Pieniądze nie są dla amatorów: Część piąta

przez Kazimierz F. Nalepa

Pieniądze, seks i władza wywołują w ludziach bardzo silne emocje. Zarówno pozytywne, jak i negatywne.

Ale bywa też, że rujnują ludzkie życie lub czynią go nieznośnie przykrym. Najczęściej doświadczamy tu mieszanych emocji. Trochę tego, trochę tamtego.

Pieniądze trzeba rozumieć. Trzeba mieć cały szereg nawyków, dzięki którym pieniądze służą nam. Jeśli tego nie mamy to raczej my służymy pieniądzom. A pieniądz to nie jest życzliwy i dobroduszny władca.

Jeden z Czytelników napisał do nas list. Umieścił w nim sporo swoich przemyśleń i reakcji na to, co się dzieje w otaczającej nas rzeczywistości. List jest szczery i bezpośredni. Takie listy chętnie się czyta.

Ta część uwag Czytelnika Network Magazynu, która dotyczyła problematyki pieniędzy wydała mi się ważna i reprezentatywna dla sporych grup naszych rodaków. Dlatego pozwolę sobie przytoczyć cytat:

„Natomiast już sam temat artykułu 'Pieniądze nie są dla każdego’ bardzo mnie zażenował, choć nie znam pozostałych części. Wniosek nasuwa się bardzo lakoniczny: albo się idealnie dopasujesz, będziesz bezwzględny, albo po prostu nie przeżyjesz”.

Pieniądze budzą silne emocje. Faktem jest, że istnieje mała grupa ludzi, która ma ich pod dostatkiem. Dużo więcej jest takich, którym pieniędzy brakuje. Czasami brakuje drastycznie. Ta ostatnia grupa niestety rośnie z dnia na dzień. Jest coraz więcej Polaków, którym pieniędzy nie wystarcza od wypłaty do wypłaty. Dla nich taka sytuacja wcale nie jest zabawna.

„Jeżeli będziesz żył wedle swojej natury, nigdy nie będziesz biedny; jeżeli wedle ludzkich mniemań – nigdy nie będziesz bogaty.”
Epikur

Jednocześnie wśród społeczeństwa panuje zadziwiające przekonanie, że pieniądze to coś tak dobrze znanego, oczywistego, iż nie musimy się na nich znać. Żeby dobrze gotować, trzeba to umieć, żeby dobrze tańczyć, trzeba to umieć, żeby dobrze prowadzić samochód, trzeba to umieć – a żeby mieć pieniądze, to NIE!!! Nie trzeba się na nich w ogóle znać.

Tytuł serii artykułów jest oczywiście nieco prowokacyjny. Jednak odzwierciedla to, co powszechnie widać – pieniądze nie są dla każdego. Gdyby były dla każdego, to wszyscy by je mieli.

Zastanówmy się zatem, co wpływa na fakt, że posiadamy pieniądze? Można tutaj wyróżnić cztery główne grupy czynników. Są to:

  1. Okoliczności
  2. Pragnienie
  3. Kompetencje
  4. Praca

Mogą Cię również zainteresować