Rodzaje słuchawek – jak wybrać model dla siebie?

przez Maciej Maciejewski
542 odsłony

Pierwsze słuchawki douszne powstały w 1995 roku, a historia słuchawek nausznych sięga ponad wiek wcześniej. Od początku lat 2000 pojawiło się wiele nowych typów i zastosowań słuchawek. Jak odnaleźć właściwy model w prawdziwym gąszczu możliwości? Jak dopasować słuchawki do uszu?

Rodzaje słuchawek – modele douszne

Słuchawki duszne zostały zaprojektowane w taki sposób, aby doskonale pasowały do ucha użytkownika, oferując wygodę, doskonałe wyciszenie odgłosów zewnętrznych oraz imponującą jakość dźwięku. Słuchawki douszne dzielą się przede wszystkim na przewodowe i bezprzewodowe. Te pierwsze są cenione za brak konieczności ładowania baterii i dostępność w przystępnych cenach. Słuchawki bezprzewodowe oferują pełną swobodę ruchu, a ze źródłem dźwięku łączą się zwykle za pomocą technologii Bluetooth. Mają wbudowane baterie, dlatego należy pamiętać o regularnym ładowaniu etui na słuchawki, które pełni funkcję stacji dokującej.

Niektóre rodzaje słuchawek dousznych mogą zaskoczyć laików. Na przykład słuchawki sportowe douszne zostały zaprojektowane z myślą o osobach aktywnych. Są odporne na wilgoć i pot, dzięki czemu nie ulegają uszkodzeniom podczas treningu. Miłośnicy gier komputerowych i konsolowych również mogą przebierać w słuchawkach dousznych. Takie modele słuchawek zapewniają doskonały dźwięk przestrzenny, mikrofon do komunikacji w trybie wieloosobowym oraz wygodę noszenia podczas długich sesji grania.

Słuchawki bezprzewodowe douszne – które wybrać?

Modele bezprzewodowe to nie tylko kosztujące majątek Air Pods od Apple. Konkurencyjną jakość w dużo niższej cenie proponuje firma OPPO, wraz ze swoimi słuchawkami dousznymi Enco Air2 W13. Mogą one uzyskać stabilne połączenie zarówno z Androidem, jak i systemem iOS. Słuchanie muzyki wchodzi dzięki nim na zupełnie nowy poziom – głębokie basy i czyste, wysokie tony zapewnia unikalny 13,4-milimetrowy, tytanowy przetwornik z kompozytową membraną. Jeśli zapomnisz zabrać ze sobą stację ładującą w etui, baterii wystarczy Ci na 4 godziny swobodnego słuchania muzyki.

Jeśli pragniesz całkowicie zanurzyć się w świecie muzyki, sprawdzi się każdy rodzaj słuchawek wykorzystujący technologię ANC. To technika redukcji hałasu, dzięki której słuchawki analizują dźwięki otoczenia i emitują falę dźwiękową, co skutecznie neutralizuje hałas z zewnątrz. Takie możliwości dają m.in. słuchawki bezprzewodowe Huawei FreeBuds 5 ANC. To douszny model o imponujących parametrach – działanie do 25 h z etui, wersja 5,2 Bluetooth, automatyczne parowanie oraz czuły mikrofon.

Słuchawki nauszne – przeżytek czy produkt dla wymagających?

Wydaje się, że mało kto już wybiera słuchawki nauszne – przewodowe modele łatwo się plączą, słuchawka nagrzewa ucho, a po zdjęciu zajmują dużo miejsca. Nowoczesne warianty słuchawek nausznych wybierają przede pracownicy biurowi oraz home office, a także gracze komputerowi. Słuchawki przeznaczone dla tej ostatniej grupy odbiorców obsługują wirtualny dźwięk przestrzenny, np. 7.1-kanałowy, który pozwala na pełne wczucie się w rozgrywkę.

Klasyczne rodzaje słuchawek nausznych dzielą się na typ zamknięty, otwarty i słuchawki półotwarte. Słuchawki zamknięte ściśle przylegają do uszu, mają zwartą i nieprzepuszczalną obudowę. Słuchawki otwarte posiadają otwory na wentylację. Ostatni typ łączy cechy tych dwóch skrajnych odmian. Nauszne słuchawki przewodowe i bezprzewodowe mają za to tyle samo zwolenników, co i przeciwników. Słuchawki nauszne z przewodem to produkty często idealnie dopracowane pod względem dźwięku, ale wybierane przez ludzi starszych lub przyzwyczajonych do takiego rozwiązania. Bezprzewodowe słuchawki nauszne to z pewnością modele przyszłości – ogranicza je jednak żywotność baterii.

Które nauszne słuchawki wybrać?

Słuchawki bezprzewodowe Bose QuietComfort SE to prawdziwy bestseller. To bezprzewodowy model z opcją kabla 3,5 mm. To też doskonały przykład typu słuchawek ANC – pełna redukcja dźwięków otoczenia, która pozwala cieszyć się świetnym brzmieniem w zasięgu 10 metrów. Słuchawki są też kompatybilne z nowymi wersjami Androida i iOS od wersji 14.1. Wbudowany mikrofon pozwala odbierać połączenia głosowe bez zdejmowania słuchawek. Głośność można regulować bezpośrednio na słuchawkach. System MultiPoint pozwala dowolnie przełączać się między laptopem, smartfonem, a Smart TV. Ten rodzaj słuchawek sprawdzi się w podróży oraz w pracy zdalnej.

Słuchawki Sennheiser od wielu lat wyznaczają najwyższe standardy na rynku. W lekki model bezprzewodowy HD 458BT wbudowany został pojemny akumulator, który umożliwia pracę słuchawek przez 30 godzin. Parametry techniczne pozwalają na osiągnięcie głębokich basów, pełne odcięcie się od hałasów z zewnątrz i wydobycie najlepszego brzmienia muzyki. To zdecydowanie słuchawki, które sprawdzą się u melomanów.

Wszystkie typy słuchawek w jednym miejscu

Różne rodzaje słuchawek, w tym najnowsze generacje dousznych –słuchawki dokanałowe, znajdziesz na https://www.euro.com.pl/sluchawki.bhtml. Najlepsze słuchawki muszą być dopasowane do Twoich potrzeb, nie zaś do aktualnych trendów.

Mogą Cię również zainteresować