OneLife Network & OneCoin – ostrzeżenie konsumenckie

przez Katarzyna Wagner
252

UOKiK ostrzega: przedsięwzięcie OneLife Network może być piramidą finansową. Korzyści uzależnione są od wprowadzenia innych konsumentów do systemu. OneLife Network to spółka z Belize oferująca projekty OneLife, OneAcademy i kryptowalutę OneCoin.

źródło: UOKiKźródło: UOKiK

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi postępowanie przeciwko OneLife Network Limited z Belize. Spółka zachęca do kupowania „pakietów edukacyjnych” OneLife lub OneAcademy, oferując możliwość otrzymywania korzyści materialnych za wprowadzenie innych osób do systemu. Wraz z zakupionym „pakietem edukacyjnym” konsument otrzymuje żetony. Dzięki nim może nabyć kryptowalutę OneCoin. Pakiety kosztują od 110 euro do 27 500 euro. Każdy z konsumentów, który namówi inne osoby do kupna „pakietów edukacyjnych”, jest odpowiednio wynagradzany – tworzy się hierarchiczna struktura, w której wypłaty są możliwe, o ile ciągle będą przystępować kolejni uczestnicy.

UOKiK ostrzega: system, który opracowała spółka OneLife Network, może być piramidą finansową, ponieważ:

  • konsument kupuje „pakiet edukacyjny” w zamian za możliwość uzyskania korzyści materialnych;
  • korzyści te uzależnione są od wprowadzenia innych osób do systemu prowadzonego przez OneLife Network.

System promocyjny typu piramida, czyli tzw. piramida finansowa, jest zakazany. Polega na samofinansowaniu się konsumentów w ramach utworzonej grupy. Oznacza to, że uczestnicy systemu wpłacają pieniądze organizatorowi. Muszą także namówić do udziału inne osoby, a te kolejnych chętnych. Piramidy są niekorzystne szczególnie dla tych osób, które przystępują do niej na końcu, ponieważ to one finansują cały system.

To kolejne ostrzeżenie konsumenckie UOKiK. Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów, urząd wydaje ostrzeżenie, gdy stwierdzi, że przedsiębiorca stosuje nielegalną praktykę, która może narazić szeroki krąg konsumentów na znaczne straty finansowe lub niekorzystne skutki. Ostrzeżenia są zamieszczane na stronie internetowej urzędu.

Porady dla konsumentów

Konsumencie, przeczytaj komunikat o wirtualnych walutach opracowany przez Narodowy Bank Polski i Komisję Nadzoru Finansowego: http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/aktualnosci/wiadomosci_2017/ww-pl.html Zadzwoń po poradę prawną: 22 290 89 16 lub 801 440 220 lub napisz na: [email protected]. Możesz też skontaktować się z rzecznikiem konsumentów w miejscu Twojego zamieszkania. Adresy i numery telefonów znajdziesz na stronie: https://uokik.gov.pl/pomoc.php

Od redakcji

Dlaczego kryptowaluty nie mogą udawać produktów w systemach podobnych do marketingu sieciowego dowiesz się tutaj:

"Kryptopiramidy. Zakała internetu i mafia polskiej gospodarki"

Co grozi za organizowanie i udział w piramidach finanowych dowiesz się tutaj:

Mogą Cię również zainteresować