źródło: www.flickr.com
Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął spór między inspekcją pracy a pracodawcą. Dotyczy wypełniania obowiązków z zakresu BHP. Sąd nie zgodził się z pracodawcą zatrudniającym ponad 100 osób, który uważał, że może dowolnie decydować i powierzać obowiązki służby BHP zewnętrznej firmie.
Sąd głównie skupił się na interpretacji art. 23711 par. 2 kodeksu pracy, który w przypadku braku kompetentnych pracowników dopuszcza możliwość powierzenia wykonywania zadań służby BHP specjalistom spoza zakładu. Taka treść przepisu jest wynikiem ich dostosowania do regulacji UE i odpowiada art. 7 dyrektywy 89/391. Nie oznacza to jednak dowolności w sposobie organizacji służby BHP w przedsiębiorstwach.
Celem dyrektywy było sprzyjanie zrównoważonemu uczestnictwu pracowników i pracodawców w zapewnieniu BHP. Dyrektywa wskazuje jednak hierarchiczny układ obowiązków w tym zakresie. To na firmie spoczywa główny obowiązek zapewnienia organizacji służby BHP. Z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE wynika też, że to pierwszeństwo musi być odzwierciedleniem w prawie krajowym. Zdaniem sądu niedopuszczalne jest więc wprowadzanie dowolności w tym zakresie.