Inauguracja ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej Pierwsza Pomoc w Przypadku Zakrztuszeń

przez Piotr Hoffmann
545 odsłony

Rozpoczęła się ogólnopolska kampania edukacyjna „Pierwsza Pomoc w Przypadku Zakrztuszeń”, zorganizowana przez Fundusz na rzecz Dzieci One BY One Amway oraz Fundację Ewy Błaszczyk „AKOGO?”.

ee

Rozpoczęła się ogólnopolska kampania edukacyjna „Pierwsza Pomoc w Przypadku Zakrztuszeń”, zorganizowana przez Fundusz na rzecz Dzieci One BY One Amway oraz Fundację Ewy Błaszczyk „AKOGO?”. Kampania, zaplanowana na trzy miesiące, zainaugurowana została oficjalnie 20 czerwca 2009 r., podczas całodziennych otwartych warsztatów udzielania pierwszej pomocy na placu Zamkowym w Warszawie.

Weekendowe warsztaty pierwszej pomocy dzieciom zostały zorganizowane bezpłatnie
dla wszystkich chętnych Warszawiaków w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Pierwsza Pomoc w Przypadku Zakrztuszeń”. Pomysł przeprowadzenia edukacji w zakresie problemu zakrztuszeń wyszedł od Funduszu Amway na Rzecz Dzieci One BY One, po roku współpracy z Fundacją Ewy Błaszczyk „AKOGO?”.

– Nasze drogi z Funduszem Amway na Rzecz Dzieci One BY One skrzyżowały się rok temu, gdy fundusz ten, działający na rzecz dzieci, zaangażował się w budowę kliniki „Budzik”. Klinika, pomyślana jako miejsce leczenia i rehabilitacji dzieci po ciężkich urazach mózgu, powstanie w ciągu roku dzięki staraniom mojej fundacji i wsparciu wielu firm. Fundusz Amway na Rzecz Dzieci One BY One wspomaga naszą budowę nie tylko finansowo, ale i poprzez zaangażowanie wolontariuszy. W którymś momencie naszego współdziałania wpadliśmy na pomysł, by wspólnie poprowadzić kampanię, która uświadomi ludziom, głównie rodzicom, jak wielkim zagrożeniem dla zdrowia i życia dziecka jest zakrztuszenie – rzecz w powszechnym, mylnym odbiorze błaha. Razem możemy zwiększyć skuteczność działań, do leczenia i rehabilitacji dołączając zapobieganie. A podstawą profilaktyki jest informacja, wiedza, umiejętność – i po to właśnie się tu dzisiaj spotykamy – powiedziała podczas rozpoczęcia warsztatów Ewa Błaszczyk, prezes i założycielka fundacji „AKOGO?”.

– Zależało nam szczególnie, by nasze zaangażowanie w działania fundacji pani Ewy nie ograniczyło się do wsparcia finansowego, ale miało wymiar ludzki i zwracało ludzką uwagę na problem – nadal niedoceniany w społeczeństwie. Stąd też nasza propozycja, by w prace na rzecz fundacji włączyć na zasadzie wolontariatu naszych przedsiębiorców. Ich rolę od samego początku rozumieliśmy szerzej niż w kontekście zbiórki pieniędzy na budowę kliniki. Teraz nasi przedsiębiorcy, angażując się w akcję edukacyjną fundacji „AKOGO?” oraz Funduszu Amway na Rzecz Dzieci One BY One, stają się jej emisariuszami, rozpowszechniając w szerokich kręgach społecznych w całej Polsce plakaty z instrukcją pierwszej pomocy w przypadku zakrztuszeń. Tę część naszego wkładu uważam za najcenniejszą i to właśnie z niej  jestem najbardziej dumny – dodał Marek Sodolski, dyrektor naczelny Amway Polska.

Celem organizowanej przez obie instytucje kampanii jest uświadomienie rodzicom, przyszłym rodzicom, a także wszystkim osobom mającym kontakt z małymi dziećmi,
że czasem wystarczy niefortunnie połknięta przez dziecko pastylka albo fragment zabawki, by doszło do tragedii. U podstaw podejmowanych w ramach kampanii działań leży przekonanie, że każdy rodzic powinien wiedzieć jak w sytuacji zakrztuszenia pomóc swojemu dziecku. Temat ten podjęła podczas spotkania Elżbieta Byrska-Maciejasz, kierownik grupy roboczej ds. resuscytacji w pediatrii z Polskiej Rady Resuscytacji, ekspert kampanii.

Warsztaty prowadzone były przez zawodowych ratowników medycznych
w 20-minutowych blokach, od godziny 12.00 do 18.30. Uczestnicy uczyli się jak udzielać pierwszej pomocy dziecku, gdy dojdzie do zakrztuszenia. Dowiedzieli się również, kiedy należy wezwać pomoc, a także – jak zakrztuszeniom zapobiegać. Ratownicy demonstrowali, w jaki sposób pierwszej pomocy udziela się dziecku powyżej pierwszego roku życia oraz jak postępuje się w sytuacji zakrztuszenia u niemowlęcia. Dodatkowo na miejscu można było otrzymać bezpłatne materiały instruktażowe i zasięgnąć fachowej porady u ekspertów – ratowników i lekarzy z Polskiej Rady Resuscytacji, prowadzących na co dzień kursy ratownictwa medycznego.

W namiocie, w którym prowadzono warsztaty, spotkać można było również wiele znanych osób ze świata kultury. Udział w szkoleniu z zakresu pierwszej pomocy wzięli między innymi: Tomasz Dedek, Aleksandra Nieśpielak, Misiek Koterski, Jolanta Fajkowska, Marek Kościkiewicz, Anna Samusionek, Ewa Gawryluk, Edyta Jungowska.

Podczas, gdy rodzice uczestniczyli  w warsztatach ratownictwa, dzieci zaproszone zostały do kącików zabaw, prowadzonych przez animatorów i opiekunów. Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali między innymi konkursy z nagrodami, grę w Mega Twister, wspólne malowanie ogromnego obrazu i puszczanie wielkich baniek mydlanych.

Wieczorem odbył się minirecital Ewy Błaszczyk – założycielki fundacji „AKOGO?”. Aktorka wystąpiła wraz z córką Marianną Janczarską i w asyście muzyków zaśpiewała utwory ze swojej ostatniej płyty „Nawet gdy wichura”. Na płycie tej znalazły się piosenki do tekstów znanych polskich poetów, między innymi Agnieszki Osieckiej, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, ks. Jana Twardowskiego, wykonywane do muzyki Jerzego Satanowskiego, Leszka Możdżera, Włodzimierza Wysockiego i Zygmunta Koniecznego.

Cały dochód ze sprzedaży płyty Ewa Błaszczyk przeznaczyła na działalność fundacji „AKOGO?”. Podczas koncertu, jak również przez cały dzień na placu Zamkowym zbierane były pieniądze na 

prowadzoną przez fundację budowę kliniki „Budzik” w Międzylesiu. Kwestę poprowadzili wolontariusze z Funduszu na Rzecz Dzieci One BY One Amway.

Patronat honorowy nad warsztatami 20 czerwca 2009 r. w Warszawie objęli: minister zdrowia Ewa Kopacz, minister edukacji narodowej Katarzyna Hall, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, wojewoda mazowiecki Dariusz Piątek, rzecznik praw dziecka Marek Michalak, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia i poseł na Sejm RP Bolesław Piecha.

Źródło: Marketing & Communications Consultants

Mogą Cię również zainteresować