Moduł programowania celów w biznesie MLM

przez Sławomir Luter

Moim zadaniem jest Ci raz na zawsze zainstalować w głowie to, że ludzie dzielą się na dwie grupy. Pierwsza to ci, co nie mają celów – i to są ludzie błądzący, którym życie się przydarza. Kompletnie nie mają drogi, żyją cudzym życiem, działają dla innych ludzi spełniając ich marzenia, są na usługach innych…

źródło: Flickr.comźródło: Flickr.com

Niektórzy pragną wolności oraz lepszego życia i będą cierpieć niewyobrażalne męki, by to osiągnąć. Inni wolą jednak przede wszystkim bezpieczeństwo i bojąc się je stracić, składają w ofierze swoją wolność i godność. (John Geier, Dorothy Downey)

Drugą zaś grupą – tą bardzo nieliczną – są osoby, które mają cele i dążą do ich zrealizowania. Energia tych ludzi, bezcenna zresztą, jest ukierunkowana na dążenie do spełnienia swojej wizji. Poparta jest misją, czyli poczuciem sensu, a na dodatek okraszona konkretnym planowaniem czyli świadomością upływania czasu jako najważniejszego zasobu z możliwych.

Jeśli nie wiesz, co chcesz robić, co planujesz za jakiś czas, marnotrawisz zasoby, spędzając czas przed komputerem lub na innych czynnościach, niekoniecznie wartościowych i mających wpływ na szczęście oraz lepszą przyszłość.

Chcesz budować zespoły i zostać liderem pomagającym innym? Poświęć się temu i osiągnij sukces – nie pozwól sobie na to, aby żyć tylko tak, żeby przeżyć. Niech te słowa, które piszę, będą dla Ciebie ważne i zrób wszystko, abyś od dziś zawsze szedł przez życie – nie tylko w biznesie – z celami przed oczami. Dbaj i pielęgnuj swoją wizję, ona będzie Cię prowadzić w dobrym kierunku. Tylko musisz o niej pamiętać. Życie nie może Ci się przydarzać. Wizja przyszłości jest napędem i elektrownią, dającą Ci energię.

Są ludzie, którzy są zdrowi, a nie mają w sobie energii właśnie dlatego, że nie mają wizji, tego obrazu, jakim życiem chcą żyć i po co robią to, co robią obecnie. To jest bardzo ważne dla pełnego i szczęśliwego funkcjonowania nie tylko w biznesie MLM lecz na każdej płaszczyźnie życia. Wizja siebie jako partnera, jako rodzica, wizja finansowa, wizja rozwoju, relacji – to jest droga i poświęć się, aby ją odkryć.

Miej wizję bezwzględnie, lecz w działaniu skup się na teraźniejszości. To, co będzie kiedyś, ma Cię napędzać, ale uszczęśliwia Cię to, jak przeżywasz dzisiejszy dzień. Wizja nadaje kierunek, ale nogami przebierasz każdego dnia, by zbliżyć się do tej wizji. Abyś kiedyś sięgnął w swoim biznesie po to, czego pragniesz, skup się na teraźniejszości, żyj nią mocniej niż przyszłością.

Dopóki nie wiesz, czego naprawdę pragniesz, Twoje działanie jest bezcelowe, bo nie przybliża Cię do Twoich pragnień”. (Sławomir Luter)

Klasyczne techniki osiągania celów średnio działają. Wszystkie metody na rynku nie gwarantują osiągnięcia celów, bo to widać po efektach, jakie ludzie osiągają. Przez dwa lata uczyłem wszystkich metod dostępnych u dobrych trenerów, nikt nie osiągnął spektakularnych sukcesów, może oprócz tych trenerów. Na pewno warto je poznać, bo w jakiś sposób ukierunkowują drogę, trochę pozwalają sprecyzować miejsce, do którego warto iść, jednak nie ma mowy o zdobyciu prawdziwych celów, bez kilku ważnych mechanizmów, o których za chwilę Ci powiem.

Już dokładnie wiem, że sama metoda SMART oczywiście nie do końca realizuje ludziom cele, ale jest wartościowa na swój sposób i warto ją przypomnieć oraz zastosować, pisząc w swoim notesie. Oczywiście, że cel musi być zapisany, bo jest łatwiej go sobie uświadomić, rozłożyć na czynniki pierwsze i dogłębniej zbadać, niż jeżeli jest tylko w myślach. Sformułuj go najlepiej w pozytywny sposób – napisz, czego pragniesz. Do tego ćwiczenia potrzebny jest stan skupienia i wyciszenia, aby myśli zostały skierowane na duszę i serce, bo to one tak naprawdę wiedzą najlepiej.

Umysł jest zmącony pragnieniami z reklam, ego chce gwiazdorzyć i błyszczeć, a to nie do końca może być to, co da Ci szczęście. Fundamentem jest iść przez życie w pełni świadomej wizji tego, do czego dążysz. Wtedy czujesz, że życie ma sens i to, co robisz, Cię do tego zbliża lub oddala. Większość ludzi po prostu coś robi. Sami do końca nie wiedzą po co i nie mają świadomości, jaka ją czeka przyszłość, jeśli nie zmienią narzędzi i sposobu działania.

Pracując z grupami zauważyłem, że problemem nie zawsze jest projekt i system księgowy czy specyfika pracy. Większość ludzi po prostu nie wie, czego chce i jak ma wyglądać ich system dnia, system zajęć i w którą stronę ma być skupiona uwaga. Ludzie nie mają prawdziwych celów, w ogóle nie planują swojego życia, a biznes w ogóle traktują po macoszemu w stylu „jakoś to będzie”. A no nie będzie… Rządzi totalny przypadek oraz oddanie odpowiedzialności za swoje życie w obce najczęściej ręce – lidera, szefa, firmy. Warto to zmienić raz na zawsze, bo inaczej będziesz w tym samym punkcie, nawet za dziesięć lat. Przecież to Ty kształtujesz swój los, swoje wybory i decyzje, które rodzą się w sercu. Masz narzędzie do spełnienia marzeń, tylko skieruj uwagę na konkretne działania. Dlatego zanim zrobisz dalsze ćwiczenia, być może najważniejsze w Twoim życiu jest to, abyś znalazł ciszę i spokój.

Teraz jest czas, abyś raz jeszcze (o ile to już robiłeś) napisał w swoim notesie swoje cele, marzenia i wręcz zmusił się do poważnego zastanowienia nad tym, czego Twoje serce tak naprawdę pragnie. Zmaterializuj swoje zamiary przerzucając je z głowy na papier. Potencjał tkwi w świadomości tego, do czego zmierzasz i co ma się stać Twoją cudowną, pozytywną obsesją!

Zadam Ci proste pytanie: czy budując projekty rekomendacyjne np. w systemie network marketing jesteś w stanie zarabiać tyle, ile pragniesz? Jesteś w stanie podnosić ciągle swój przychód? Masz możliwość sprawić, aby życie było pozytywnie zaskakujące?

Wyznacz inspirujące cele nie zastanawiając się jeszcze, jak je osiągniesz, ale proszę, zrewiduj raz jeszcze swoje zamiary. Włącz potężny system energetyczny Twojego życia, jakim jest wyznaczanie sobie bardzo szczegółowych i inspirujących celów, tak materialnych, jak i ideologicznych.

Cele to bardzo silne programy mentalne, które nadają sens temu, w co się angażujesz oraz powodują wytrwałość i upór, o ile są naprawdę inspirujące i potrafią Cię wyrwać z fotela czy kanapy, sprzed telewizora. Cele muszą popychać Cię do zmian, do pracy nad sobą, do odczuwania satysfakcji z tego, dokąd zmierzasz i z jakimi intencjami to robisz.

Ponieważ najważniejsze na świecie jest to, abyś szedł przez życie w dobrym kierunku oraz szedł swoją ścieżką realizując tylko i wyłączenie swoje życie, musisz mieć w głowie osobiste pragnienia. Dlatego następne ćwiczenie zrób teraz, nie odkładaj na później materializacji pragnień na papier, jak większość ludzi mówiąc, „to nie dla mnie” lub „pewnego dnia”.

Cele i wizja dotycząca finansów i kariery:

 • Ile będziesz zarabiał miesięcznie za rok, jeśli dasz z siebie 100%?
 • Jakie pieniądze chcesz zarabiać minimalnie, abyś czuł się dobrze?
 • Kiedy chcesz być wolny finansowo?
 • W jakim wieku chcesz przejść na emeryturę?
 • Z ilu źródeł chcesz otrzymywać dochody dla siebie?
 • Ilu ludzi chcesz wyzwolić finansowo w ciągu 5 lat? A w ciągu całego życia?

Napisz dlaczego koniecznie chcesz to wszystko osiągnąć. Wypisz minimum dziesięć powodów. Który z tych celów jest dla Ciebie najważniejszy? Poświęć czas, aby dopisać konkretne daty realizacji. Zbadaj, czy te cele są zgodne z Twoimi wartościami.

Ogólne cele dotyczące budowania zespołów i biznesu:

 • Ile spotkań zamierzasz robić miesięcznie?
 • Ile szkoleń cyklicznych będziesz organizował miesięcznie?
 • W jakim czasie pragniesz współpracować z pierwszym poważnym liderem?
 • Kiedy chcesz mieć trzech samodzielnych pasjonatów tej branży w swoich strukturach?
 • W jakim czasie zrobisz trzy zespoły totalnie samodzielnie pracujące?
 • Ile rejestracji dziennych będzie w Twoim zespole w ciągu trzech miesięcy?
 • W ilu miastach będziesz miał ustawiony system spotkań i szkoleń za sześć miesięcy?
 • Jaki poziom kariery Cię interesuje w Twoim projekcie? Kiedy zamierzasz go osiągnąć?
 • Ilu ludziom chcesz pomóc osiągnąć ten sam poziom lub wyższy?

Teraz wypisz swoje cele życiowe, osobiste i inne:

 • Czego chcesz się nauczyć?
 • Jakie chcesz mieć ciało?
 • Jak chcesz się relaksować?
 • Jak chcesz się nagradzać?
 • Co pozostawisz najbliższym i dzieciom? A światu?
 • Jakie miejsca zwiedzisz?
 • Jak chcesz spędzać wolny czas?
 • Jak zamierzasz okazywać miłość najbliższym?

Jakim człowiekiem musisz się stać, aby osiągnąć wymarzone życie, krocząc swoją drogą? Dla odwrócenia kontrastu warto też mieć świadomość rzeczy, których nie chcesz w swoim życiu. Zapisanie co dziś mam, a czego nie chcę oraz czego nie mam i nie chcę mieć uruchamia kolejne podświadome pokłady, wzmacnia motywację i siłę w działaniu.

 • Czego nie chcesz w życiu?
 • Czego nie chcesz w swoim zespole?

Aby nadać sprawczość tym marzeniom i pragnieniom, naprawdę trzeba zrobić coś, czego nie robi 99% ludzi, po prostu zaszyć się w spokoju, bardzo dokładnie wszystko zapisać, przemyśleć i przeanalizować. Większość z Was, Czytelników, przeczyta to, pokiwa głową i na tym koniec. A za rok czy dwa, kiedy życie się znów nie zmieni, ponownie wróci się do punktu wyjścia, szukając cudownych eliksirów i zaklęć na szczęście i dostatek.

A biznes to tylko narzędzie, to pojazd, jednak paliwem są Twoje marzenia!

Zapisany cel możesz odczytywać, ile razy chcesz, nosić przy sobie, zmieniać słowa go opisujące, wykreślać oraz zagłębiać się nad nim, czy to na pewno to. Jeśli coś zapisujesz, urzeczywistniasz to w świecie materialnym, a to działa na więcej zmysłów. Widzisz to, co piszesz, zatem bardziej świadomie podchodzisz do życia. Lider zespołów, jak nikt inny, musi poważnie potraktować inżynierię wyznaczania celów, bo siła duplikacji spowoduje, że tak zrobi Twój zespół.

Budując struktury biznesowe w MLM dokładnie wiesz, że praca ta polega na współpracy z innymi ludźmi, jednak odpowiedzialność za zrealizowanie swoich planów ponosisz wyłącznie Ty. Cel nie może być uzależniony od innych ludzi. Współpraca tak, ale nie czekasz, aż inni Ci go osiągną, aż grupa zacznie pracować – to nie wyjdzie. Ty sam jesteś jedyną osobą gwarantującą sukces swojemu projektowi.

Przyjrzyj się Twoim celom, czy Ty sam jesteś odpowiedzialny za to, czy się zrealizują? Czy rozumiesz, że jesteś jedyną siłą sprawczą swojego wymarzonego życia?

Inne pytanie, które pomoże wyznaczyć dobry cel, to pytanie o intencje. Czy ten cel nikogo nie krzywdzi? I niekoniecznie chodzi tu o ludzi, z którymi się spotykasz, bo to normalne. Sens tego pytania jest głębszy. Warunkiem szczęścia jest harmonia na każdej płaszczyźnie życia, zatem czy Twoje cele nie krzywdzą rodziny? Nie jest czasem tak, że robisz karierę kosztem dzieci czy partnera? Jeśli tak, taki cel nigdy nie da Ci radości, a to znaczy, że to nie jest Twój prawdziwy cel. Zbadaj też, czy Twoje cele nie krzywdzą Ciebie. Jeśli nadałeś celom zbytnią ważność i zaniedbujesz siebie, to znaczy, że Twoje cele w jakiś sposób Cię krzywdzą. Nie będzie to zatem także Twój prawdziwy cel.

Czy intencja tych celów jest pozytywna, wspiera Ciebie i innych? Możesz też sprawdzić, czy jest mierzalny. Czy da się go jak najdokładniej opisać, jeśli chodzi o wszystkie szczegóły, uwzględniając wszystkie zmysły. Jaki cel ma kolor, zapach, smak? To wszystko ma decydujące znaczenie, jeśli chodzi o metodologię odnajdywania swojego najprawdziwszego celu. Czym więcej będzie tam odczuć, szczegółów, dobrych emocji, kiedy go wizualizujesz i opisujesz, tym większa szansa, że trafisz dokładnie w to, czego naprawdę pragniesz.

Jeszcze jednym sposobem w najprostszych metodach wyznaczania celu jest sprawdzenie, czy ktoś już taki cel osiągnął. Jeżeli tak, to Twoja pewność jego osiągnięcia powinna wzrosnąć, ponieważ jeżeli choć jedna osoba jest w stanie coś osiągnąć to oznacza, że każdy ma w sobie potencjał powtórzyć wynik.

Budowanie zespołów biznesowych ułatwia wyznaczanie ogólnych celów, ponieważ zawsze jest ktoś, kto już osiągnął dany poziom kariery czy pułap zarabiania, który Ciebie interesuje. Zatem przekonanie, że da się, jest w tym modelu ekonomii łatwe do potwierdzenia i udowodnienia.

Nauka rozwoju osobistego też zaleca, że cele powinny mieć daty. Kiedy chcesz to wszystko osiągnąć? Podopisuj koniecznie realne, przybliżone daty, ponieważ trzeba określić ramy czasowe, aby wiedzieć, jak się sprężyć. Sprawdź na spokojnie raz jeszcze daty. Podziel cele na długoterminowe i krótkoterminowe. Zrób kilka list pracy. Możesz zapisać cel na jutrzejszy dzień, na tydzień, miesiąc, rok czy pięć lat lub dowolnie sobie konfigurować swoją listę celów i odcinków czasowych dotyczących danego celu.

I musisz pamiętać najważniejszą rzecz: każdy mały odcinek czasu, w którym realizujesz „mały” cel, jest początkiem następnego małego celu. Muszą się zazębiać i być powiązane ze sobą. Każdy cząstkowy cel jest ogniwem głównego celu. Skup się na małych kroczkach i posuwaj się codziennie do przodu. W osiąganiu swoich marzeń najważniejsze to „iść”, cały czas być wędrowcem na swojej drodze życia.

Na pewno w jakiś sposób posiadanie ścieżki celów na najbliższe miesiące i lata nadaje poczucie sensu tego, co mamy robić i w którym kierunku iść. Pozwala to zachować skupienie na tym, co ważne, gdyż obecnie tysiące spraw walczy o naszą uwagę i mnóstwo problemów nas rozprasza. Nie da się osiągnąć celów, jeśli nie skupimy się na najważniejszych działaniach, zgodnych z naszym powołaniem. Są dwa rodzaje spraw: te, które Cię przybliżają do celu i te, które oddalają. Wszelkie działanie idzie tam, gdzie skierowana jest uwaga. Innych praw nie ma w tej kwestii, zatem sortowanie informacji i zadań jest kluczem do osiągania celów, lecz najpierw zrób wszystko co konieczne, abyś wybrał dobrze.

Poważnie podchodząc do świadomego życia i organizując ścieżkę celów na kilka lat do przodu, nadajesz pewną wizję temu, jak ma wyglądać Twoje życie i rola, jaką chcesz w nim odgrywać. Wiedząc, co naprawdę wybierasz, będziesz w stanie wyrzucić z biurka inne projekty oraz nadać priorytet swoim działaniom, koncentrując energię na najważniejszych sprawach.

Jakiemu celowi chciałbyś podporządkować swoje życie? Z czego musisz zrezygnować, aby czemuś służyć?

Te podstawowe czynniki pomagające określić cel są fundamentem inżynierii określania swojej drogi życiowej, ale nie są pełne. Harmonia życia dotyczy takich kwestii jak pieniądze i inne dobra materialne, rodzina oraz rozwój swojej osobowości. Na każdej płaszczyźnie warto budować świadome życie, nie tylko finansową niezależność, gdyż wszystko się ze sobą łączy i wpływa na siebie.

Mój problem zawsze polegał na tym, że wszystko poświęcałem biznesowi, co nie czyniło mnie szczęśliwym człowiekiem. Nie da się oszukać duszy i serca, bo cele biznesowe są ważne, jednak nie są ponad wszystko. Milion na koncie nigdy nie zastąpi odczucia miłości czy bycia potrzebnym własnym dzieciom. Każdy dom jest pusty bez miłości. Miłość bez pieniędzy też nie przetrwa. Pieniądze bez zdrowia są bezużyteczne. Zdrowy organizm bez miłości także cierpi. Trzeba się rozwijać pod każdym względem.

Jesteś świadomy, dlatego nie daj się oszukać swojemu ego, które będzie chciało za wszelką cenę poświęcić wszystko, aby zaspokajać swoje zachcianki. Cele nie mogą być wyznaczane i realizowane przez ego, bo zaniedbasz fundamentalne czynniki powodujące poczucie szczęścia, jak również czas dla siebie – na swój rozwój i dla najbliższych czy przyjaciół.

Kiedy budujesz projekty rekomendacyjne i zespoły biznesowe, wiedza o celach jest Ci potrzebna, a nawet niezbędna. To jest Twój kompas, GPS, bo nikt Ci nie będzie mówił, co masz robić. Nadszedł czas, gdzie ludzie muszą sami zadbać o swój los i wyznaczyć swoje współrzędne wymarzonego życia.

Czego byś w życiu pragnął, a tego nie masz? Jak projekt, w którym będziesz budował zespoły, może Ci w tym pomóc? Przemyśl to na spokojnie, zapisz, na zawsze miej to w głowie i poświęć się temu ze wszystkich sił.

Ćwiczenie

Wybierz sobie najważniejszy dla Ciebie, Twoim zdaniem cel, znajdź spokój, włącz sobie jakąś odprężającą muzykę, jeśli chcesz. I działaj:

 1. Usiądź wygodnie, rozluźnij się i zamknij oczy, weź kilka głębokich oddechów.
 2. Ujrzyj siebie w przyszłości, jak realizujesz swój główny cel. Wyraźnie, kolorowo, blisko, oglądaj obrazy lub film. Co czujesz, słyszysz, widzisz, odczuwając dużą przyjemność?
 3. Sprawdź listę warunków dobrze sformułowanego celu: czy jest pozytywny – czy tego chcesz? Czy chcesz go osiągnąć, a nie „musisz” czy „powinieneś”? Czy tylko Ty masz wpływ na jego realizację? Czy jest osiągalny? Czy jest szczegółowy? Nie ogólny? Czy jest ekologiczny dla otoczenia i świata?
 4. Spraw, by obraz był atrakcyjny, dodaj tam dużo kolorów, powiększ obraz do maksimum, oświetl jego strukturę, podkręć kolory. Przybliż obraz jeszcze bardziej.
 5. Wejdź teraz w siebie i poczuj sam jak to jest, usłysz wyraźnie podziw ludzi, poczuj dumę z siebie i moc, która daje Ci pewność siebie.
 6. Zauważ drogę. Przyjrzyj się temu, co osiągnąłeś, jakie to atrakcyjne, zauważ, że od teraz do przyszłości zaczyna biec droga w czasie. Widzisz teraz fascynujący cel, który pasuje do Twojej misji, roli i prowadzi ku niemu droga.
 7. Zadaj pytanie swojej duszy, czy to jest jej cel? Czy ona tego pragnie? Czy będzie szczęśliwa podczas tej wędrówki? Bardzo uważnie się skoncentruj…
 8. Pozwól sobie się uśmiechnąć, weź głęboki wydech i policz od 3 do 1 w myślach, przy „1” otwórz oczy i wróć do Tu i Teraz.

Gdy masz już dobrze sformułowany rezultat oraz „widzisz” dokładnie, czego pragniesz, zbadamy jeszcze jedną ważną kluczową kwestię. Odkryjemy, co Cię powstrzymuje w drodze do osiągnięcia celów. Zadaj sobie pytanie:

 1. Co mnie powstrzymuje? – rozluźnij się, posłuchaj wewnętrznych sygnałów, głosów, odczuć, zapisz to.
 2. Zadaj kolejne pytanie: Czego pragnę bardziej, co mnie bardziej satysfakcjonuje? Zapisz.
 3. Co mnie powstrzymuje od uzyskania tego, czego pragnę bardziej?
 4. Czego pragniesz jeszcze bardziej? Skup się mocno, czego pragniesz bardziej od tych wszystkich spraw, które napisałeś? Czego pragniesz zamiast tamtych wszystkich rzeczy?
 5. Jeśli to osiągnę, jeśli będę miał rezultaty, to co mi to da?

Odpocznij po tym ćwiczeniu, pozwól sobie znaleźć najgłębsze przyczyny tego, co Cię powstrzymuje przed wymarzonym życiem i przed kroczeniem swoją ścieżką tego, być może, modelu biznesowego.

Prosty szablon do formułowania celów

Poniżej masz szybki szablon do wyznaczania celów, obojętnie jakich. Możesz wpisać cel i zbadać go, określić podstawowe parametry. Używaj tego szablonu do wszystkich celów. Trzymaj je wydrukowane i zapisane w specjalnym segregatorze lub miejscu, gdzie będziesz regularnie monitorować, jak posuwasz się do przodu. Minimum raz na tydzień zrób rytuał kontrolny, sprawdzaj czy jesteś na właściwej drodze.

Proste pytania, pomagające określić cele. Zapisz wszystko w notesie i od serca szukaj odpowiedzi. Kierunek i cel budowania projektów rekomendacyjnych:

 • Czego pragniesz? Wpisujesz tylko pozytywne stwierdzenia.
 • Czy ten cel możesz osiągnąć sam, niezależnie od innych ludzi? Co od Ciebie zależy?
 • Skąd będziesz wiedział, że cel został osiągnięty? Zrób wizję końca. Co zobaczysz? Co czujesz?
 • Gdzie i kiedy chcesz zrealizować ten cel?
 • Z kim, z jaką osobą, w jakim zespole, w jakim towarzystwie?
 • Czy ten cel nikogo nie krzywdzi? Ciebie, rodziny, innych, miasta, kraju itp?
 • Czy jest zgodny z Twoimi wartościami? Poglądami?
 • Jakie są pozytywne skutki celu?
 • Czy jakieś negatywne?
 • Co sprawia, że Twoje cele są osiągalne?
 • Z czego zrezygnujesz, aby go osiągnąć?

Pytania pogłębiające badanie celów. Bardzo dokładnie to zrozum i zapisz odpowiedzi. Czytaj to w pełnej koncentracji, wyobrażając sobie wyraźnie świat, w którym cieszysz się życiem, do jakiego dążysz.

 • Co się stanie, gdy osiągniesz swój cel?
 • Co się nie stanie, gdy osiągniesz swój cel?
 • Co się stanie, gdy nie osiągniesz celu?
 • Co się nie stanie, gdy nie osiągniesz celu?

Powodzenia w działaniu życzy Sławomir Luter, niezależny promotor network marketingu (www.slawomirluter.pl).

Mogą Cię również zainteresować