikacja między wioskami odbywa się nadal za pośrednictwem bębnów manquare, symbolizujących kobietę i mężczyznę. Rdzenna kultura Indian Bora jest więc nadal żywa i aktualna, dlatego uczestnictwo w niej z pewnością będzie wspaniałym doświadczeniem dla zainteresowanych tradycyjnymi kulturami globtroterów.

Wyprawy na krańce marzeń

Fundacja Marka Kamińskiego w ramach promocji aktywnego trybu życia i eksploracji, organizuje wyprawy „na krańce marzeń”, z których dochód przeznaczony jest na działalność statutową fundacji. Pomaga zrealizować nietypowe marzenia eksploratorskie. Organizuje, również na indywidualne życzenie osób bądź firm, wyprawy w najdalsze zakątki świata – zarówno na bieguny zimna, jak i ciepła. Program ekspedycji jest nastawiony na poznanie unikatowych regionów naszej planety, odkrycie tajemnic lokalnych społeczności i różnorodności flory i fauny poprzez „obserwację uczestniczącą”. Są to więc wyprawy dla otwartych poznawczo podróżników, którzy lubią łączyć przyjemność podróżowania ze zdobywaniem pożytecznej wiedzy na temat odległych światów.


Więcej informacji oraz zapisy na wyprawę pod adresem: www.wyprawy.kaminski.pl/wyprawy lub bezpośrednio u Beaty Szadziul, tel: +48 608 060 447, mail: [email protected]


Marek Wołodźko – antropolog kulturowy, podróżnik i fotograf; od 1986 r. prowadził badania wśród społeczności tubylczych w Amazonii (Wenezuela, Ekwador, Kolumbia, Peru), w ramach projektów zespołowych z Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM w Poznaniu, CEDIME w Quito i AIDESEP w Limie (pozarządowa peruwiańska instytucja indianistyczna), a od 2009 r. – indywidualne, długoterminowe badania terenowe w Amazonii peruwiańskiej wśród Indian Bora. Autor wielu publikacji naukowych i popularno-naukowych; swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się podczas licznych seminariów, konferencji i wykładów. Tworzył również kolekcje etnograficzne dla muzeów w Warszawie, Kielcach, Poznaniu, Szczecinie, Gdańsku, Bazylei, Monachium.

Fundacja Marka Kamińskiego organizuje pomoc dla dzieci z domów dziecka, rodzin zagrożonych oraz dzieci niepełnosprawnych i cierpiących na poważne, często nieuleczalne choroby. Jest inicjatorem i koordynatorem programów edukacyjnych i zajmuje się promocją działań proekologicznych. Do najważniejszych projektów realizowanych przez fundację należą „Nadzieja dla serc” i „Klub Odkrywcy Dobra”. Do Klubu przystąpić może każdy i dzięki niewielkiej składce (10 zł miesięcznie) współfinansować turnusy rehabilitacyjne podopiecznym Fundacji. Fundacja Marka Kamińskiego jest organizacją pożytku publicznego, na rzecz której można przekazać 1% podatku dochodowego (KRS 0000133671). W ramach działalności komercyjnej fundacja organizuje wyprawy „Na krańce marzeń”. Więcej informacji na stronie www.kaminski.pl oraz www.wyprawy.kaminski.pl

Wszystkim Czytelnikom „Network Magazynu” – miłośnikom wojaży, polecamy również obserwację prywatnego bloga Marka Kamińskiego: www.marekkaminski.com

Mogą Cię również zainteresować